Saeimas komisija atbalsta iniciatīvu par nepilsoņu statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem

4 komentāri
Saeimas komisija atbalsta iniciatīvu par nepilsoņu statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem
JĀNIS SALIŅŠ, F64

No nākamā gada jaundzimušajiem vairs nepiešķirs nepilsoņa statusu, to paredz otrdien Saeimas Cilvēktiesību komisijā atbalstītais eksprezidenta Raimonda Vējoņa likumprojekts.

Galvenās diskusijas tautas kalpu starpā izvērtās, par to, ko darīt ar vairākiem tūkstošiem jau piedzimušajiem nepilsoņu bērniem.  Daļa deputātu aicināja arī viņiem automātiski piešķirt pilsonību. Tas būtu veids, kā likvidēt vēsturisko netaisnību, ka Latvijā piedzimst un dzīvo bērni, kurus valsts atstumj.

Vējoņa iniciatīva paredz vairs nepiešķirt nepilsoņa statusu bērniem, kuri dzims pēc 2020.gada 1.janvāra un tiem, kuru vecāki – nepilsoņi – nav izvēlējušies bērnam citas valsts pilsonību. Vairums deputātu priekšlikumu atbalstīja, tomēr karstas debates izcēlās par priekšlikumiem, kas paredz paplašināt pilsoņu loku. Deputāts Aldis Gobzems rosināja automātiski pilsonību piešķirt vairāk nekā 10 000 nepilsoņu, kuri dzimuši pēc neatkarības atjaunošanas.

“Es domāju, ka ir pienācis laiks beigt baidīties no cilvēkiem, kas ir dzimuši neatkarīgā Latvijā. Visi šie cilvēki, kas ir dzimuši neatkarīga Latvijā ir pelnījuši pilsonību,” norādīja Gobzems.

Tam gan iebilda juristi, un konservatīvo partiju pārstāvji, atgādinot par Augstākas tiesas spriedumu, kas pirms vairākiem gadiem noteica, ka šāda kārtība liktu apšaubīt valsts juridiskos pamatus.

“Jebkuram pieņemtajam likumam nevajadzētu nonākt pretrunā valsts nepārtrauktības doktrīnai jeb, vienkāršiem vārdiem runājot, faktam, ka mūsu valsts ir izveidota, atjaunojot to Latviju, kas izveidota 1918.gada 18.novembrī,” pauda Saeimas deputāts Jānis Dombrava (NA).

Koalīcijas partija “Attīstībai/Par!” rosināja automātisku pilsonību piešķirt mazākam skaitam pilsoņu, – aptuveni 3000 bērnu, kuri nav sasnieguši 15 gadu vecumu, un tāpēc nevar paši pieņemt lēmumu. Viņi esot identiskā situācijā, kā tie, kuri nepilsoņu ģimenēs piedzims nākamgad.

“Ņemot vērā, ka pilsoņu skaits nav tiks liels, un ka šie nepārprotami Latvijā dzimušie bērni ir mūsēji, mums viņi ir jāpieskaita pie pilsoņiem – tāpat, kā tie, kas piedzims pēc 1. janvāra,” norādīja Saeimas deputāte Marija Golubeva (“Attīstībai/Par!”)

Tomēr arī šim priekšlikumam bija pretinieki, kuri norādīja, ka jau šobrīd pietiek ar viena vecāka lēmumu, lai šie bērni saņemtu Latvijas pilsonību.

“Kur paliek vecāku izvēle? Kur paliek Latvijas garantētie ļoti izdevīgie nosacījumi vecākiem tikai pieteikties? Tad es saprotu, ka šis priekšlikums ignorē šo vecāku izvēli nevēlēties Latvijas pilsonību,” pauda Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA).

Beigu beigās, balsojumā neviena no pusēm pārsvaru neguva. Tas nozīmē – par to, vai visiem 15 gadus nesasniegušajiem nepilsoņiem automātiski pienāksies pilsonība, lems Saeima. Esošais valsts prezidents Egils Levits minēto priekšlikumu neatbalsta.

Diskusija Saeimā par pilsonības jautājumiem gaidāmas nākamnedēļ.