Saeimas vēlēšanas 2018: “Saskaņas” cīņa ar pagātni un “sarkanajām līnijām”

Komentāri

LNT Ziņu dienests turpina iepazīstināt ar tām partijām, kas cīnās par vēlētāju balsīm. Katru nedēļu rīta raidījumā “900 sekundes” tiek izvaicāts kāds no partiju redzamākajiem pārstāvjiem.

Otrdien studijā bija “Saskaņas” līderis Jānis Urbanovičs. Viņš gatavs pēc vēlēšanām runāt par kopīgu darbu ar visām partijām, kas tiks Saeimā. Tomēr vairākas citas partijas tikmēr paziņojušas, ka “Saskaņa” būs tas spēks, ar kuru kopā nestrādās nekad.

Uz jautājumu, ko partija apņēmusies izdarīt pēc Saeimas vēlēšanām, sociāldemokrātiskajās partijas  ”Saskaņa” līdera Jāņa Urbanoviča atbilde nav saistīta ar ekonomiku vai sociālo atbalstu, bet gan sabiedrības saliedēšanu.

Urbanovičs norāda: “Mēs esam esam sapņojuši, ka Latvijā nebūtu sašķelta sabiedrība un visi strādātu kopējam labumam.”

Taču, lai īstenotu savus sapņus, pārsvarā krievvalodīgo iedzīvotāju atbalstītajai partijai būtu jāiegūst vara.

“Saskaņas” reitingi ir augsti, tāpēc, atšķirībā no virknes citu partiju, šim politiskajam spēkam nav jāsatraucas par 5% barjeras pārvarēšanu, lai iekļūtu Saeimā. Tomēr partijai priekšā stāv cita barjera. Tā ir “sarkanā līnija”, ko pret šo politisko spēku ir novilkušas gandrīz visas pārējās galvenās partijas, kas paziņojušas, ka valdību ar “Saskaņu” pēc vēlēšanām noteikti neveidos.

To, ka pēc vēlēšanām ”Saskaņa” atkal valdībā netiks, nesen prognozēja arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Urbanovičs skaidro: “Tā ir ļoti slikta prakse, kad pirms vēlēšanām čupojas tie, kas grib saglabāt varu un izdomā dažādus stāstus, un ievelk šajās spēlītēs arī Valsts prezidentu, kas nedara godu viņam. Bet lielākā problēma ir tāda, ka tas nozīmē faktiski iekonservēt šo situāciju Latvijā, kas garantē mums vēl četrus gadus tādu nepārmaiņu nolemtību.”

Tomēr “Saskaņai”, kas sola pārmaiņas nākotnē, līdzi nāk smaga pagātnes bagāža, par ko partijas biedri runā nelabprāt – atbalsts divvaldības referendumam, vairīšanās atzīt Latvijas okupāciju kā arī neskaidra pozīcija par Krievijas agresiju Ukrainā. Tā dēvētās latviskās partijas baidās riskēt iesaistīt valdībā “Saskaņu”, jo to neviennozīmīgi uztvertu šo partiju latviski runājošie vēlētāji.

Politologs, SIA “Mediju tilts” līdzīpašnieks Filips Rajevskis norāda: “Galvenais toksiskuma iemesls bija šokējošā situācija ar valodu referendumu. Ja nebūtu šī referendumu, es varētu ar lielu pārliecību apgalvot, ka “Saskaņa” jau sen būtu valdībā.”

Tikmēr publicists Māris Zanders gan pieļauj, ja citām partijām pēc vēlēšanām vienoties neizdodas, tad var nākties pārkāpt pašiem savām “sarkanajām līnijām” pret “Saskaņu”.

“Es nedomāju, ka ar šādiem paziņojumiem partijas kaut kā melo vai mānās, bet tie nav akmenī ierakstīti. Es nedomāju, ka būtu lielas problēmas vismaz divām partijām, kas šobrīd kampaņo, teikt – nu, labi, iesim ar’! Kādam beidzot jāuzņemas atbildība,” min Zanders.

“Saskaņa” pozicionējas kā mērens spēks uz Tatjanas Ždanokas Latvijas Krievu savienības fona. Premjera postenim izvirzīts no tā dēvētajām “latviskajām partijām” politiskā ienākušais Vjačeslavs Dombrovskis. Jautājums gan – vai mainās piedāvājuma saturs. Ždanokas partija pret latviešu valodas īpatsvara palielināšanu krievu skolās protestēja, izejot ielās. ”Saskaņa” protesta akcijas nerīko, bet izglītības reformu apstrīdējusi Satversmes tiesā.

Rajevskis min: “Tu nevari pārstādīt DNS partijai, kas ir būvēta uz kaut kādiem fundamentāliem principiem. Tāpat kā tu nevari pārbūvēt Nacionālo apvienību, un tās nacionāli orientēto ideoloģiju.”

Atšķirībā no Ždanokas partijas, kurai pat ir grūti atvērt savu bankas kontu, “Saskaņai” nauda nekad nav bijusi problēma, tāpēc gaidāms, ka šim politiskajam spēkam būs viena no pamanāmākajām priekšvēlēšanu kampaņām.

Lasi vēl