Komentāri

Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanās turpmāk varēs piedalīties tikai partijas, kuras dibinātas ne mazāk kā gadu pirms vēlēšanām un kurās ir vismaz 500 biedru.

Šādu ieceri jau otrajā lasījumā šodien atbalstīja Saeima. Tas it kā uzlabošot Latvijas politikas kvalitāti, ļaujot politikā iesaistīties tikai nopietniem spēkiem. Tomēr, kā gadījies, kā ne, tas pie reizes no politikas izslēgtu vairākas aktīvas politiskās partijas, tostarp tādas, kas šobrīd Saeimā sēž opozīcijā.

Grozījumi par minimālā politiskās partijas biedru skaita palielināšanu līdz pieciem simtiem ir bijušā Valsts prezidenta Andra Bērziņa politiskais mantojums.

Tie bija daļa no reformām, ko viņš savulaik piedāvāja Latvijas politiskajā sistēmā. Un atšķirībā no citām iecerēm, partiju biedru skaita palielināšana ir guvusi Saeimas vairākuma atbalstu.

Tomēr šie grozījumi raisa arī asus iebildumus, jo vēlēšanās piedalīties liegtu ne tikai sīkpartijām, bet arī aktīviem politiskiem spēkiem, piemēram, Latvijas attīstībai, vai pat Saeimā pārstāvētām partijām kā No Sirds Latvijai.

Pret jauninājumiem iebilda arī lielākā opozīcijas frakcija Saskaņa. Tās ieskatā aizliegums “pa fikso” dibināt partiju īsi pirms vēlēšanām vēl būtu loģisks, bet iecere divkāršot minimālo biedru skaitu būtu nedemokrātiska.

Savukārt nacionālā apvienība gribēja iet vēl soli tālāk – tā vietā, lai partijām būtu nepieciešami vismaz 500 biedri dibināšanas brīdī, tām pirms katrām vēlēšanām būtu jāsavāc 500 notariāli apstiprinātu atbalstītāju paraksti.

Šo ierosmi Saeima gan neatbalstīja. Tomēr vispārējo biedru skaita slieksni valdošie politiķi atbalstīja lielā vienprātībā. Pirms tas stāsies spēkā gan vēl atlicis trešais lasījums.

Video

Lasi vēl