Saeimā baumas un dažādas versijas, kā ievēlēs prezidentu

0 Komentāru
Saeimā baumas un dažādas versijas, kā ievēlēs prezidentu
Foto: LETA

Vēl tikai dažas dienas, un Saeimas deputātiem būs jābalso par to, kas būs nākamais Latvijas prezidents. Šonedēļ četri oficiāli izvirzītie kandidāti centās deputātus no konkurējošām partijām pārliecināt par savu atbilstību amatam. Bija arī publiskās diskusijas, taču lielāku skaidrību par vēlēšanu iznākumu tas nav radījis.

Deputātiem daudz versiju par to, kas notiks 3. jūnijā – Valsts prezidenta vēlēšanu dienā.

Pēdējā nedēļā pirms prezidenta vēlēšanām Saeimā sajūta kā bišu stropā. Liela kņada un daudz aizkulišu runu, kurās tiek izspēlēti scenāriji lielajam trešdienas notikumam. Deputāti ar pieredzi jaunākajiem kolēģiem gan atgādina – parlamentā dzirdētajam pārāk pieķerties nevajadzētu.

Galvenie balsu skaitītāji pirms vēlēšanām ir frakciju vadītāji, kuri aizklātos balsojumos jūtas kā zivs ūdenī.

Galvenā cīņa ir par to, kuri divi kandidāti paliks priekšpēdējā kārtā. Augusts Brigmanis zina teikt, ka tie būs Levits un pašu virzītais Vējonis.

Saeimas kuluāros gan cirkulē arī citi scenāriji, kuros Vējonis līdz priekšpēdējai kārtai nemaz netiek. Jaunākā no versijām – Vējonis savu kandidatūru atsauks, ja jutīs, ka nevar saņemt vairākuma atbalstu. To, ka viņš varētu aicināt balsot par Levitu, šonedēļ Vējonis neizslēdza arī diskusijā Latvijas Radio.

Te gan jāsaka, ka Zaļie zemnieki ir kategoriski noskaņoti pret Levitu, un, pēc Brigmaņa teiktā, viņa kandidatūru ne pie kādiem nosacījumiem neatbalstīs. Vējoņa izredzes nav palielinājušas neizteiksmīgais starts priekšvēlēšanu diskusijā, kurā populārāks bija Levits.

Foto: LETA

Foto: LETA

Ja tomēr Vējonis Levitu savstarpējā cīņā uzveiks, visticamāk, Saeima viņu pēdējā balsojumā ievēlēs, pretējā gadījumā valdības stabilitāte būs nopietni apdraudēta.

Arī Saskaņas līderis Jānis Urbanovičs pārliecināts, ka prezidenta vēlēšanās uz spēles likts arī Laimdotas Straujumas krēsls.

Visticamāk, gan bez opozīcijas balsīm prezidentu ievēlēt nevarēs. Saskaņa un Reģionāla apvienība savu lēmumu par koalīcijas kandidātiem sola pieņemt balsojuma dienā, kad būšot vairāk skaidrības.

Tikmēr visdīvaināko pozīciju ieņēmusi frakcija No sirds Latvijai, kas apgalvo, ka Satversmes dotas tiesības vēlēt prezidentu neizmantos.

Cik lielā mērā deputātu vārdi saskan ar darbiem, varēs pārliecināties jau vēlēšanu dienas pirmajā balsojumā. Saskaņā ar publiski pausto par Mārtiņu Bondaru jābūt 7 balsīm, Sergeju Dolgopolovu 24 balsīm, par Egilu Levitu 25 balsīm, bet Raimondu Vējoni – 35 balsīm.

Sabiedrībā zināmu cilvēku vērtējums

Prezidentu izvēlēsies Saeimas deputāti. Pārējiem pilsoņiem par to nav teikšanas. Tomēr valsts galvas izraudzīšanās procesam daudzi no mums līdzi seko ar lielu interesi.

TV3 Ziņas šonedēļ jautājām vairākiem sabiedrībā zināmiem cilvēkiem, kādu iespaidu viņiem radījis līdzšinējais prezidenta meklēšanas process. Un jāteic, viņi vērtējums kopumā nav labs. No malas nav iespējams saprast, kādas spēles aizkulisēs tiek spēlētas.

”Ja tiešām tā ir, ko runā par jau trešajām kārtām, tas būtu ļoti bēdīgi, ja parādītos kāds cilvēks, par kuru mums nebūtu bijusi iespēja diskutēt. Ne tāpēc, ka būtu slikts vai labs, bet tāpēc, ka tas aptumšotu kandidāta ievēlēšanu un tālāko darbību,” uzskata Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta.

Savukārt advokāts Filips Kļaviņš uzskata šādi: ”Man vēl izskatās diezgan nekārtīgs un necaurspīdīgs process. Domāju, ka daudz palīdzētu atklāts balsojums. Tad tas mazinātu intrigas, kur ir jūtams, ka kaut kas notiek aizkulisēs, par ko tauta nezina.”

Māksliniece Džemma Skulme norāda, ka savas domas rakstiski bija jau izteikusi – Vaira Vīķe-Freiberga vēl varētu nedaudz pastrādāt. ”Tieši tāpēc, ka es neticu Saeimas deputātiem, bet varbūt šoreiz notiks tas vēlamais,” tā māksliniece.

Zinātnieks Ivars Kļaviņš ir pragmatisks savā vērtējumā: ”Galu galā būs prezidents, labs vai slikts to redzēsim. Es arī neticu, ka prezidents tiks ievēlēts pirmajā kārtā. Mēs pat nezinām, kādi būs amata kandidāti otrajā kārtā. Tāpēc arī izvērtēt, kas no šī procesa būs iznācis, ir grūti. ”

Vairāk skaties video!

0 Komentāru