SAB: Krievija cenšas diskreditēt Navaļnija komandu, maldinot arī Latvijas institūcijas

2 komentāri
SAB: Krievija cenšas diskreditēt Navaļnija komandu, maldinot arī Latvijas institūcijas
AFP/SCANPIX

Krievija īsteno pasākumus Kremļa opozicionāra Alekseja Navaļnija komandas diskreditācijai, un maldināšanai pakļautas arī Latvijas institūcijas un atsevišķi mediji, aģentūrai LETA atzina Satversmes aizsardzības birojā (SAB).

Pirms mēneša ar viltus Navaļnija pārstāvi tikušies Saeimas Ārlietu komisijas deputāti, šādas tikšanās bijušas arī abu pārējo Baltijas valstu parlamentāriešiem un vēl vairāku Eiropas valstu politiķiem, atzinis Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (NA). Trešdien krāpnieki izjokoja arī sabiedrisko mediju – Latvijas Televīziju (LTV).

SAB informē, ka ir konstatēti vairāki gadījumi, kad pie valstu institūcijām vēršas krāpnieki, kas izliekas par Navaļnija līdzgaitnieku Leonīdu Volkovu, iesaistās dialogā un piedāvā tikties tiešsaistē vai sniegt intervijas.

SAB uzver, ka tā ir maldināšana. Visticamāk, par Volkovu uzdodas un saziņā ar politiķiem, institūcijām un arī medijiem Rietumvalstīs iesaistās tā dēvētie pranksteri jeb izjokotāji no Krievijas “Vovan” un “Lexus”, īstajos vārdos – Vladimirs Kuzņecovs un Aleksejs Stoļarovs.

Lai arī viņi sevi pozicionē kā neatkarīgus aktīvistus, SAB vērtējumā viņu darbība tiek koordinēta un pilnībā atbilst Kremļa politiskajām interesēm un ir Krievijas mērķtiecīgi īstenota ietekmes operācija.

Maldināšana notiek pēc sekojoša modeļa: sākotnēji organizācijām tiek atsūtīts e-pasts, kura sūtītājs iepazīstina ar sevi kā ar Navaļnija komandas pārstāvi Volkovu un piedāvā sniegt savu redzējumu par situāciju ar Navaļniju un opozīcijas aktivitātēm Krievijā.

Tālāk tiek sākta sarakste, kas atstāj ticamu un autentisku iespaidu. Sadarbībā iesaistītajiem nereti tiek prasīta kāda cita potenciālā “upura” kontaktinformācija, ar ko maldināšanas ķēde izplatās tālāk.

SAB vērtējumā šajā gadījumā maldināšanas mērķis ir graut Navaļnija atbalstītāju reputāciju, Rietumu medijiem un starptautiskai sabiedrībai radīt nedrošību kontaktos ar viņa komandas pārstāvjiem. Pašlaik šis ir īpaši aktuāls jautājums Krievijas iekšpolitikā.

SAB vērš uzmanību, ka Volkovs 8.aprīlī ar sava sociālā tīkla “Facebook” konta starpniecību jau vērsa uzmanību uz to, ka viņa vārdā tiek izsūtītas maldinošas ziņas. Piemēram, tādu saņēmusi EDSO Parlamentārā asambleja.

Šīs ziņas tiek sūtītas no e-pasta adreses [email protected], un saziņai norādīts Polijas telefons. SAB zināms, ka arī Latvijas institūcijas ziņu saņēmušas tieši no šīs e-pasta adreses.

“Vovan” un “Lexus” februārī organizējuši arī videozvanu ar nevalstiskās cilvēktiesību organizācijas “Amnesty International” amatpersonām, sarunas gaitā uzdodot provokatīvus jautājumus. Vēlāk videomateriāls ievietots arī “pranksteru” tīmekļa vietnes “YouTube” kanālā.

Maldinošās sarunas laikā izskanējusī informācija izmantota arī Krievijas televīzijas kanālā “Rossija 24”, tādējādi diskreditējot “Amnesty International” vadību un pieņemtos lēmumus, norāda SAB.

