Saeima ir nolēmusi: valstij piederošie ebreju īpašumi tiks atdoti atpakaļ

1 komentārs
Saeima ir nolēmusi: valstij piederošie ebreju īpašumi tiks atdoti atpakaļ
Foto: F64

Saeimas Ārlietu komisijai beidzot izdevies pieņemt lēmumu par pirmo sešu valstij piederošu ēku atdošanu ebreju kopienai. Līdz šim to kavēja domstarpības pašu ebreju organizāciju vidū un politiķu strīdi par šāda lēmuma juridisko pamatotību, bet trešdien deputāti likumprojektu atbalstīja ar pārliecinošu balsu vairākumu. Komisijas deputāti pauž gatavību izskatīt arī citus pieteikumus. Kopumā ebreju kopiena pretendē uz 270 īpašumiem Latvijā.

Ebreju īpašumu restitūcijas jautājums tiek muļļāts gadiem ilgi. Lai procesu paātrinātu, Saeimā vairākkārt viesojies ASV īpašais sūtnis holokausta jautājumos.

Tieša Savienoto valstu spiediena izdarīšana īpašumu atdošanas jautājumu risināšanā gan vienmēr tikusi noliegta. Šobrīd valsts ebreju kopienai gatava atdot sešas ēkas. Trešdien Saeimas Ārlietu komisija ar pārliecinošu balsu vairākumu lēma par restitūcijas likumprojektu nodošanu skatīšanai Saeimā 1. lasījumā. Pret nebalsoja neviens. Atturējās Jānis Dombrava no Nacionālās apvienības.

Pirms balsojuma, šodien tika uzklausīts jurista viedoklis. No likuma viedokļa īpašumu atdošanā viņš problēmas nesaskata.
Pēc Plepa teiktā, šajā gadījumā runa ir par vēsturiskā taisnīguma atjaunošanu, un lemšanai par šādiem jautājumiem nav nekāds laika ierobežojums. Tas nozīmē, ka arī nākotnē Saeima var lemt par kādu īpašumu atdošanu.

Skaties video:

1 komentārs