Rīgas dome plāno Satversmes tiesā apstrīdēt VARAM rīkojumu par atkritumu apsaimniekošanu

4 komentāri

Galvaspilsētas dome un pašvaldību ministrs turpina strīdēties par Rīgas atkritumiem. Šī diskusija kļuvusi juridiski diezgan samudžināta.

Domnieki nolēmuši Satversmes tiesā apstrīdēt ministrijas rīkojumu, kas, pašvaldības ieskatā, liedz rīdziniekiem, kuri šķiro atkritumus, tos izvest retāk. Taču ministrija atbild, ka dome politiskas kņadas izraisīšanas nolūkos nepareizi interpretē likumus.

Lai spriestu par ministrijas rīkojumu, trešdien Rīgas domē sasauca Mājokļu un vides komitejas ārkārtas sēdi. Tajā Vides pārvaldes vadītāja Evija Piņķe norādīja, ka līdz ar ministra Jura Pūces (“Attīstībai/Par!”) rīkojumu ir apturēta domes saistošo noteikumu “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Rīgas pilsētā” divu punktu darbība.

Tajos ir atrunāts atkritumu savākšanas biežums uzņēmumiem, kas nodarbojas ar pārtikas tirdzniecību vai ēdināšanu, kā arī tiem iedzīvotājiem, kas veic atkritumu šķirošanu.

“Loģiski, ja viena daļa tiek nošķirta un savākta nodalītā veidā, šo nešķiroto atkritumu kļūst mazāk. Ar rīkojumu, apturot tagadējo saistošo noteikumu 11. punktu, šāda iespēja – uz pusi samazināt nešķiroto atkritumu minimālo izvešanas biežumu – vienkārši tiek liegta,” saka Piņķe.

Tādēļ domnieki uzskata, ka tagad iedzīvotāji, kuri šķiro atkritumus, nostādīti neizdevīgā situācijā. Viņi būs spiesti maksāt par atkritumiem, ko nesaražo, un nebūs motivēti šķirot. Ministrs gan ir pārliecināts, ka dome jau kārtējo reizi nepareizi interpretē likumus.

“Mēs esam vairākkārt Rīgas pašvaldībai norādījuši, ka tieši pretēji, – mēs esam aicinājuši pašvaldību noteikt tādu kārtību, kas stimulē pašu galveno atkritumu apsaimniekošanas mērķi – šķirot atkritumus un dalīti tos vākt. Izvēlētā metode un regulējums, kāds ir pieņemts, neatbilst likuma normām. Un Rīgas pašvaldība var fantazēt par to, kā viņuprāt būtu pareizi, bet atbilstību nodrošināt likumam ir viņu pienākums,” skaidro Pūce.

Domē gan arī apšauba rīkojuma pamatotību. Ministrs atsaucoties uz Ministru kabineta noteikumiem, kas neattiecoties uz atkritumu izvešanu privātmājām.

“Pamatojumā bija norādīta arī atsauce uz Ministru kabineta noteikumiem numur 788, bet šie noteikumi regulē izvešanas biežumu dalītās vākšanas laukumos, šķirošanas punktos, tur ir runa arī par metāllūžņu savākšanas vietām un tamlīdzīgi. Līdz ar to šis pamatojums neattiecas uz gadījumiem, ko regulē mūsu saistošie noteikumi,” bilst Piņķe.

Tādēļ dome Pūces rīkojumu plāno apstrīdēt Satversmes tiesā.

“Mēs ļoti ceram, ka atšķirībā no ministrijas Satversmes tiesā strādā kvalitatīvi, profesionāli juristi, kas tiešām pilda savus pienākumus godprātīgi, un viņu lēmums netiks politizēts, kā parasti notiek gadījumos ar VARAM izdotajiem normatīvajiem regulējumiem,” saka Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas vadītājs Vjačeslavs Stapaņenko (GKT).

Pūce gan ir pārliecināts, ka ministrijas eksperti rīkojumu ir izstrādājuši kvalitatīvi, un Satversmes tiesas lēmums būs ministrijai labvēlīgs.

4 komentāri