Saeima varētu Zaķa deputāta mandātu arī neapstiprināt

1 komentārs
Saeima varētu Zaķa deputāta mandātu arī neapstiprināt
Foto: LETA

Lai gan izskanējušas nopietnas bažas par vēlētāju balsu pirkšanu Vienotības un tās deputāta amata kandidāta Dzintara Zaķa labā, vēlēšanu iznākums mainīts netiks. Augstākā tiesa šodien noraidīja Saskaņas sūdzību par vēlēšanu rezultātiem Latgalē. Tas gan nenozīmē, ka Dzintars Zaķis otrdien deputāta mandātu noteikti saņems. Pat atsevišķi Vienotības biedri jau pauž viedokli, ka līdz izmeklēšanas beigām jāatliek Zaķa apstiprināšana par Saeimas deputātu. Tāpēc otrdien plānotā 12. Saeimas sanākšana varot izvērsties interesanta.

Pēc tiesneses paziņojuma, – pieteikums ir noraidāms, kļūst skaidrs, ka vismaz līdz balsu pirkšanas krimināllietu izmeklēšanai un iztiesāšanai vietu sadalījumus Saeimā paliks nemainīgs. Partija Saskaņa prasīja pilnībā vai daļēji atcelt vēlēšanu rezultātus Latgalē saistībā ar aizdomām par balsu pirkšanu Vienotības kandidāta Dzintara Zaķa labā. Prasība noraidīta, tāpēc vēlēšanu iznākums nemainās, un mandāts jāiegūst arī Zaķim.

Foto: LETA

Foto: LETA

Andrejs Elksniņš:
Zaķa kungs šodien ir izsprucis, būs viens kārtīgi toksisks deputāts visu 12. Saeimas laiku. Zaķa kungs šodien ir izsprucis, uz doto brīdi, manuprāt, tas ir kārtīgs signāls, ka balsu pirkšana Latvijas valstī lielā mērā ir iespējama.

Augstākā tiesa šodien īsumā iepazīstināja ar saviem apsvērumiem. Prasību bija jāizskata septiņu dienu laikā, un šajā periodā tiesa pārliecinājusies par to, ka vēlēšanās notikušas pretlikumības, taču nav gūta viennozīmīga pārliecība, ka tas ietekmējis mandātu sadalījumu Saeimā.

Tiesa:
Tiesas rīcībā esošie pierādījumi ļāva izdarīt secinājumu tikai par atsevišķām pretlikumīgām darbībām, taču to apjoms nebija pietiekams, lai ar pārliecinošu ticamību secinātu, ka ir notikuši pārkāpumi, kuru rezultātā ticis ietekmēts vēlēšanu iznākums.

Vienlaikus tiesa atzīst – neesot gūts ticams skaidrojums Zaķa pārsteidzoši labajam startam vēlēšanās.

Tiesa:
Tajā pašā laikā tiesa neguva pārliecinošu izskaidrojumu deputāta kandidāta no partijas Vienotība Dzintara Zaķa gūtajiem panākumiem vēlēšanās.

Tiesību eksperts Edgars Pastars atzīst, ka lēmums nav pārsteigums. Vājie punkti bijuši vairāki. Pirmkārt, lieta bija jāizskata ļoti īsā laikā, otrkārt, bija vājas liecinieku liecības. Pastars arī norāda, ka Saskaņas lietu vājinājusi Drošības policijas pārstāvja liecība, ka balsu pirkšana nav bijusi masveida.

Foto: LETA

Foto: LETA

Tiesību eksperts Edgars Pastars:
Manuprāt, arī tiesai tas viss entuziasms noplaka tajā brīdī, kad noklausījās Drošības policijas viedoklī. Arī daudzu liecinieku teiktais, kuri tiesā teica, ka viņus nav neviens pratinājis, nedz interesējies par viņiem, arī radīja jautājumus. Es domāju, ka tiesa bija nedaudz samulsusi no tā, ka… viņa bija gaidījusi, ka te būs daudz lielāka aktivitāte no tiesībsargājošo iestāžu puses. Bet pateikt, ka viņi strādājuši slikti vai kā, tas būtu par agru.

Pēc eksperta domām, iespējams, 7 dienas ir pārāk īss termiņš, lai tiesā varētu pierādīt šādu prasību.

“Kāda būtu bijusi Augstākās tiesas misija, būtu šo – ja var teikt – šo šaubu plīvuru noņemt. Viņa varbūt ir pateikusi, ka nav juridisku šķēršļu šobrīd, bet šaubu plīvurs ir palicis,” uzskata Pastars.

To, ka šaubu plīvurs ir palicis, atzīst arī cits tiesību eksperts, Zaķa partijas biedrs un kolēģis Saeimas frakcijā Andrejs Judins. Lai gan ir zuduši juridiskie šķēršļi Zaķa kļūšanai par deputātu, Judins uzskata, ka jaunievēlētajai 12. Saeimai, kas sanāk kopā otrdien, Zaķa mandātu līdz izmeklēšanas pabeigšanai nevajag apstiprināt.

Foto: LETA

Foto: LETA

Andrejs Judins:
Šeit nav pateikts, ka valstī viss ir kārtībā, ka nav nekādu problēmu. Pat otrādi – problēmas ir. Ja mēs paskatīsimies uz atsevišķiem iecirkņiem, es atvainojos, pilnīgi skaidrs, ka tur ir anomālijas. Manuprāt, vispareizākais būtu patlaban vispār to mandātu neapstiprināt un gaidīt lielāku skaidrību. Jo tā nenoteiktība ir interpretējama negatīvi, un tas rada šaubas gan par mūsu partiju, gan par Saeimu kopumā. Tas būs Saeimas lēmums, un es domāju, tā otrdienas sēde šajā ziņā varētu būt interesanta.

Saeimas kārtības rullis paredz, ka jaunais parlaments vispirms ievēlēs Mandātu un Ētikas komisiju 12 locekļu sastāvā. Judins uzskata, ka šai komisijai būtu jārosina Zaķa mandāta apstiprināšanas atlikšana. Pašam Zaķim šodien bija izslēgts telefons.
1 komentārs