Rīgas domnieks, konsultējot namu pārvaldnieku un centrāltirgu, nopelna vairāk nekā premjerministrs

6 komentāri

Rīgas domes deputātu jaunākās deklarācijas spilgti apliecina tendenci – pašvaldības uzņēmumu nauda, izmantojot dažādus konsultantu līgumus, aizplūst “Saskaņas” deputātu kontos un pēc tam tiek ziedota partijai.

Piemēram, domnieks Valērijs Petrovs, konsultējot Rīgas namu pārvaldnieku un Centrāltirgu, gada laikā nopelnījis vairāk nekā premjerministrs Māris Kučinskis (ZZS) un dāsni ziedojis “Saskaņai”.

Rīgas domes koalīcijas deputāta amats ir ieejas biļete uz pasakaini apmaksātām konsultantu vietām. Protams, alga nāk no rīdzinieku nodokļos samaksātās naudas.

TV3 Ziņas pēc nejaušības principa izvēlējās zem palielināmā stikla palikt deputātu Igoru Kuzmuku. Internetā izveidojis savu mājaslapu, kurā ziņo – pēc izglītības pedagogs, 1992. gadā beidzis Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju trenera specialitātē. Ar šādu izglītību viņš darbojas Rīgas domes Finanšu departamentā, kur 2017. gadā nopelnījis vien mazāko ieņēmumu daļu – 9810 eiro.

Sporta treneris izrādījies tik talantīgs, ka akciju sabiedrība “Rīgas starptautiskā autoosta” viņam 2017. gadā izmaksājusi 17 840 eiro, “Rīgas satiksme” – 19 154 eiro, pašvaldības piebarotā arodbiedrība LABA – 1923 eiro.

Kopumā sporta treneris no rīdzinieku nodokļu naudas 2017. gadā saņēmis 48 727 eiro jeb 4060 eiro mēnesī.

2017. gadā Kuzmuks 10 000 eiro ziedojis vai samaksājis biedra naudā, deklarācijā nav norādīts – kam.

KNAB mājaslapā redzams, ka Kuzmuks “Saskaņai” kopš 2005. gada kopumā noziedojis 19 000 eiro. Tātad, Rīgas nodokļu maksātāju nauda, kas izpumpēta caur dažādiem pašvaldības uzņēmumiem, nonākusi pie varas esošās partijas kabatā. Pēc līdzīga principa nauda no viena konta uz otru, beigās – uz “Saskaņu” – aizceļo ar daudzu Rīgas domes deputātu gādību.

Savukārt Valērijs Petrovs 2017. gadā nodarbināts astoņās ar pašvaldību saistītās darba vietās. Viņam ir sociālo zinātņu maģistra grāds vadībzinātnē. Konsultējis Rīgas Centrāltirgu un bēdīgi slaveno “Rīgas namu pārvaldnieku”, kur savulaik likumsargi atklāja pat fiktīvi nodarbinātu nodaļu.

Par konsultācijām vien Petrovs 2017. gadā nopelnījis 66 167 eiro. 5513 eiro mēnesī par konsultācijām – alga lielāka nekā premjeram Mārim Kučinskim, kurš 2017. gadā saņēma 63 123 eiro.

Petrovs “Saskaņai” un citām krieviskā flanga partijām kopš 2005. gada ziedojis 27 000 eiro. Sabiedrība par atklātību “Delna” uzsver – pat fakts vien, ka domnieki strādā vai sniedz pakalpojumus pašvaldības iestādēm, ir ačgārns un neloģisks.
Liene Gātere
“Sabiedrība par atklātību Delna” direktore

Deputāts ir lēmējvarā. Viņš uzrauga, pieņem lēmumus, no otras puses – viņš ir pats šajā izpildvarā. Ieinteresēts iestādes budžeta apjomos, lēmumos par darbiniekiem. Tad notiek varu saplūšana. Protams, ir riski, reāli interešu konflikta riski, bet var būt arī korupcijas riski.

Rīgas mērs ir lietas kursā par domnieku labi apmaksātajām peļņas iespējām kapitālsabiedrībās. Ušakovs ir nesatricināms – sistēma ir legāla, tai ir vēlētāju atbalsts, tātad, nekādu pat ētiskas dabas problēmu šajā situācijā nav.

Nils Ušakovs
Rīgas domes priekšsēdētājs (Saskaņa)

Viss, kas notiek pašvaldībā, pirmkārt, notiek atbilstoši Latvijas likumiem, otrkārt, atbilstoši veselajam saprātam. Treškārt, es gribētu pateikt, ka visi tie cilvēki, kas saņem atalgojumu pašvaldībā, viņi visi ir vēlēti deputāti. Visu informāciju par ienākumiem, darbiem, publicēta katru gadu deklarācijās. Šie cilvēki ir ievēlēti divas, trīs reizes! Cilvēki redz, zina, kur viņi strādā, ko dara. Viņi zina, cik par to saņem, un viņi ir saņēmuši rīdzinieku mandātu! Gribu atgādināt, pagājušajās vēlēšanās mūsu saraksts ieguvis 51%. Visi pārējie ieguva mazāk nekā pusi!

TV3 Ziņu sižetā minētie Kuzmuks un Petrovs ir vien aisberga redzamā daļa – dāsnas summas no visdažādākajām Rīgas kapitālsabiedrībām saņem liela daļa deputātu, kuru darbu uzrauga vien pašu partijas biedri. Un tā notiek gadiem.

 

6 komentāri