Rīgas domes vadība apņēmusies vērtēt amatpersonu atbildību par konkurences pārkāpumu saistībā ar atkritumu apsaimniekošanu pilsētā

1 komentārs

Šomēnes ar izlīgumu noslēdzās Rīgas pašvaldības un Konkurences padomes strīds saistībā ar atkritumu apsaimniekošanu pilsētā, ko iepriekšējā dome vēlējās uzticēt monopolistam “Tīrīga”. Sods – 500 000 eiro. Tā kā šī summa tiks ņemta no katra rīdzinieka kabatas, domes vadība apņēmusies vērtēt amatpersonu atbildību, stāsta TV3 Ziņas.

Rīgas domes vadība sola vērtēt amatpersonu atbildību par pašvaldībai rādītājiem zaudējumiem saistībā ar savulaik iecerēto atkritumu apsaimniekošanas monopolu.

2019. gads Rīgai bija trauksmains. Pašvaldība bija iecerējusi pilsētnieku atkritumu apsaimniekošanu uz 20 gadiem uzticēt jaunam monopolistam “Tīrīga” uz publiskās-privātās partnerības principiem. Noslēgts gandrīz 700 miljonu eiro vērts līgums ar privātajiem partneriem “Clean R” un “Eco Baltia vide”, kas bija daļa šā uzņēmuma.

Ar to mierā nebija Konkurences padome, kas ierosināja pārkāpuma lietu par iespējamu dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Institūcijas pagaidu noregulējums aizliedza sākt “Tīrīgai” slēgt līgumus ar iedzīvotājiem par spīti tiem, ka iepriekšējie beigsies. Lai rastu kādu juridisku risinājumu, valdība izsludināja ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā. Tas viss rezultējās jaunos konkursos un jaunos līgumos.

Bijušajām nedienām galvaspilsētas atkritumu apsaimniekošanā patlaban ir arī simboliska nozīme. Tieši tas bija galvenais iemesls Rīgas domes iepriekšējā sasaukuma atlaišanai, ārkārtas vēlēšanām un varas maiņai rātsnamā.

Tagad pašvaldība izlīgusi ar Konkurences padomi, atzīstot pārkāpumu, apņemoties veikt pētījumu par konkurences veicināšanu atkritumu jomā un samaksāt pusmiljona eiro sodu valsts budžetā. 385 000 samaksās arī “Getliņi EKO”. Tas potenciāli ļāvis pašvaldībai izvairīties no vairāk nekā sešu miljonu eiro soda, taču jebkurā gadījumā arī pusmiljonu eiro sodu maksās no rīdzinieku kabatām.

”Jā, neapšaubāmi iedzīvotājiem sanāk maksāt par iepriekšējā sasaukuma izdarīto, tomēr jāskatās uz sodu kā uz preventīvu pasākumu atbildības jomā – politiskai atbildībai. Kā zinām, tās mainās,” skaidro Konkurences padomes priekšsēdētājs Juris Gaiķis.

Tagad domē pie varas esošie politiķi vēlēšanu laikā daudz piesaukuši amatpersonu atbildību prasīšanu par neizdarībām un iespējamu prasījumu celšanu par zaudējumiem. Attiecībā uz šo gadījumu par to esot spriests koalīcijā.

Cik ticami, ka tas varētu rezultēties kaut kā taustāmi, Rīgas domes vides komitejas vadītājs lielas cerības nelolo.

”Apskatīt to var, bet ļoti mazas, man šķiet, iespējas labam iznākumam. Tā nav vienkārša lieta, un tas ļoti sarežģī šādas atbildības prasīšanu,” stāsta Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas vadītājs Edmunds Cepurītis.

Cepurīša ieskatā, to varētu izvērtēt kontekstā ar gaidāmo pētījumu par konkurenci atkritumu jomā, secinot, kādas tieši kļūdas pieļautas un kā labāk pakalpojumu nodrošināt nākotnē.

Pētījums sagaidāms šogad.

1 komentārs