Komentāri

Tiesību eksperti un arī bijušās amatpersonas pašreizējo valsts pirmās personas meklēšanas procesu raksturo ar vārdiem “cirks” un “slēptas spēlītes”.

Uz diskusiju par Valsts prezidenta ievēlēšanas procedūru bija ieradušies pirmais un trešais prezidents pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas – Guntis Ulmanis un Valdis Zatlers. Par gaidāmajām valsts pirmās personas vēlēšanām un partiju vēlmi par to sākt diskusijas ar sabiedrību, bijušie prezidenti pauž pretējus viedokļus.

Bijušais Valsts prezidents Guntis Ulmanis:

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Prezidents ir jāatrod. Un nav nekā nosodāma, ja partijas mēģina to meklēt dažādiem ceļiem. Arī reizēm demonstrēdami it kā savu šķietami demokrātisko pieeju šim jautājumam. Bet es šeit neredzu nekā slikta, jo tas varbūt ir plašāks meklējumu loks. Jo vairāk kandidātu, jo vairāk cilvēku, jo vairāk diskusiju. Es domāju, ka tas var novest arī pie pozitīva rezultāta.

Savukārt Valdis Zatlers norāda, ka katrs šajā kompromisā cenšas iegūt nelielu handikapu vai pārsvaru. un tad izmēģina visādus paņēmienus.

Bijušais valsts prezidents Valdis Zatlers:

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Viens no tiem ir radīt ilūziju, ka politiķi ļoti konsultējas ar sabiedrību. Tas neizdevās ne pirms 4 gadiem, ne pirms 8 gadiem, es domāju, ka tas neizdosies arī šogad. Tas ir tā drusku uzspēlēts. Viņi paši nezina, kā to darīt, un nezina arī, ko ar to grib panākt. Te nav pat runa par politiskajiem kompromisiem, te ir runa par slēptām spēlītēm, kuras parādīs savu rezultātu tikai tad, kad ir saskaitītas balsis.

Zatlera viedoklim pievienojas arī viņa bijušais konkurents uz prezidenta amatu, tiesību eksperts Aivars Endziņš.

Politologs Ivars Ījabs norāda, ka pašlaik politiķi vēl nav saprotami paskaidrojuši vēlamo rezultātu, ko partijas – sarunās ar savā pārziņā esošo jomu pārstāvjiem – vēlas panākt.

Ivars Ījabs

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Nekas no tā, ko mēs izrunāsimies savās diskusijās, nebūs saistošs attiecīgajām partijām. A, ko – dzelzceļnieku viedoklis tagad Vienotībai kaut kādā ziņā būs saistošs? Vienkārši tāpēc, ka viņa būs konsultējusies? Līdz ar to nav skaidrs, kāds ir uzdevums tam visam.

Konstitucionālo tiesību eksperts Jānis Pleps tikmēr uzsver, ka diskusijas ar sabiedrības grupām kaut kādu rezultātu tomēr dotu, ja partijas apspriešanai arī izvirzītu kandidātus uz prezidenta amatu. Turklāt tādus kandidātus, kuriem arī ir izredzes nonākt augstajā postenī.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl