Rīgas domes deputāts publicē savu algas izrakstu; vai 630 eiro ir adekvāta samaksa?

40 komentāri
Rīgas domes deputāts publicē savu algas izrakstu; vai 630 eiro ir adekvāta samaksa?

Partijas “Vienotība” deputāts Valdis Gavars “Facebook” publicējis savu algas izrakstu par darbu Rīgas domē. “Publicēju šo attēlu, jo daudzi cilvēki domā, ka domes deputāti saņem tūkstošus tāpat kā Saeimas deputāti, bet tā diemžēl nav – nāksies jūs apbēdināt. It sevišķi jau opozīcijas deputāti,” portālam Skaties.lv sacīja Gavars.

Proti, maijā opozīcijas deputāts par darbu Rīgas domē saņēma 633 eiro. Vēl 25 eiro viņš saņēma par līgumdarbu – proti, divu bezdarbnieku darba pieskatīšanu.

Foto: Pašvaldību vēlēšanas 2017

Valdis Gavars, “Vienotība”
Rīgas domes deputāts

Tā kā deputāta darbs ir sabiedriskais darbs, tad pastāv laika limits mēnesī, ne vairāk par 40 stundām apmaksā. Tā kā es esmu divās komitejās (jābūt obligāti divās) un desmit komisijās. Darbs komisijās netiek apmaksāts (paldies Saeimas deputātiem). Pa šiem astoņiem gadiem tikai dažas reizes esmu saņēmis aprēķinu par visām 40 stundām. Tā kā es ikdienā risinu rīdzinieku ikdienas nedienas pašvaldībā, tad ikdienā man nekādi nesanāk divas, trīs dienas mēnesī, bet katru dienu vairākas stundas. Rīdzinieki man zvana ne tikai darba laikā. Daudziem opozīcijas deputātiem šādas summas ir par mazu, un gandrīz visi strādā arī citās darbavietās.

600 eiro – daudz vai maz? Deputāta viedoklis

Jautāts, vai šāda darba alga par deputāta darbu ir adekvāta, Gavars sarunā ar Skaties.lv norāda: “Ja ir tāds atalgojums, tad cilvēkam, kuram ir ģimene ar tādu atbildības un pienākumu sajūtu, ko uzliek darbs, īsti nevar iztikt. Tad ir paralēli citur jāstrādā.

Protams, ja ierindas deputāts domē parādās pāris stundas nedēļā – tad par pāris stundām nedēļā tā ir laba alga.

Taču, ja tiešām cenšas palīdzēt cilvēkiem un strādā vairāk, – piemēram, desmit komisijās, par kurām nemaksā, bet līdz 2009. gadam maksāja, tad tas nav pietiekami, jo ar citu darbu to apvienot ir grūti,” sacīja Gavars.

“Tajā pašā laikā pozīcijas deputāti ir labākā stāvoklī, jo viņiem darbs atrodas domes struktūrās,” piebilda Gavars.

“Ja mēs gribam aktīvus un darbīgus deputātus, tādus vajadzētu apmaksāt un prasīt arī no viņiem rezultātu. Ja ir jāstrādā papildus komisijās, tad par tām ir jāmaksā,” pauda Gavars.

Jāpiebilst, ka Gavars līdz šim darbojās Rīgas domes opozīcijā, taču pēc vēlēšanām viņš deputāta krēslu zaudēja. “Vienotība” ieguva četras vietas domē, un Gavars palika sestais sarakstā. Vairāk par deputātiem, kas darbosies Rīgas domē, var uzzināt šeit!

Strādājot domes struktūrās, var saņemt arī 1900 eiro

Protams, strādājot domes struktūrās, deputātu algas ir būtiski augstākas. Piemēram, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane – 1,6 tūkst. eiro, Administratīvās komisijas komisijas locekle Narine Abagjana-Šica saņēma 1,7 tūkst. eiro, Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētājs Vadims Baraņņiks – 1,7 tūkst. eiro. Visu Rīgas domes deputātu algas redzamas šeit!

Cik saņem deputāti citās pašvaldībās?

Kā liecina republikas pilsētu pašvaldību publicētā informācija par amatpersonu atalgojumu šā gada aprīlī, domes deputāti algās par padarīto saņēmuši ievērojamas un arī ne tik ļoti augstas algas.

Viszemāko izmaksu saņēmis deputāts Daugavpilī  – tur par aprīlī padarīto zemākā izmaksātā alga ir 168,84 eiro, savukārt augstākā – 736,01 eiro.

Algu, kas zemāka par valstī noteikto minimālo, deputāti saņem arī Jelgavā, Jēkabpilī, Valmierā un Ventspilī. Tā, piemēram, Jelgavā zemākā algas izmaksa bijusi 203,50 eiro, Jēkabpilī – 296,33 eiro, Ventspilī – 245,61 eiro, bet Valmierā – 33,60 eiro.

Pēc pieejamās informācijas par amatpersonu atalgojumu, augstas algas saņem deputāti Jūrmalā, Liepājā un Rēzeknē, kur zemāk atalgoto domnieku algas ierindojas secīgi  – 676,50 eiro Jūrmalā, 430,03 eiro Liepājā un 380,51 Rēzeknē.

Zemākas algas par pilsētu novada pašvaldību deputātiem saņem tie, kuri ievēlēti novadu vietvarās. Publiski pieejamā informācija liecina, ka martā Cēsu novadā zemāka algas izmaksa deputātam bijusi 176,93 eiro, Ludzā – 148,07 eiro, savukārt Ķeguma novada pašvaldībā – 37,31 eiro. Attiecīgi augstākās algas šajos novados bijušas šādas – Cēsu novadā 285,39 eiro, Ludzas novadā 205,05 eiro, bet Ķeguma novadā 649,93 eiro.

40 komentāri