SAB pārbaudi par Gobzema pielaidi varētu pabeigt tikai maijā; bez tās valdības vadīšana neesot iedomājama

39 komentāri
SAB pārbaudi par Gobzema pielaidi varētu pabeigt tikai maijā; bez tās valdības vadīšana neesot iedomājama
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Šobrīd ir neiespējami pateikt, kad Satversmes aizsardzības birojs (SAB) pabeigs pārbaudi par to, vai Ministru prezidenta amata kandidāts Aldis Gobzems (“KPV LV”) var strādāt ar valsts noslēpumu saturošu informāciju, taču saskaņā ar likumu tā varētu ieilgt līdz pat maijam.

To intervijā TV3 Ziņām norādīja SAB vadītājs Jānis Maizītis, atgādinot, ka pārbaude var ilgt pusgadu, jo pēc trim mēnešiem to iespējams pagarināt vēl uz tikpat ilgu laiku.

“Šo lēmu nevar pieņemt ne šodien un ne rīt, un pat ne tuvākajās nedēļās,” norāda Maizītis.

Tikai tad, kad pārbaude būs pabeigta, SAB uz interviju aicinās pašu Gobzemu, lai atbildētu uz dienestu interesējušiem jautājumiem.

Skaidrojot, kāpēc citiem premjera amata tīkotājiem Artim Pabrikam (AP) un Jānim Bordānam (JKP) pārbaudes noslēdzās daudz ātrāk, Maizītis norādīja, ka Gobzems līdz šim nav darbojies politikāņu un valsts darbā.

“Situācijas ir dažādas, ir dažādi dzīves gājumi, dažāda profesionālā darbība. Ir personas, kas strādājušas valsts iestādēs, saņēmuši tikai algu, iepriekš ir veiktas pārbaudes, – tad, protams, laiks, kas nepieciešams, ir ievērojami mazāks. Ja cilvēks ir nodarbojies ar uzņēmējdarbību, tad skaidrojamo jautājumu ir krietni vairāk, un tā veidojas šie dažādie termiņi, kas nepieciešami, lai pārbaudītu katru konkrēto personu,” skaidro Maizītis.

Maizītis arī akcentē, – lai pārbaudi pabeigtu, ir nepieciešams saņemt un apstrādāt lielu daudzumu informācijas, gan no parterdienestiem, gan Valsts ieņēmuma dienesta (VID) un tiesībsargājošām iestādēm. Vienlaikus Maizītis apšaubīja, vai Gobzems varētu pilnvērtīgi vadīt valdību bez pielaides.

“To ir grūti nekomentēt, bet noteikti personai, kurai nav šīs atļaujas, nav tiesību strādāt ar valsts noslēpumu saturošu informāciju, kur nu vēl ar NATO noslēpumiem. Vai šāda persona var vadīt valdību, tas ir politiķu jautājums. Tādā situācijā jebkurš politiķis, vai tas ir ministrs, vai premjers, tiek izslēgts no aprites darbam ar valsts noslēpumu,” bilst Maizītis.

Maizītis arī norādīja, ka ir grūti prognozēt sekas, ja jaunā Saeima nolemj grozīt likumus, samazinot prasības, pielaides saņemšanai: “Tad ir jautājums – vai sabiedrība, kad izšķiras balsot par to vai citu politiķi, zina to informāciju, kas ir tiesībsargājošo un drošības iestāžu rīcībā, cik būtiska ir šī informācija. Sabiedrība balsojot jau nezina ļoti daudz ko, ko personas, kas piedalās politiskajā cīņā, ir darījušas.”

Kā iepriekš vēstīts, Valsts prezidents Raimonds Vējonis valdības veidošanu nolēmis uzticēt ”KPV LV” premjera amata kandidātam Aldim Gobzemam.

39 komentāri