“Saskaņa” darbosies Eiropas Sociālistu grupā; Ameriks lēmumu nav pieņēmis

3 komentāri

”Saskaņa”, šķiet, ir parūpējusies par lielākajiem pārsteigumiem šajās vēlēšanās. Partija sākotnēji paziņoja, ka uz Eiroparlamentu virzīs vienu no saviem otrā plāna līderiem Vjačeslavu Dombrovski. Tomēr vēlāk viņš kandidatūru atsauca, jo piedalīties vēlēšanās nolēma nu jau atstādinātais Rīgas mērs Nils Ušakovs.

Gandrīz tikpat liels pārsteigums bija arī partijas ”Gods kalpot Rīgai!” (GKR) līdera, bijušā Rīgas vicemēra Andra Amerika iekļaušana sarakstā. Abi saņēma daudz pārmetumu par bēgšanu no visiem skandāliem, kas pašlaik notiek Rīgas domē.

”Saskaņa” gan citās, gan arī šajās vēlēšanās savai kampaņai tērējusi daudz naudas. ”Saskaņa” ir viena no bagātākajām partijām. Šajā kampaņā tā deklarējusi pašus lielākos izdevumus – 187 000 eiro. ”Saskaņai” un agrāk ”Saskaņas centram” gan ar darbu Eiroparlamentā līdz šim nav veicies – to atzinuši arī paši partijas līderi.

”Saskaņas” priekštece, vairāku partiju apvienība ”Saskaņas centrs” radās, lai konsolidētu krievvalodīgo vēlētāju atbalstītos spēkus. ”Saskaņas centrā” 2005. gadā apvienojās Sergeja Dolgopolova ”Jaunais Centrs”, Alfrēda Rubika Latvijas Sociālistiskā partija, bet apvienības varas centrs bija Jāņa Urbanoviča Tautas Saskaņas partija. Par jaunās apvienības ”publisko seju” kļuva žurnālists Nils Ušakovs.

”Saskaņas centrs” strauji kļuva par dominējošo krievvalodīgo vēlētāju atbalstīto politisko spēku. 2009. gadā Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanas notika vienā dienā. Ušakovs kļuva par Rīgas mēru.

It kā veiksmīgas ”Saskaņas centram” bija arī Eiroparlamenta vēlēšanas – uz Briseli devās strādāt ”Saskaņas centra” pārstāvji Aleksandrs Mirskis un Alfrēds Rubriks. Tomēr Mirskis no ”Saskaņas centra” attālinājās un dibināja pats savu partiju, bet padomju laiku simbola Rubika saistība ar politisko apvienību ar katru dienu radīja aizvien vairāk jautājumu.

Tomēr arī bez Rubika ”Saskaņai” Latvijas valdībā tikt neizdevās. Bailēs zaudēt savus vēlētājus, Ušakovs referendumā nobalsoja par radikālo spēku rosināto ideju krievu valodai Latvijā noteikt valsts valodas statusu.

Pēdējās Eiropas Parlamenta vēlēšanās no ”Saskaņas” saraksta ievēlēts viens kandidāts – žurnālists Andrejs Mamikins. Viņš pats un partija rezultātu vērtēja kā neveiksmi. ”Saskaņai” vēlētājus bija atņēmusi Tatjanas Ždanokas Latvijas Krievu savienība.

Tomēr vēlāk radikālāks kļuva arī Mamikins, kurš no ”Saskaņas” attālinājās. Šajās vēlēšanās jau Mamikins pats kandidēs no Ždanokas Krievu savienības saraksta.

Ušakovs pats vairākkārt noliedza, ka viņa plānos ir piedalīties Eiroparlamenta vēlēšanās. Tomēr “Saskaņas” līderis pārdomāja pēc tam, kad Rīgas mēra Ušakova krēsls sašūpojās pēc aizvien nopietnākiem korupcijas skandāliem Rīgas domes struktūrās un uzņēmumos. Korupcijas apkarotāji arī veica kratīšanas gan pie Rīgas vicemēra Andra Amerika, gan pie paša Ušakova.

Ar roku uz sirds un paceltu galvu Ušakovs un Ameriks nolēma, ka kopā kandidēs uz Eiropas Parlamentu. Partijā “Saskaņa” tas radīja šoku, jo nozīmēja, ka Ušakova ēras beigas gan Rīgā, gan ”Saskaņā”. Tikmēr politiskie konkurenti notiekošo izgaršoja.

GKR vadītājs Ameriks nepārstāv ”Saskaņu”, kas Eiropas Parlamentā grib sadarboties ar Sociālistu un demokrātu grupu. Ameriks stāsta, ka Eiropas Parlamentā gribot rūpēties par vides un nevienlīdzības mazināšanas jautājumiem.

”Saskaņas” programmā norādīts, ka partija pārstāvēs kreisu politiku, rūpēsies par cilvēku sociālajām vajadzībām, pretosies stingrajai taupības politikai, iestāsies par lielāku atbalstu pašvaldībām un apkaros nacionālisma sērgu Eiropā.

”Saskaņa” tradicionāli ir partiju reitingu augšgalā – SKDS aptaujā maija sākumā gatavību par to balsot izteica 14% respondentu, bet no tiem, kas noteikti piedalīsies vēlēšanās, – 17,1%. Svinēt uzvaru gan būtu pāragri, jo šīs vēlēšanas partijai notiek tiešām ļoti grūtā brīdī. Tagad, kad Rīgas domē atklājušies atkal jaunu skandāli, pašā Eiropas Parlamenta vēlēšanu kampaņas aktīvākajā laikā ļoti nemanāms ir Nils Ušakovs. Viņš nepiedalās galvenajās diskusijās un debatēs. Arī uz priekšvēlēšanu plakātiem Ušakova nav.

Ušakova paša ievēlēšana Eiroparlamentā gan ir ļoti ticama, bet – vai tajā tiks Ameriks, vai kāds cits ”Saskaņas” saraksta kandidāts – to jau ir ļoti grūti prognozēt.

Bez Ušakova un Amerika ”Saskaņas” saraksta augšgalā ir arī Saeimas deputāts Boriss Cilevičs. Šis ir viņa jau trešais mēginājims iekļūt EP kā SC vai ”Saskaņas” kandidātam. Cilevičs arī iepriekš ir kandidējis ar augstu kārtas numuru, taču viņu tradicionāli izkonkurē aktīvākie ”Saskaņas” biedri. Tā teorētiski varētu notikt arī šoreiz – ”Saskaņas” kampaņā redzamāka un aktīvāka ir Saeimas deputāte Regīna Ločmele-Luņova, kura kandidē ar ceturto numuru.