Saeimā atsākušās diskusijas par pašvaldību referendumu ieviešanu

0 Komentāru

Vai Latvijā jāievieš pašvaldību referendumi? Saeima uz šo jautājumu nav spējusi atbildēt jau gadiem.

Lai gan deputāti tagad apņēmušies iedzīvotājiem dot tiesības savā novadā vai pilsētā notiekošo ietekmēt, balsojot vietējos referendumos, diskusijas par jauno likumu nav beigušās.

Atsākot diskusijas par nepieciešamību ieviest pašvaldību referendumus, Saeimas deputāti trešdien vērtēja reģionālās attīstības ministrijas ierosinājumu ļaut balsot arī elektroniski.

“Deputāti varētu arī lemt par jautājumiem, par kuriem var balsot elektroniski, par kuriem tikai klātienē. Piemēram, paredzot, ka, tā kā domes tiek ievēlētas klātienē, tad balsošana par domes atlaišanu arī varētu notikt tikai klātienē,” norāda reģionālās attīstības ministra padomnieks Valdis Verners.

Aicinājums paredzēt iespēju balsot elektroniski izskanēja arī no Rīgas pils.

“Man liekas, ka tas ir fantastiski, ka mēs virzām uz priekšu jaunus risinājumus, lai ietu līdzi laikam. Prezidents ne reizi vien ir akcentējis, ka mūsu nākotne ir moderna valsts,” saka Valsts prezidenta padomniece Ieva Ilvesa.

Turpretī komisijas deputātu vairākums pauda nopietnas bažas par elektronisko balsošanu.

“Spēja šobrīd tīri tehniski kaut ko tādu ieviest. Es to prasu tikai tāpēc, ka mums diemžēl ir diezgan smaga pieredze ar vēlēšanu organizēšanu. Šobrīd divas pēdējās vēlēšanas tieši no organizatoriskā viedokļa gan vienas, gan otras bija diezgan katastrofālas. Tas būtu maigi teikts,” norādīja Saeimas deputāts Viktors Valainis (ZZS).

Savukārt Saeimas deputāts Sergejs Dolgopolovs (“Saskaņa”) pauda: “Es tikai gribētu pievērst uzmanību zināmiem riskiem, kas šeit ir. Es runāju ne par tehniskiem riskiem. Es runāju par likumdošanas riskiem. Tā ir vēlēšanu sistēmas maiņa, kas skar visu vēlēšanu sistēmu Latvijā.”

Bet Saeimas deputāte Janīna Kursīte-Pakule (Nacionālā apvienība) norādīja: “Man ir svarīgi, vai drošības nosacījumi tiešām ir pietiekami, lai mēs varētu uzreiz atbalstīt. Šajā brīdī es nevaru atbalstīt.”

Daudzo iebildumu dēļ deputāti nespēja pat konceptuāli vienoties, vai elektroniskā balsošana pašvaldību referendumos būtu atbalstāma. Par to turpinās spriest darba grupā.

“Tiešām, nevelkot garumā, bet divas trīs nedēļas, un tad mēs konceptuāli izlemjam,” norādīja Dolgopolovs .

Deputātu attieksme raisīja bažas, ka pašvaldību referendumus tā arī neiedzīvinās. “Lūdzu nepadariet šā likuma spēkā stāšanos atkarīgu no tā, ir vai nav iespējas balsot elektroniski. Tas nav tā vērts,” minēja politoloģe, domnīcas “Providus” direktore Iveta Kažoka.

Taču deputāti sola, ka likums, kuru nebija pa spēkam pieņemt diviem iepriekšējiem Saeimas sasaukumiem, šoreiz tomēr tiks atbalstīts.

Pagaidām bez rezultātiem par pašvaldību referendumiem Saeimā spriež jau septiņus gadus.

0 Komentāru