Rīgas domes vēlēšanās varēs piedalīties aptuveni 10 000 nedeklarēto iedzīvotāju

3 komentāri

Aptuveni 10 000 Rīgā nedeklarēto Latvijas iedzīvotāju, kuriem galvaspilsētā pieder nekustamais īpašums, šogad varēs piedalīties domes ārkārtas vēlēšanās, un jau nākamgad šie paši cilvēki varēs balsot arī savos deklarētajos novados.

Tas kļuvis iespējams, pateicoties tieši ārkārtas vēlēšanu regulējumam, jo tradicionāli vēlētājam ir iespēja balsot tikai vienā no pašvaldībām. Un no 30. jūlija šie cilvēki var sākt pieteikt dalību 29. augustā paredzētajās vēlēšanās.

Likums paredz, ka pašvaldību vēlēšanās iedzīvotāji var balsot vai nu savā deklarētajā novadā, vai tajā, kur viņam pieder nekustamais īpašums. Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas gaidāma atšķirīga prakse. Proti, lai gan parasti vēlētājiem jāizvēlas tikai viens variants, šogad daļa vēlētāju varēs balsot par galvaspilsētas varas kandidātiem, bet jau nākamgad drīkstēs lemt arī par deklarēto dzīvesvietu politisko vadību.

Šo iespēju augusta beigās nolēmusi izmantot arī Rudītes kundze. Galvaspilsētā viņai pieder īpašums, taču ikdiena tiek pavadīta deklarētajā dzīvesvietā Tukumā. “Es izmantošu iespēju balsot Rīgā, jo uzskatu, ka Rīga ir Latvijas galvaspilsēta. Un, ja man tur ir īpašums, tad es, arī vēl piedevām kā īpašuma turētājs un nodokļu maksātājs, gribētu piedalīties Rīgas domes vēlēšanās,” stāsta Rudītes kundze.

Viņai ir arī sava vīzija, kādu viņa gribētu redzēt galvaspilsētu nākotnē: “Man ir ļoti tuvi parki, apstādījumi un katrā ziņā par parkiem un apstādījumiem Rīgā rūpējas. Tajā pašā laikā tika nolaistas citas lietas – ielas un veloceliņu arī nav. Varētu šī attīstība būt vienmērīgāka, nevis kaut kur vienā vietā.”

Saskaņā ar Rīgas domes sniegto informāciju nekustamie īpašumi pilsētā ir mazliet vairāk nekā 10 000 citās pašvaldībās deklarēto iedzīvotāju. Lai piedalītos vēlēšanās, sava dalība jāreģistrē, un no 30. jūlija to var izdarīt vai nu elektroniski, vai ar pasta starpniecību.

Sociologs Arnis Kaktiņš uzskata, ka potenciālie 10 000 balsu ievērojamas korekcijas vēlēšanās tomēr nenesīs, jo uz kopējo balsstiesīgo skaita šis skaits nav pārlieku liels.

“Ir stingrs pamats domāt, ka liela daļa, laba daļa, pat lielākā daļa no viņiem nebūs pārāk ieinteresēti Rīgā notiekošajā. Citiem vārdiem – viņi netērēs savu dārgo laiku, lai brauktu un piedalītos. Savukārt, pat ja brauks un piedalīsies, mēs redzam, ka Rīgā startē ļoti daudz partiju, un nav pamats domāt, ka visi šie cilvēki kaut kādu nesaprotamu iemeslu dēļ atbalstīs vienu politisko spēku. Visdrīzāk viņu balsis sadalīsies ļoti plašā spektrā,” saka Kaktiņš.

Viņaprāt, par labu dalībai vēlēšanās varētu izlemt tikai tie, kuri ikdienā seko līdzi politiskajām kaislībām un ir ieinteresēti galvaspilsētas politiskajā dzīvē. Daļu potenciālo vēlētāju partijas gan varētu mēģināt iegūt ar efektīvām priekšvēlēšanu kampaņām.

Reģistrēties vēlēšanām Rīgas īpašumu turētāji var līdz 15. augustam. Līdz šim datumam arī pārējie balsstiesīgie var pieteikt arī sava vēlēšanu iecirkņa maiņu. Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas gaidāmas 29. augustā.