Sabiedriskās organizācijas aicina Saeimu nenovilcināt Pašvaldību referendumu likuma izskatīšanu

0 Komentāru

Vairākas sabiedriskās organizācijas nobažījušās par gausumu, kādā politiķi strādā pie likuma, kas pavērtu iespējas pašvaldībās rīkot vietējos referendumus.

Bažas saistītas ar Pašvaldību lietu ministrijas pēdējā brīdī iesniegtiem priekšlikumiem. Tie procesu kārtējo reizi aizkavējuši, taču ministrs noliedz, ka viņa mērķis būtu pašvaldību referendumus nepieļaut.

Likumprojekts par pašvaldību referendumiem Saeimā ir ar biezāko “putekļus kārtu”. To skata jau vairāki Saeimas sasaukumi. Nevalstiskām organizācijām, kas tajā redz iespēju paplašināt sabiedrības līdzdalību svarīgu lēmumu pieņemšanā, bija cerība, ka pirms vasaras brīvdienām deputāti likumu beidzot pieņems, taču tagad par to ir nopietnas šaubas.

Kristīne Zonberga
Latvijas pilsoniskās alianses direktore

Ir jābeidz muļļāt šo likumprojektu, par kuru diskusijas rit kopš 1997. gada. To skatījuši jau pieci Saeimas sasaukumi un aizvirzījuši līdz trešajam lasījumā. Bet, kā tas ir trešais lasījumā, Saeima pēkšņi vairs nespēj pieņemt lēmumu. Šis ir brīdis beidzot pieņemt lēmumu un dot iespēju iedzīvotājiem vēl veiksmīgāk darboties pašvaldību līmenī.

Sašutums saistīts ar Saeimas Valsts pārvaldes komisijas ierosinājumu piebremzēt ar likumprojekta virzīšanu apstiprināšanai Saeimā, tā vietā līdz augustam pagarinot priekšlikumu iesniegšanas termiņu. Sergejs Dolgopolovs (Saskaņa), kurš gadiem likumprojektu pieturējis paša vadītāja komisija, apgalvo, ka šoreiz iemels ir par pašvaldībām atbildīgās ministrijas vēlme tajā izdarīt labojumus. Par jomu atbildīgais ministrs to nenoliedz, taču uzsver, ka vēlas tautas balsošanu veicināt, nevis ierobežot.

Kaspars Gerhards
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs (NA)

Es gribētu kategoriski pateikt, ka ar maniem priekšlikumiem šis likums netiek torpedēts. Šis likums tajā redakcijā, kāda tas ir sagatavots, viņš ir dzīvot nespējīgs. Nosacījumi, cik cilvēkiem nepieciešams savākt balsis, lai referendumu ierosinātu un apstiprinātu, ir nesasniedzami. Tas noteikti būtu jāsamazina!

Sabiedriskās organizācijas atzīst, ka likumprojekts nav ideāls, un, latiņa, piemēram, Rīgas domes atlaišana, uzlikta tik augstu, ka to pārlēkt esot nereāli. Taču, ja šī Saeima līdz oktobra vēlēšanām regulējumu nepieņem, tas, visticamāk, nestāsies spēka nekad. To atzīst arī Dolgopolovs.

“Šodien ir grūti vērtēt, vai likums strādās vai nestrādās, jo viņš nav pieņemts. Tāpēc pareizi būt iedarbināt šo mehānismu un paskatītie, kā tas strādā, lai ieliktu korekcijas nepieciešamības gadījumā,” skaidro Dolgopolovs.

To vai pagarināt priekšlikuma iesniegšanu Saeima lems nākamnedēļ. Saskaņā ar ieceri pašvaldības referendumos varēs balsot par domes atlaišanu, ar vietvaras attīstību saistītiem jautājumiem, kā arī par pašvaldības vai valsts investīciju projektu realizāciju.

0 Komentāru