Saeima vienbalsīgi atbalsta grozījumus ārkārtējās situācijas regulējumā

0 Komentāru
Saeima vienbalsīgi atbalsta grozījumus ārkārtējās situācijas regulējumā
ĢIRTS OZOLIŅŠ, F64

Valdības iepriekš veiktajiem grozījumiem ārkārtējās situācijas regulējumā dots arī vienbalsīgs Saeimas atbalsts. Šis ir viens no retajiem gadījumiem, kad vienotas ir visas parlamentā pārstāvētās frakcijas.

Tuvākā kārtējā Saeimas sēde, tā kas notiek ik ceturtdienu, pārcelta vismaz mēnesi uz priekšu “Covid-19” dēļ. Vienlaikus parlaments sanāk uz ārkārtas sēdēm. Piektdien pat uz divām pēc kārtas.

Infografika: ”Covid-19” izplatība Latvijā – saslimšana apstiprināta iedzīvotājiem 19 pašvaldībās

“Es arvien biežāk dzirdu, ka kolēģi satraucas, – nākt uz Saeimu vai nenākt, jo ir šī bīstamība… Kolēģi, šis ir mūsu darbs. Ja vēl mēs te nenāksim un baidīsimies, tad ko tālāk gribam sagaidīt,” teica Saeimas deputāts Sandis Riekstiņš (JKP).

Ārkārtas sēžu darba kārtībā iekļautie jautājumi saistīti ar valdības jau iepriekš pieņemto ierobežojumu, kā arī atbalsta mehānismu apstiprināšanu.

Kā, uzrunājot Saeimu norādīja parlamenta Aizsardzības iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs, norādīja arī uz vairākām būtiskākajām izmaiņām.

Kādus lēmums vienpersoniski var pieņemt valsts operatīvā medicīniskā komisija, kā arī aizsardzības un izglītības ministri. Piemēram, Ilga Šuplinska (JKP) var lemt par mācību gada pagarināšanu, ja neveiksies ar attālinātajām mācībām.

Lai mazinātu cilvēku pārvietošanos, vairāki ierobežojumi attiecināti uz ieslodzījuma vietām, kā arī nepiemērot īslaicīgo brīvības atņemšanu. Vienlaikus deputātu debatēs izskanēja arī strīdi par to, kā tiek ievēroti ierobežojumi ikdienā.

“Privātās sporta halles ir ciet, tajā pat laikā vienā konkrētā pašvaldībā, ostas pašvaldībā, kas vienmēr īpaši izcēlusies ar valsti valstī, tur visi treniņprocesi notiek. Vēl vakar tur trenējās Ventspils futbola klubs,” sacīja Riekstiņš.

“Neatbilst patiesībai tas, ko jūs teicāt par OC “Ventspils”. Tas jau kopš sestdienas plkst. 21.00 ir slēgts publiskiem apmeklējumiem. Tā kā nu tā nav korekta informācija,” viņam iebilda “zaļzemnieku” deputāts Gundars Daudze.

Tām vietām, kurām durvis vērt vēl atļauts, noteikts darba laiks. Kritiku valdība izpelnījās par to, ka pilnībā nav slēgtas spēļu zāles.

“Un tādā ziņā tā nauda, ko budžets sagaida no spēļu zālēm, būs tā asiņu, asaru nauda, kuru atstāj iedzīvotāji, kurus būs skārusi šī situācija,” sacīja deputāte Jūlija Stepaņenko.

Valdība ir sagatavojusi arī virkni priekšlikumu, kā nepieļaut darbinieku masveida atlaišanu uzņēmumos un ekonomikas atdzišanu. Būtiskākais no punktiem paredz, ka grūtībās nonākušu uzņēmumu darbiniekiem daļu algas varētu segt valsts. Uzņēmējus pārstāvošā Tirdzniecības un rūpniecības kamera iepriekš aicināja to darīt neatkarīgi no nozares.

“Iesaku ieklausīties uzņēmēju organizācijās. Tās šobrīd ir vistuvāk reālajai situācijai. Viņi ir tie, kas zina drusciņ ātrāk to, kas notiek ekonomikā,” minēja deputāts Didzis Šmits.

“Ir nozares, piemēram, lidosta, kurai valsts atbalsts, kurš pieļaujams, ir nulle. Bet kuras bez valsts atbalsta izdzīvot nevarēs,” pauda deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Tribīnē pārsvarā kāpjot tikai opozīcijas deputātiem, beigās tomēr tika gūts vienbalsīgs Saeimas atbalsts. Šādi gadījumi ir ļoti liels retums.

0 Komentāru