Saeimā skata veselības budžetu; algas kāps daļai mediķu par 7% līdz 15%

2 komentāri
Saeimā skata veselības budžetu; algas kāps daļai mediķu par 7% līdz 15%
KASPARS KRAFTS, F64

Saeimas Sociālo lietu komisija, kas vēl augustā solīja neatbalstīt valsts budžeta projektu bez papildu 120 miljoni eiro mediķu algām, otrdien uzklausīja Veselības ministrijas redzējumu, kā sadalīt algām atvēlēto gandrīz trīs reizes mazāko summu.

Otrdien ar plānu, kā tiks sadalīta veselības aprūpes darbinieku algām atvēlētā krietni mazākā summa – 42 miljoni eiro -, iepazīstināja Veselības ministrija. Lauvas tiesu saņems slimnīcās intensīvajā režīmā strādājošie. Algu cels arī Neatliekamajā medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD), ģimenes ārstu praksēs un psihiatrijā strādājošajiem. Kāpums gan nebūs solītie 20%, tas svārstīsies no septiņiem līdz 15%.

Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs (“Saskaņa”) norādīja: “Šodien redzot šo prezentāciju, es sapratu, ka nekas nav, ka tiesiskais nihilisms turpinās.”

Opozīcija pauda izbrīnu, ka līdz ar budžetu Saeimai nebūs jālemj par grozījumiem Veselības aprūpes finansēšanas likumā, svītrojot neizpildīto solījumu – par 20% palielināt mediķu algas.

“Jautājums tāds, varbūt provokācija Satversmes tiesā, kad opozīcija pieteikumu uzrakstīs, vai Veselības ministrija būs kopā ar opozīciju, vai būsiet kā advokāti, aizstāvēsiet Ministru kabineta sēdes lēmumu?” vaicāja Klementjevs.

Budžeta likumam ir augstāks spēks un Satversmes tiesa, visticamāk, šādu prasību noraidītu, norādīja veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”).

“Es pieļauju, ka, šo likuma ierakstu veicot, jūs apzinājāties avotus finansēšanas, tādēļ man šķita nepareizi virzīt šo likuma grozījumu, pirms nav skaidrs, kādu lēmumu darīs Saeima,” pauda Viņķele.

Pie mums pieeja, ka valsts par ārstu darbu nemaksā, un viņi sev algu spiesti pelnīt privātajā sektorā, saglabājusies kopš cariskās Krievijas laikiem, norādīja Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece: “Labs ārsts nopelnīs sev algu – kā jūs ziniet, tāda bija retorika dažiem vadoņiem. Mēs neko neesam mainījuši pēdējos 30 gados. Es gribu darīt zināmu, ka ārsti, māsas un jaunie ārsti protestēs.”

Komisijas vadītājs Andris Skride (“Attīstībai/Par!”) vairs skaidri nesaka, vai, neskatoties uz iepriekš izvirzīto ultimātu, parlamenta plenārsēdē pats atbalstīs budžeta projektu. Viņš sola iesniegt budžetam savus priekšlikumus un cer arī uz plānoto nodokļu reformu, kas varētu nozarei nest papildu miljonus.