“Saskaņas” mērķis Saeimas vēlēšanām – palielināt savu pārstāvniecību Saeimā

3 komentāri

Pārsvarā krievvalodīgo iedzīvotāju atbalstītā “Saskaņa” ir partiju reitingu līdere, tāpēc tās biedri ir pārliecināti par uzvaru šogad gaidāmajās Saeimas vēlēšanās.

Vienlaikus sestdien, 26. maijā, notikušajā partijas kongresā neizskanēja skaidrs plāns par to, kā pēc vēlēšanām “Saskaņa” beidzot varētu iekļūt valdībā. Lai arī partija tagad sevi cenšas pozicionēt, kā Eiropas tipa sociāldemokrātus, tai jāatbild arī uz kritiku par pārlieku lielo draudzību ar varu Kremlī.

Partija “Saskaņa” turpina tradīciju kongresus rīkot greznākajos Rīgas pašvaldībai piederošajos namos. Šoreiz izvēlēts Melngalvju nams. Partijas kongresu ieskandināja dziedātāja Marija Naumova.

“Saskaņa” ieguldījusi lielas pūles, lai varētu sevi prezentēt kā Eiropas tipa sociāldemokrātus. Uz kongresu ieradušies 42 delegāti no ārvalstīm, pārsvarā – no Eiropas Savienības (ES) valstīm nevis Krievijas.

Nesen “Saskaņai” izdevās kļūt par Eiropas sociāldemokrātu partijas pilntiesīgu locekli. Lai šo mērķi sasniegtu, “Saskaņai” nācās lauzt sadarbības līgumu ar Kremļa partiju “Vienotā Krievija”. Kongresa sākumā “Saskaņai” videoapsveikumus veltīja Eiropas sociāldemokrātu vadošie politiķi, savukārt uz kongresu atbraukušie ārvalstu viesi piedalījās paneļdiskusijās.

Andrejs Klementjevs
Saeimas deputāts (“Saskaņa”)

Mums ir apnikuši tie pārmetumi, ka mēs esam kaut kāda spalvaina roka no Kremļa, no Maskavas. Mēs gribam parādīt, ka mums kontakti ir ne tikai Krievijā, Baltkrievijā, Ukrainā, bet mums ir arī ļoti labi draugi, ģimenes locekļi, kuri dzīvo gan Vācijā, Itālijā, Zviedrijā un tā tālāk.

Kongresa laikā vairākkārt izskanēja apgalvojums, ka “Saskaņa” ir eiropeisks spēks. Kritika skanēja valdošo partiju virzienā.

Nils Ušakovs
Rīgas mērs, “Saskaņas” priekšsēdētājs

“Zaļie un zemnieki” intervijās tiešā tekstā runā par savu galveno plānu pēc vēlēšanām – saglabāt pašreizējo koalīciju un neko nemainīt. Nevar vienlaikus vēlēties pārmaiņas un turpināt balsot par labējām partijām.

Reitingi liecina, ka Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju atbalstītā “Saskaņa” ir populārākā partija valstī, un politiskais spēks uzstādījis mērķi šogad gaidāmajās vēlēšanās palielināt vietu skaitu Saeimā. Taču vienlaikus visas citas Latvijas galvenās partijas medijos jau ir paziņojušas, ka ar “Saskaņu” kopīgu valdību neveidos.

Jānis Urbanovčs
“Saskaņas” priekšsēdētāja vietnieks

Visi kā viens, pirms “labdien” saka, ka ar “Saskaņu” – nekad. Visus šos gadus pēc neatkarības atjaunošanas ir vieni, ar kuriem nekad nedrīkst, ar kuriem ir necienījami. Kaut vai ar tiem pašiem zagļiem, bet tikai ne ar šiem…

”Saskaņai” pārmesta draudzība ar Krievijas valdošo režīmu un 2012. gada divvalodības referenduma atbalstīšana. Lai gan partija sevi prezentē kā Eiropas sociāldemokrātus, tās balsojumi Saeimā liecinājuši par labvēlību Krievijas pozīcijai. 2014. gadā ”Saskaņa” balsoja pret Saeimas vairākuma nosodījumu Krievijas agresijai Ukrainā. 2016. gadā partijas deputāti atturējās balsojumā par nosodījumu ukraiņu pilotes Nadijas Savčeno nepamatotajai notiesāšanai Krievijā, un vēl šogad ”Saskaņa” atkal nostājās pret Saeimas vairākumu, balsojot pret tā dēvēto ”Magņicka sankciju” ieviešanu pret Krieviju. Uz jautājumu, vai kāds no šiem trim balsojumiem bija kļūda, partijas priekšsēdētājs Ušakovs atbild noliedzoši.

“Mums ir bijuši noteikti kļūdaini balsojumi parlamentā, bet ne šajās reizēs. Viena lieta ir partijas pozīcija, otra lieta – atbalstīt konkrētus vārdus un burtus, ko ir sarakstījuši visādi Iesalnieki, Dombravas un pārējie darboņi. Tādas lietas mēs noteikti neatbalstīsim,” min Ušakovs.

Partijas pārstāvji tagad saka – pret partiju novilktas ”sarkanās līnijas” nevis ”Saskaņas” kļūdu dēļ, bet tāpēc, ka valdošie spēki nevēloties pārmaiņas. Ušakovs gan vēl cer, ka būs partijas, ar kurām pēc vēlēšanām vienoties tomēr izdosies.

Ušakovs: Mēs esam gatavi strādāt gan opozīcijā, gan arī valdībā.

LNT Ziņas: Vai Jums ir tādā gadījumā plāns, kā iekļūt valdībā? Ja visi ir novilkuši sarkanās līnijas?

Ušakovs: Ja runājam par sarkanajām līnijā, būsim reālisti – tā ir Latvijas politika. Un neviens Latvijas politiķis nekad nepasaka visu atklāti un godīgi. Šodien stāsta par sarkanajām līnijām, nākamajā dienā viņi to atmet.

Ušakovs norāda, ka vairs nevēlas, lai šajās vēlēšanās partija premjera amatam virzītu viņu. Lēmumu par to, kas būs ”Saskaņas” kandidāts, partija plāno pieņemt līdz Jāņiem.