Saeimas opozīcija uzskata, ka jāaptur plānotās izmaiņas pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumā

0 Komentāru

Pirms Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām, visticamāk, notiks jauna parakstu vākšana par referenduma rīkošanu.

Saeimas opozīcija uzskata, ka valdības koalīcijas plāni nākamo galvaspilsētas domi vēlēt uz ilgāk nekā pieciem gadiem liecina par vēlmi “ļaunprātīgi uzurpēt varu”, tāpēc aicina šo jautājumu izšķirt tautas nobalsošanā.

Otrdien Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības lietu komisija turpināja skatīt steidzamības kārtā virzītās izmaiņas vairākos likumos, kas paredz mainīt periodu, cik ilgi darbojas ārkārtas vēlēšanās ievēlētā pašvaldība. Saskaņā ar valdības koalīcijas piedāvāto nākamā Rīgas dome darbotos ilgāk par pieciem gadiem, nevis pusotru, kā tas sanāktu saskaņā ar pašreizējo likuma regulējumu.

Lai arī koalīcija apgalvo, ka izmaiņām nav tiešas saiknes ar Rīgā notiekošo, opozīcija uzskata, ka izmaiņas ir politiski motivētas un tāpēc ir jāaptur.

Saeimas deputāts Viktors Valainis (ZZS) norāda: “Nevajag mainīt spēles noteikumus spēles laikā. Šobrīd likumprojekta virzītāji atbilstoši politisko partiju reitingiem grib pielāgot domes vēlēšanu termiņu, ja viņiem šie reitingi būtu savādāki, stipri šaubos, vai būtu šāds likumprojekts! Šī ir tāda augstprātīga varas uzurpēšana, kas demokrātiska sabiedrībā nav pieņemama.”

Lai arī likumi vēl nav pieņemti, – to plānots izdarīt 19. decembrī, opozīcija jau savākusi 35 deputātu parakstus ar lūgumu Valsts prezidentam Egilam Levitam apturēt likuma spēkā stāšanos vismaz uz diviem mēnešiem. Šajā laikā Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) būs jāorganizē parakstu vākšana.

Ja izdosies savākt aptuveni 155 000 vēlētāju parakstu, tauta visas Latvijas referendumā izlems, uz kādu termiņu vēlē pašvaldību. Savukārt, ja parakstus neizdosies savākt, likuma izmaiņas tiks izsludinātas.

Rīgas domes atlaišana sašķēlusi valdošo koalīciju. Pret izmaiņām ir partija “KPV LV”, kas otrdien balsojumos atbildīgajā komisijā atbalstīja opozīciju.

“Mūsu galvenais mērķis ir šī likumprojekta nevirzīšanu uz Saeimas sēdi, jo mēs uzskatām, ka šis likumprojekts ir izstrādāts Rīgas domes atlaišanai. Tie ir četru partiju varas untumi,” saka “KPV LV” Saeimas frakcijas vadītājs vietnieks Ēriks Pucens.

Arī “KPV LV” plāno aicināt Levitu likumu to pieņemšanas gadījumā neizsludināt. Tikmēr koalīcijas partijas uzsver, ka likuma izmaiņas tiek virzītas, lai taupītu valsts budžeta līdzekļus pārāk biežai vēlēšanu organizēšanai. Turklāt jaunajai Rīgas domei pusotrā gadā neesot iespējams novērst galvaspilsētā valdošo haosu.

“Jāpiemin tikai tas, ka šādu parakstu iesniegšana un referenduma izsludināšana Latvijas nodokļu maksātājiem izmaksātu divus miljonus eiro,” norāda VARAM parlamentārais sekretārs Artūrs Toms Plešs.

Ja opozīcija savu apņemšanos īstenos un lietas nonāks līdz parakstu vākšanai, visticamāk, tas uz pāris mēnešiem atliks Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu norises laiku, kas sākotnēji bija plānots marta sākumā.

0 Komentāru