Līdzīgas ietekmes operācijas tikušas īstenotas pret Igaunijas, Lietuvas, Vācijas un Dānijas amatpersonām, kad Krievijas pārstāvji izlikās par Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašneko režīma opozicionāri Svjatlanu Cihanousku.

SAB aicina Latvijas valsts institūcijas, nevalstiskās organizācijas un medijus rūpīgi izvērtēt un pārbaudīt piedāvātos sadarbības projektus un dialoga partnerus.

Dažāda veida viltus identitātes un arvien komplicētākas manipulēšanas tehnikas Krievijas īstenotajās ietekmes operācijās tiekot izmantotas arvien biežāk.

SAB aicina, saņemot e-pastu, telefona zvanu vai ziņu sociālajos tīklos no potenciālā dialoga partnera, pārliecināties par sūtītāja patieso identitāti – izpētīt personas pārstāvētās organizācijas oficiālo mājas lapu vai verificētos sociālo tīklu kontus, tajā skaitā salīdzināt kontaktinformāciju.

Pat ja e-pasts saņemts no identiskas adreses tai, kas norādīta mājaslapā, SAB iesaka, atbildi rakstot, nelietot automatizēto atbildes funkciju, bet gan no jauna ierakstīt adresi e-pasta lodziņā.

Volkovs savā “Facebook” kontā atzinis, ka pats pārsteidzošākais ir tas, ka video tiešsaistes sarunas laikā krāpnieki ar, visticamāk, tehnoloģiju palīdzību izmantojuši viņa sejas attēlu. Volkovs norāda, ka video redzamā persona tiešām izskatās pēc viņa.

Kols norāda, ka saruna ar šo personu bijusi visai neizteiksmīga un īsa, un tas, iespējams, bija vienīgais, kas saistībā ar šo tikšanos šķitis neparasti. “Nekas nelika domāt, ka tiekamies ar kādu viltus Volkovu, kādu, kas cenšas “izjokot”,” pauž Kols.

Viņš norāda, ka ar šo krāpnieku tikušies arī Lietuvas, Igaunijas un Lielbritānijas parlamenta pārstāvji. Par to, ka parlamentārieši varētu būt piekrāpti, amatpersonas uzzināja pēdējo dienu laikā, kad Ukrainas kolēģi ziņoja par līdzīgu tikšanos ar viltus Volkovu.

“Tagad meklēsim, kur mūsu sistēmā ir “robi”, lai nodrošinātos, ka nākotnē nekas tāds vai kas trakāks nevarētu atkārtoties,” norāda Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs.

Tomēr SAB jau iepriekš brīdinājis Kolu par iesaistīšanos Krievijas informatīvajos uzbrukumos. Marta sākumā SAB izplatīja aicinājumu Latvijas politiķiem un ekspertiem detalizēti un kritiski vērtēt projektus, kuros viņi plāno piedalīties. Šāds paziņojums sekoja pēc tam, kad portāls “Delfi” ziņoja, ka SAB ir sazinājies ar Kolu saistībā ar ielūgumu viņam piedalīties konferencē, kuras organizatoriem bijušas ciešas saiknes ar Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvināto oligarhu Jevgēņiju Prigožinu. To portālam toreiz apstiprināja pats deputāts, kurš arī norādīja, ka šo gadījumu uzskata par mācību nākotnei.

Lietuva pērn bija pakļauta Krievijas informācijas uzbrukumam, izmantojot Prigožina dubultnieku, bija teikts Lietuvas Valsts drošības departamenta (VSD) un Lietuvas militārā izlūkdienesta ikgadējā ziņojumā.

Toreiz Krievijas bulvārziņu portāls “Sobesednik.ru” ziņoja, ka Prigožins it kā esot ieradies Lietuvā un ticies ar augstu Satiksmes ministrijas pārstāvi, ar kuru apspriedis informācijas tehnoloģiju projektus Lietuvā. Ziņas bija ilustrētas ar fotogrāfijām, kurās oligarha dubultnieks redzams pie Lietuvas valsts iestāžu ēkām.

“Patiesībā Prigožina dubultnieks Viļņā netikās ne ar vienu Krievijas portālu publikācijās minēto Lietuvas valsts vai biznesa pārstāvi,” bija teikts specdienestu ziņojumā.

2 komentāri