Pievienot komentāru
Saeima darbu pie 2020. gada budžeta turpinās ceturtdien
EDIJS PĀLENS, LETA

Saeimas deputāti trešdien vakarā lēma pārtraukt plkst. 9.00 sākto ārkārtas sēdi, kurā tiek izskatīta 2020. gada valsts budžeta pakete.

Izsludināt pārtraukumu aicināja opozīcija. Priekšlikumu Saeima pieņēma bez iebildumiem un balsojuma.

Ārkārtas sēde turpināsies ceturtdien, 14. novembrī, plkst. 9.00.

Iepriekš jau vēstīts, ka Saeima trešdien galīgajā lasījumā sāka skatīt 2020. gada budžetu un to pavadošos likumprojektus.

Lasi vēl: Piketi un plašas debates – reportāža, kā Saeimā lemj par 2020. gada budžetu

Šonedēļ par likumprojektiem atbildīgā Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija izskatīja visus budžeta paketē iekļautos likumprojektus, tajos atbalstot iepriekš Ministru kabinetā akceptētos priekšlikumus. Komisijas darbs noritējis raiti, īpaši nekavējoties pie priekšlikumu izvērtēšanas, par ko saņemtas arī opozīcijas deputātu pretenzijas. Lielākās diskusijas radušās saistībā ar partiju finansēšanas jauno modeli, dažādu pabalstu atsaistīšanu no minimālās algas, 1.-4. klašu skolēnu ēdināšanas finansēšanu.

Komisija atbalstījusi vairākus likumprojektus, par kuru atrašanos budžeta paketē bažas izteikuši Saeimas juristi. Parlamenta Juridiskā biroja ieskatā vairākos likumprojektos ietvertajām normām nav fiskālas ietekmes uz nākamā gada budžetu, līdz ar to, balstoties Satversmes tiesas atzinumā, tie nedrīkst tikt iekļauti budžeta paketē. Neskatoties uz aizrādījumiem, komisijas vairākums visus likumprojektus virzīja izskatīšanai galīgajā lasījumā. Kopumā budžeta paketē iekļauti 26 pavadošie likumprojekti.

Līdztekus pavadošajiem likumprojektiem Saeimai jāvērtē arī likumprojekts “Par valsts budžetu 2020. gadam”, kā arī likumprojekts “Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2020., 2021. un 2022. gadam”.

Otrajam lasījumam minētajos likumprojektos ietverti priekšlikumi tostarp par papildu finansējumu mediķu atalgojumam un medijiem.

Budžeta un to pavadošo likumprojektu izskatīšanai iepriekš paredzētas divas dienas.

2020. gada budžeta konsolidētie budžeta ieņēmumi prognozēti 9,89 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi – desmit miljardu eiro apmērā. Salīdzinājumā ar 2019. gada budžetu nākamgad ieņēmumi augs par 717,1 miljonu eiro, bet izdevumi – par 610,1 miljonu eiro.

Valsts pamatbudžeta ieņēmumi 2020. gadā prognozēti 6,88 miljardi eiro, bet izdevumi plānoti 7,22 miljardi eiro apmērā. Valsts pamatbudžeta izdevumu palielinājums, salīdzinot ar 2019.gada plānu, ir 400 miljoni eiro jeb 5,9%. Izdevumu palielinājums ir 325,2 miljoni eiro, kas paredzēts izdevumiem valsts pamatfunkciju finansēšanai.

No 2020. gada budžetā plānotajiem izdevumiem desmit miljardu eiro apmērā 35% tiks novirzīti sociālajai aizsardzībai, proti, 3,513 miljardi eiro.