“Sabiedrība grib zināt, kā ir balsojuši viņu priekšstāvji.” Atbildīgā Saeimas komisija atbalsta rosinājumu prezidentu ievēlēt atklāti

0 Komentāru

Ceturtdien, 12. jūnijā, atbildīgā Saeimas komisija atbalstīja opozīcijas rosinājumu Valsts prezidentu ievēlēt atklāti. Parlamenta Juridiskās komisijas lēmumam gan trūkst vienprātīga koalīcijas atbalsta – to kategoriski noraida zaļzemnieki.

Savukārt lielākā daļa opozīcijas sola izmaiņas atbalstīt. Vienlaikus gan nav skaidrs, vai pašreizējais Saeimas sasaukums pagūs pieņemt Satversmes grozījumus līdz vēlēšanām oktobrī.

Lai gan atklātai prezidenta ievēlēšanai ir deputātu vairākuma atbalsts, pašreizējais Saeimas sasaukums šo jautājumu var nepaspēt izskatīt.

Šobrīd spēkā esošā kārtība paredz, ka valsts pirmo personu Saeimas deputāti ievēl aizklātā balsojumā, kas nozīmē, ka tautas kalpiem ir tiesības savu izvēli nevienam neatklāt. Tomēr jau nākamo prezidentu parlaments, iespējams, vēlēs atklāti. Attiecīgus grozījumus Satversmē konceptuāli atbalstīja Saeimas Juridiskā komisija. Iniciatīvas iesniedzēja ir “Latvijas reģionu apvienība”, kuras rindās nu ir arī  kādreizējais “Vienotības” deputāts Edvards Smiltēns.

Edvards Smiltēns
Pie frakcijām nepiederošs deputāts

Šis ir pēdējais bastions, kur ir slēgtais balsojums Saeimā. Sabiedrība grib zināt, kā ir balsojuši viņu priekšstāvji. Mūsu ieskatā, šis ir tāds Saeimas goda jautājums. Sevišķi ņemot vērā, ka nākamgad ap šo laiku tiks ievēlēts Latvijas simtgades prezidents un tā varētu būt laba, simboliska dāvana simtgadē.

Teorētiski iecerei šobrīd ir konstitucionālais vairākums, jo gatavību grozījumus atbalstīt paudusi lielākā daļa tautas kalpu, tostarp arī partija “Saskaņa”. Kategoriski pret ir vien “Zaļie zemnieki” un atsevišķi pie frakcijām nepiederoši deputāti.

Gundars Daudze
Saeimas deputāts (ZZS)

Es uzskatu, ka tas ir nonsenss. No iesniedzējiem mēs dzirdējām pamatojumu, kas ir populisma kalngals, protams, tuvojas vēlēšanas, un šādi priekšlikumi atkal parādās.

Savukārt pie frakcijām nepiederošs deputāts Gunārs Kūtris norāda: “Tā ir acu aizmālēšana Latvijas iedzīvotājiem, jo 70% iedzīvotāju vēlas tautas vēlētu prezidentu. Katram var būt savs viedoklis par pareizāko risinājumu, un katram ir savi apsvērumi. Pateikt, ka pretējais viedoklis ir aplams, tas ir lozungs, kas var aizskart cilvēku.”

Tikmēr ieceres atbalstītāji akcentē, ka atklāts balsojums būtu vienīgais risinājums, lai izslēgtu politiskās tirgošanās risku.

Indes Lībiņa-Engere
Saeimas deputāte (Vienotība)

Pie nesen publiskotajām oligarhu sarunām mēs redzējām, ka tieši šī andele ap Valsts prezidenta amatu ir tik dziļi iesakņojusies politiskajā kultūrā, ka tikai atklāta prezidenta ievēlēšana to var izskaust.

Lai gan atklātai prezidenta ievēlēšanai teorētiski ir deputātu vairākuma atbalsts, iniciatīvas iesniedzēji pauž bažas, ka pašreizējais Saeimas sasaukums šo jautājumu var nepaspēt izskatīt. Tas saistīts ar faktu, ka līdz Saeimas vasaras brīvdienām atlikušas vien divas sēdes, savukārt septembrī pašreizējais parlamenta sasaukums sanāks vien četras reizes. Pirms grozījumu virzīšanas izskatīšanai 1. lasījumā Juridiskā komisija vēlas saņemt arī citu lielāko Saeimas komisiju viedokli.

0 Komentāru