Komentāri
Rosina būtiski samazināt uzturēšanās atļauju cenas; ministri kategoriski iebilst
FOTO: LETA

Vairāki Saeimas deputāti rosinājuši būtiski samazināt nekustamā īpašuma vērtību, par kura iegādi Latvija ārvalstniekiem piešķir uzturēšanās atļauju. Saskaņā ar deputātu ieceri, atkarībā no Latvijas novada, kurā īpašums iegādāts, cenas slieksnis varētu būt pat pieckārt mazāks nekā šobrīd. Tomēr vairāki valdības ministri pret šo ieceri kategoriski iebilst, brīdinot, ka tas apdraudētu valsts drošību.

Uzturēšanās atļauju tirgošanas jautājums jau ilgstoši raisījis strīdus valdošās koalīcijas partiju vidū, bet tagad rodas iespaids, ka tas novedis arī pie Saeimas un valdības konflikta. Vienotības frakcijas Saeimas deputāti – Vilnis Ķirsis un Inesis Boķis – iesnieguši priekšlikumus, kas paredz samazināt nekustamā īpašuma vērtības slieksni, par kura iegādi piešķir uzturēšanās atļauju. Viņi to pamato ar rūpēm par valsts ekonomiku.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Šobrīd, lai iegūtu Latvijas – un līdz ar to visas Šengenas zonas – uzturēšanās atļauju, ārzemniekam jāiegādājas nekustamais īpašums vismaz 250 000 eiro vērtībā. Savukārt Boķis piedāvā šo slieksni samazināt līdz 180 tūkstošiem Rīgā un Jūrmalā, 90 tūkstošiem galvaspilsētas apkaimē un 50 tūkstošiem citviet Latvijā. Pret ieceri jau iestājusies premjerministre Laimdota Straujuma.

”Es uzskatu, ka nē šodien. Jo ir septembrī mainīts likums, septembrī ir nolikts slieksnis, un es varētu domāt tādā virzienā, ka tiek radītas respektīvi ražošanai, nevis nekustamam īpašumam, bet ražošanas investīcijām, kas, manuprāt, varētu tikt diskutēts,” norādīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma.

Arī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis kategoriski iebilst pret šādu virzību. Viņš uzskata, – Latvijas Bankas aprēķini, ka termiņuzturēšanās atļauju bizness gadā valsts budžetā var ienest 30 miljonus eiro – nav gana liels ieguvums, lai riskētu ar valsts drošību.

”Var parādīties cilvēki, kuru naudas izcelsme varētu būt apšaubāma, tātad netīra nauda, kas ir no ieroču narkotiku vai kāda cita biznesa gūta. Otrkārt, var parādīties cilvēki, kuri var kaut kādā potenciālā brīdī radīt iekšējās drošības draudus,” norādīja Vējonis.

Savukārt tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs norāda, ka šis priekšlikums nonāk tiešā pretrunā ar valdības deklarāciju.

Tikmēr priekšlikumu autori šīs bažas noraida – ja nelabvēļi Latvijā vēlētos iekļūt, viņi atrastu citus ceļus. Turklāt uzturēšanās atļauju saņēmējus pārbauda arī Drošības policija. Te gan jāpiebilst, ka drošības sargi jau ilgstoši brīdina par drošības risku, ko rada uzturēšanās atļauju tirgošana.

Lasi vēl