Straujuma plānoja par demisiju paziņot janvārī, pēc Davosas Pasaules ekonomikas foruma

Pievienot komentāru
Straujuma plānoja par demisiju paziņot janvārī, pēc Davosas Pasaules ekonomikas foruma
LETA

Skaidrojot savas demisijas iemeslus, Straujuma stāsta, ka bija plānojusi atkāpties nākamā gada sākumā pēc Davosas Pasaules ekonomikas foruma apmeklēšanas, lai dotu vietu citai valdībai ar jaunām idejām un jaunu enerģiju.

Taču viņas lēmumu demisionēt esot pasteidzinājis tas, ka masveidīgie uzbrukumi viņas valdībai pieņēmušies spēkā. No Straujumas teiktā noprotams, ka par demisiju viņa izšķīrusies, lai apsteigtu jau kārtējās baumas. Tika runāts, ka pirmdienas pievakarē viņas pašas Vienotības valde Straujumai būtu izteikusi neuzticību.

Jau ziņots, ka nebeidzamajām runām par to, ka Laimdotas Straujumas valdība iet pa skuju taku, tagad pielikts punkts. To pagājušās nedēļas sākumā izdarīja pati Straujuma, paziņojot par atkāpšanos. Svētdienas vakarā viņa telefoniski par to informēja savas partijas vadību un, pēdējā brīdī ieviešot izmaiņas darba kārtībā, pirmdienas rītā devās uz Melngalvju namu iepriekš neplānotā vizītē par savu lēmumu informēt Valsts prezidentu.

Lai gan no koalīcijas partijām pretenzijas pret to, ka Straujuma turpina vadīt valdību, izteikusi tikai viņas pašas pārstāvētā Vienotība, Straujuma izvairās atbildēt tieši, ka viņu gāzusi pašas partija.

Tomēr zīmīgs bija veids, kā Straujuma reaģēja uz jautājumu, vai valdība krita Solvitas Āboltiņas dēļ. “Nē. Es teiktu nē, bet tas visu to nostādīja nevajadzīgi, nevajadzīgā tādā intrigu veidolā,” sacīja Straujuma.

Par sava amata turpinātāju Straujuma vēlējās redzēt iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski. Taču tas ir pretrunā Vienotības vadības uzstādījumu, ka premjera amatā jābūt partijas līderei, tātad Āboltiņai.

Foto:

Kurš nonāks valsts ietekmīgākajā amatā?

Kandidāts, kuram uzticēt veidot jauno valdību, ir jānosauc Valsts prezidentam. Raimonds Vējonis šonedēļ sāka politiskās konsultācijas ar visām Saeimā pārstāvētajām partijām, pirms tam nosaucot savus kritērijus, izvēloties nākamo premjeru. Pretendentam ir jābūt labai reputācijai un atbalstam sabiedrībā, kā arī jāspēj iegūt pilnīgs jaunveidojamās koalīcijas atbalsts.

Solvitai Āboltiņai nekā no tā nav. Kategoriski pret viņu premjeres amatā ir Nacionālā apvienībā.

“Mēs ļoti skaidri un precīzi esam pateikuši, ka nākamās valdības vadītājam ir jābauda sabiedrības uzticība, jābūt labai reputācijai, jo, mūsuprāt, ja iztrūkst šo elementu, tad tas var padziļināt plaisu starp sabiedrību un politiķiem. Un mēs to noteikti negribam,” pauda Gaidis Bērziņš.

Strikta ir arī Zaļo un zemnieku savienības pozīcija. Partija nav gatava strādāt koalīcijā ar Vienotību” bez Nacionālās apvienības. To, ka cits scenārijs nav iespējams, Augusts Brigmanis akcentēja četras reizes pēc kārtas.

Politiskajā tirgū iesaistījušās arī skaitliski mazāk pārstāvētās partijas. Saeimas kuluāros runā, ka Ingunas Sudrabas vadītā partija No sirds Latvijai paudusi gatavību strādāt ZZS vadītā valdībā. Pieci no septiņiem šīs partijas deputātiem, šādu valdību esot gatavi atbalstīt apmaiņā pret viena ministra portfeli. Sudraba gan to sauc par provokāciju.

Savukārt Reģionu apvienības līderis Mārtiņš Bondars, iestājas par principu, ka tiesības kļūt par valdības vadītāju ir partijas līderim, kas šajā situācijā runā par labu Āboltiņai.

Tomēr šo divu partiju nonākšana pie varas ir maz ticama, jo ne ZZS, ne Nacionālā apvienība, kuru muskuļi valdības veidošanas procesā vismaz pagaidām izrādījušies pārāki par Vienotības bicepsiem, nav noskaņotas paplašināt koalīciju, kas nozīmētu arī dalīšanos ar amatiem.

Skaties video!