Saeima ceturtdien, visticamāk, lems par Ķezberes atbrīvošanu no amata

Pievienot komentāru
Saeima ceturtdien, visticamāk, lems par Ķezberes atbrīvošanu no amata
ZANE BITERE, LETA

Saeima, visticamāk, jau ceturtdien lems par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētājas Daces Ķezberes atbrīvošanu no amata.

Parlamenta atbildīgajā komisijā viņa trešdien atskaitījās par padarīto, atzīstot arī kļūdas. Pārējo NEPLP padomes locekļu atbildības izvērtēšana nav Saeimas darba kārtībā, lai gan Latvijas Žurnālistu asociācija aicinājusi Saeimu atlaist visu padomi.

Pēc vairākkārtējas domu maiņas septembra beigās galvenā Latvijas mediju uzraudze Dace Ķezbere paziņoja, ka amatu tomēr pametīs no 15. decembra. Trešdien Ķezberes iesniegums par aiziešanu no darba bija uz Saeimas atbildīgās komisijas galda.

Ļoti iespējams, ja Ķezbere pati nebūtu atkāpusies, Saeima viņu atlaistu. NEPLP priekšsēdētāja trešdien bija ieradusies uz Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisiju, kura tagad tehniski virza tālāk viņas atbrīvošana no amata.

Ķezbere komisijā klāstīja, ka, atnākot uz NEPLP padomi, izdevās līdzsvarot tās darbu pēc iepriekšējā vadītāja aiziešanas, un viņas profesionalitāti nozarē neesot pamatoti apšaubīt.

Vienlaikus Ķezbere atzina, ka bijušas arī kļūdas. Saistībā ar Latvijas Televīzijas vadītāja Ivara Beltes pilnvaru termiņu pagarināšanu bez konkursa pirms trim gadiem, 2017. gadā nenomainot pilnīgi visus Latvijas Radio valdes locekļus, kā arī virzot Latvijas Televīzijas valdes priekšsēdētāja amatā Eināru Gielu, nevis Evu Juhņēviču.

“Tādu politisko spiedienu, kādu padome un arī es personīgi esmu izjutusi šī Saeimas sasaukuma laikā, neatceros pa šiem 12 gadiem ne reizi. Vēlētu jums visiem nākotnē būt mazliet piesardzīgākiem izteikumos publiskajā telpā,” teica Ķezbere.

Savu uzrunu Ķezbere līdz galam gan nepabeidza. Viņu pārtrauca komisijas vadītājs Artuss Kaimiņš (“KPV LV”), uzsverot, ka Ķezbere amatā arī pēc Saeimas lēmuma būs vēl vairāk nekā divus mēnešus.

Vairāki deputāti Ķezberei gan pateicās par atskatu uz darbu un kļūdu atzīšanu. Pēc komisijas sēdes Kaimiņš pastāstīja, ka līdz ar, visticamāk, rīt gaidāmo Saeimas lēmumu par Ķezberes atbrīvošanu jau izsludinātajā konkursā tiks meklēti divi NEPLP padomes locekļi. Tiesa gan, patlaban turpinās darbs pie fundamentāli jauna mediju pārraudzības likuma, kas NEPLP padomi, kāda tāda bijusi līdz šim, likvidēs.

Kaimiņš pauda: “Tie cilvēki, kuri tiks izvēlēti… Es ceru – līdz martam mums būs jauns likums ar divām dažādām padomēm. Viņiem ir pārējas laiks, viņi arī varēs piedalīties [jaunajā] konkursā. Nebūs tā, ka viņi pastrādās četrus mēnešus un – “Paldies, visu labu!”

Konkursā uz NEPLP padomes vietām pieteikšanās noslēgsies 14.oktobrī. Pārējo padomes locekļu atbilstības izvērtēšana, ko Saeimas deputāti pieļāva iepriekš, patlaban vairs neesot aktuāla.

Šī NEPL padome saņēmusi lielu kritiku gan par sabiedrisko mediju pārvaldi, gan administratīvajām lietām pret LTV un TV3 Ziņu dienestiem, savukārt Ķezberes reputāciju aptraipījusi informācija par kukuļošanas krimināllietu, kurā viņa kā Jūrmalas domes deputāte bija aizdomas turētā statusā. Latvijas Žurnālistu asociācija ir aicinājusi Saeimu atlaist visus padomes locekļus.