Rīgas domes koalīcijas un opozīcijas sadarbība pagaidām visai neskaidra

Pievienot komentāru

Pēc desmit gadus ilgas valdīšanas Rīgas domē, partijas “Saskaņa” un “Gods kalpot Rīgai” deputāti jaunajā sasaukumā atstāti opozīcijā. Oponenti valdošajām partijām būs arī Latvijas Krievu savienības pārstāvji. Pagaidām domnieki gan striktas sarkanās līnijas nevelk un abas puses sola vismaz censties sadarboties.

Oficiāli jauno Rīgas domes koalīciju veidos 39 deputāti no četrām partijām. Pēc ārkārtas vēlēšanām politiskie spēki ir mainītās lomās. Iepriekš sadarbība starp abām pusēm nevedās – opozīcijas priekšlikumus, galvenokārt, ignorēja un diskusijās, lielākoties, skanēja apvainojumi.

Jaunais domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis (AP) apņēmies līdzšinējo kārtību mainīt: “Mums būs šī te paplašinātā sadarbības padome, kuru sasaucu es, kurā mēs aicinām ne tikai tās frakcijas, kas ir mūsu pārmaiņu koalīcijā, bet arī frakcijas no opozīcijas.”

Opozīcijā atstātie deputāti no Latvijas Krievu savienības piektdien atbalstīja Staķa ievēlēšanu tādēļ, ka cer uz politiķa doto solījumu pildīšanu attiecībā uz sadarbību. Arī koalīcijas rīcības plāns lielākoties viņiem šķietot pieņemams.

“Ja kaut kas mainīsies uz slikto pusi valdošās koalīcijas darbā, tad mēs pāriesim radikālā opozīcijā. Un tas notiks, ja mēs redzēsim, ka tie cilvēki sāks zagt vai veidot koruptīvas shēmas, vai izmantot shēmas, kuras ir palikušas no Ušakova laikiem,” Rīgas domes deputāts Miroslavs Mitrofanovs (LKS).

Par labu Staķim savas balsis nežēloja arī partijas “Gods kalpot Rīgai” deputāti. Domnieki gan apzinoties, ka paust atbalstu balsojumā viņiem neviens nelūdza un tas nebūt nesola veiksmīgu sadarbību.

“Kā mēs redzam, cik deputātu būs pozīcijā un opozīcijā, no mūsu gribēšanas tādā ziņā maz kas būs atkarīgs. Tas ir jautājums cik mēs būsim meistarīgi, strādājot ar savām idejām un saviem priekšlikumiem, cik tie būs atbalstāmi un atbilstoši iedzīvotāju interesēm. kāda būs sadarbības forma, to noteikti izvēlēsies domes priekšsēdētājs,” saka Rīgas domes deputāts Juris Radzevičs (GKR).

Tikmēr partija “Saskaņa”, kas domi vadīja pēdējos desmit gadus un ar opozīciju sadarbojās cik maz vien iespējams, nākotnē raugās piesardzīgi.

“Redzēsim, ko piedāvās jaunā koalīcija. jo tagad visi smuki runā, redzēsim darbus. Staķa kungam bija pozitīvi virzieni uz opozīciju, bet nākamajā dienā viņam bija jāmaina savs viedoklis, jo partneriem bija cits viedoklis, tā kā viegli viņam “točna” nebūs,” uzskata Rīgas domes deputāte Anna Vladova (S).

Vēl pirms koalīcijas līguma parakstīšanas izskanēja mājieni, ka jaunā koalīcija komiteju vietnieku amatus varētu atvēlēt arī opozīcijai. Īsi pēc tam Staķis šos savus izteikumus atsauca, jo koalīcijas partneri pārdomājuši.

Vienlaikus mēra partijas vadītajās komitejās opozicionāriem vietnieku amatus ieņemt būs iespēja.