Saeimā taps kārtējā parlamentārās izmeklēšanas komisija. Šoreiz plānots vētīt OIK izveides vēsturi

4 komentāri
Saeimā taps kārtējā parlamentārās izmeklēšanas komisija. Šoreiz plānots vētīt OIK izveides vēsturi
ZANE BITERE, LETA

Saeimā taps jauna parlamentārās izmeklēšanas komisija. Opozīcija savākusi nepieciešamos parakstus, lai izveidotu komisiju, kas pētīs bēdīgi slaveno elektrības OIK.

Esot jātiek skaidrībā ar šīs plaši kritizētās ieceres vēsturi un likumību. Daudziem Saeimā gan vēl spilgtā atmiņā ir farss, kurā izvērtās tā saukto “oligarhu sarunu” parlamentārā izmeklēšana.

Obligātais iepirkums ir atbalsta forma, kurā valsts no konkrētiem ražotājiem elektroenerģiju iegādājas par paaugstinātu maksu. Savukārt pēc tam šīs subsīdijas tiek iekļautas visu patērētāju elektrības rēķinos kā obligātā iepirkuma komponente jeb OIK.

Reti kura tēma pēdējos gados raisījusi tik kaismīgas debates Saeimā. Parlaments ceturtdien, 16. maijā, skatīja kārtējo opozīcijas pieprasījumu atbildīgajam ekonomikas ministram. Pieprasījuma būtība – skaidrot, kāpēc OIK netika likvidēts no 31. marta, kā to janvāri bija lēmusi Saeima.

OIK parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidei nepieciešamos 34 parakstus nodrošināja opozīcija. Komisija pētīs OIK vēsturi, atbildīgos, likumību un citus aspektus. Tomēr pēdējos gados šādas izmeklēšanas komisijas pārsvarā beigušās ar lielāku vai mazāku farsu un bez taustāmiem rezultātiem. Komisijas iniciators gan domā, ka šoreiz tā nebūs.

“Atbilde ir ietverta pašā komisijas darba uzdevumā – astoņu lapu dokumentā ar precīzi formulētiem jautājumiem. Tā ir tā lielā atšķirība no citām komisijām,” Saeimas deputāts Didzis Šmits (“KPV LV”).

Savukārt Saeimas deputāts Andrejs Judins (“Jaunā Vienotība”) TV3 Ziņām norādīja: “Ir tik daudz runāts, diskutēts, tik daudz jautājumu un atbilžu. Vēl viens formāts vienkārši nozīmēs, ka būs tērēts laiks un resurss, bet šeit rezultātu es neprognozēju.”

Pēc skaita šī būs jau 33. parlamentārās izmeklēšanas komisija. Iepriekšējā Saeimā tādas bija četras.