Saeima akceptē Latvijas piedalīšanos NATO misijā Irākā

0 Komentāru
Saeima akceptē Latvijas piedalīšanos NATO misijā Irākā
LAURIS AIZUPIETIS, F64

Saeima ceturtdien akceptēja Latvijas karavīru dalību NATO misijā Irākā līdz 2022. gada 1. novembrim.

Aizsardzības ministrijā (AM) skaidro, ka 2018. gada jūlijā NATO pieņēma lēmumu plašākā mērogā iesaistīties Irākas drošības spēku apmācībā un paplašināt līdzšinējās aktivitātes, piešķirot tām misijas statusu, tādējādi izveidojot NATO misiju, kas pilnvērtīgi tika sākta 2018. gada oktobrī.

Pēc drošības situācijas saasināšanās šī gada sākumā Irākas premjerministrs NATO ģenerālsekretāram Jensam Stoltenbergam savstarpējo konsultāciju laikā vairākkārt lūdza NATO pastiprināt atbalsta sniegšanu Irākas drošības spēku stiprināšanai.

Minētā NATO misija ir apmācību un padomu došanas misija, kas neietver kaujas uzdevumu funkcijas. Misijas galvenie uzdevumi ir atbalsta sniegšana un padomu došana efektīvai, ilgtspējīgai, pārskatāmai un visaptverošai Irākas valsts aizsardzības un drošības institūciju un civilā sektora izveidei.

Tas dod ieguldījumu Irākas spējai efektīvi cīnīties pret terorismu, jo sevišķi cīņā pret teroristu grupējumu “Daesh”, un veicina Irākas spēju stabilizēt valsti kopumā, skaidro AM. Misijas sastāvā ir 550 līdz 600 liels militārais un civilais personāls un tās vadību līdz šī gada decembrim uzņēmusies Kanāda. Savukārt no 2021.gada misijas vadību uzņemsies Dānija.

Ņemot vērā līdzšinējo Latvijas sadarbību ar Dāniju globālās koalīcijas operācijā “Inherent Resolve” Irākā, Dānija ir piedāvājusi Latvijai pievienoties minētajai NATO misijai Dānijas kontingenta sastāvā, sākot ar šī gada novembri.

AM pārstāvis Roberts Skraučs aģentūrai LETA iepriekš atgādināja, ka kopš 2016.gada neliela Latvijas karavīru vienība jau piedalās operācijā “Inherent Resolve” Irākā, kur nodarbojas ar vietējo drošības spēku apmācību.

Latvijas instruktori šajā operācijā atradās līdz pat šī gada sākumam, taču pēc Irānas ģenerāļa Kasema Soleimani nogalināšanas drošības situācija saasinājās un uz laiku Latvijas karavīri atgriezās dzimtenē. Latvija no minētās operācijas nav izstājusies, jo Saeima jau šā gada sākumā nolēma pagarināt termiņu dalībai pretterorisma operācijā Irākā līdz 2022. gada 1. februārim.

Attiecībā uz jau pieminēto NATO misiju, AM norāda, ka Latvijas dalība tajā dotu iespēju Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) pilnveidot savas kaujas spējas, kā arī turpināt taktisko sadarbību un veicināt savstarpējo savietojamību ne tikai ar Dānijas bruņotajiem spēkiem, bet arī NATO kopumā.

Ministrija akcentē, ka drošības situācija Irākā vēl joprojām ir nestabila, un neskatoties uz to, ka Irākas spējas ir ievērojami uzlabojušās, tomēr Irākas valdībai ir nepieciešams arī turpmāks atbalsts. “Daesh” Irākā darbojas pagrīdē, galvenokārt īstenojot uzbrukumus atsevišķos Irākas Ziemeļu, Austrumu un Dienvidu reģionos.

NBS plāno sākt dalību misijā ar vada lieluma vienību 34 karavīru sastāvā, taču ja nepieciešams vienību var palielināt līdz 40 karavīriem. NBS kontingenta plānotais uzdevums būtu nodrošināt spēku aizsardzību, fokusējoties uz bāzes aizsardzības nodrošināšanu, un misijas padomnieku drošas pārvietošanās nodrošināšanu misijas rajonā.

Skraučs nenoliedza, ka patlaban nevienā no lielākajām starptautiskajām misijām un operācijām, proti, Afganistānā un Mali Latvijas karavīru uzdevumos neietilpst pārvietošanās ārpus bāzēm. AM Latvijas dalību NATO misijā nodrošinās no aizsardzības resoram piešķirtā budžeta.

0 Komentāru