Saeimas komisija Eglītim par viņa ierakstu sociālajos tīklos izsaka maigāko no sodiem

12 komentāri
Saeimas komisija Eglītim par viņa ierakstu sociālajos tīklos izsaka maigāko no sodiem
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija 8. jūnija lēma jaunajam labklājības ministram Gatim Eglītim (JKP) izteikt maigāko no sodiem jeb mutvārdu brīdinājumu par viņa ierakstu sociālajos tīklos, no kura varēja noprast, ka valdošās koalīcijas partijas Eiropas fondu sadalē “primāri rūpēsies par savām pašvaldībām”.

Līdz 8. jūnija Saeimas sēdei, kurā jaunais ministrs noliks deputāta mandātu uz laiku, Eglītis vēl oficiāli ir Saeimas deputāts, kā rezultātā, saņemot Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) iesniegumu, parlamentāriešiem bija iespēja vērtēt viņa izteikumu atbilstību deputātu ētikas kodeksam.

Par lietas ierosināšanu balsis sadalījās ļoti līdzīgi, tomēr pieciem deputātiem balsojot “par” un četriem “pret” – komisija lēma ierosināt lietu pret Eglīti.

Parlamentārietis Aldis Adamovičs (JV) akcentēja, ka, viņaprāt, kolēģa izteikums bija pēcvēlēšanu “emocionāls uzplūds”. Tāpat viņš atzīmēja, ka šodien kolēģa uzrunā sadzirdējis atvainošanos, tāpēc viņš negribēja piekrist ZZS kolēģiem, kuri teikuši, ka Eglītis noliedz savu vainu.

Adamovičs rosināja Eglītim noteikt maigāko no sodiem jeb mutvārdu brīdinājumu. Tikmēr opozīcijas deputāts Vitālijs Orlovs (S) piedāvāja krietni bargāku sodu – rakstveida brīdinājumu, kuru nolasa no Saeimas tribīnes un iekļauj oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Savā iesniegumā ZZS frakcija bija norādījusi, ka ar savu ierakstu Eglītis pārkāpis četrus deputāta ētikas kodeksa punktus, tomēr komisija tikai vienā saskatīja pārkāpumu.

Jaunajam labklājības ministram izteikts mutvārdu brīdinājums par ētikas kodeksa astotā punkta pārkāpumu, kurš paredz, ka deputāts nelieto tādus izteikumus un neatbalsta tādu rīcību, ko var uztvert kā aicinājumu uz pretlikumīgu darbību. Šis punkts arī paredz, ka deputāts respektē cilvēktiesības un argumentācijai neizmanto atsaukšanos uz sava oponenta rasi, dzimumu, ādas krāsu, tautību, valodu, reliģisko pārliecību, sociālo izcelsmi vai veselības stāvokli.

Jau ziņots, ka Eglītis mikroblogošanas vietnē “Twitter” bija ierakstījis aicinājumu Latvijas Reģionu apvienībai, ZZS un “Saskaņai” pārāk nesapriecāties par uzvarām pašvaldību vēlēšanās, jo “3. jūnija valdības restarts nozīmē, ka lielās valsts budžeta, Eiropas Savienības (ES) fondu un Atveseļošanas un noturības mehānisma naudas plūsmas kontrolēs četras koalīcijas partijas (Nacionālā apvienība, JKP, “Jaunā vienotība” un “Attīstībai/Par”), kas primāri rūpēsies par savām pašvaldībām”.

Šie izteikumi izpelnījās vairāku “Twitter” lietotāju kritiku, piemēram, domnīcas “Providus” direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka Eglītim vaicāja, vai tieši pret šādu politiku – naudas došanu savējiem – Jaunā konservatīvā partija nebija solījusi cīnīties. Uz šo ierakstu reaģēja arī citi “Twitter” lietotāji, aicinot jauno mistru jau “kravāt kastes promiešanai”.

Eglītis ierakstu ātri izdzēsa un ierakstīja maigāku: “Man būs interesanti vērot, kā pašvaldību vēlēšanu rezultāti ietekmēs gaidāmās ES fondu/RRF atbalsta naudas plūsmas. For the record: JKP nav “savu” pašvaldību.” Politiķis sacīja, ka vēlējies vien paust savu viedokli par kādreizējo praksi atbalsta līdzekļu sadalē, lielāko atbalstu novirzot ZZS pašvaldībām. Viņš solās, ka šāds princips turpmāk vairs netikšot īstenots.

Lasi vēl: Levits: Nevaru iedomāties, ka jaunievēlētais ministrs Eglītis ar ierakstu sociālajos tīklos to bija domājis nopietni

12 komentāri