“Rīgā Ušakovs bija izveidojis savu karaļvalsti ar vasaļiem”; pēc asām diskusijām Saeima lemj atlaist Rīgas domi

10 komentāri

Saeima ceturtdien nolēma atlaist Rīgas domi. Pēc neatkarības atjaunošanas šī ir trešā vietvara, kuru atlaidis parlaments, bet pirmoreiz atlaista galvaspilsētas pašvaldība.

Nespēja tikt galā ar atkritumu apsaimniekošanu un trīs kvoruma trūkuma dēļ nenotikušas domes sēdes ir galvenie argumenti, kādēļ reģionālās attīstības ministrs rosināja domes atlaišanu.

“Rīgā Ušakovs bija izveidojis savu karaļvalsti ar vasaļiem, kuri katrs pārvaldīja un izsaimniekoja savu nozari. To, ka karaļvalstī viss nav kārtībā, varēja nojaust jau sen, taču pilnā apmērā skumjā aina atklājās pēc godātā mēra piespiedu bēgšanas uz Briseli,” ceturtdien sēdē sacīja par pašvaldībām atbildīgais ministrs Juris Pūce (A/P!).

Visasāk pret galvaspilsētas vietvaras atlaišanu iestājās “Saskaņas” deputāti, norādot, ka sākotnēji vienīgo pamatu domes atlaišanai – atkritumu krīzi – viegli iespējams apstrīdēt Satversmes tiesā.

“Patiesībā jūs nevis interesē Rīgas domes atlaišana, bet gan tie saimnieciskie procesi, kuros jūs gribat piedalīties un būt par jauno politisko jumtu? Un tāpēc jums tas ir vajadzīgs,” sēdē jautāja Saeimas deputāts no “Saskaņas” Ivars Zariņš. Viņam piebalsoja arī partijas biedre Regīna Ločmele-Ļuņova.

“Pūces kunga runa man šodien atgādināja, ka tiešām ir iestājies laikam priekšvēlēšanu laiks. Jūsu partija jau ar to pilnā sparā. To mēs varam vērot Rīgā, kur ”Attīstībai/Par!” jau sākusi priekšvēlēšanu aģitāciju ārpus priekšvēlēšanu aģitācijas likuma,” sacīja Ločmele-Ļuņova.

Lēmuma pieņemšanu kritizēja, bet balsojumā tomēr nepiedalījās četri zaļzemnieki.

“Savulaik jau Saeima piedzīvoja lielu zaudējumu tajā brīdī, kad Saeimas basketbola komandu pameta Vilnis Ķirsis un aizgāja uz Rīgas domi. Šobrīd pastāv risks zaudēt vēl vienu labu spēlētāju Juri Jurašu. Es domāju, ka Saeimas basketbola komandai tas būtu liels zaudējums, un, atbalstot šo priekšlikumu, tas tomēr paildzinātu to procesu, kamēr mēs varētu spēlēt kopā,” norādīja zaļzemnieks Viktors Valainis.

Neizpratni par pretestību domes atlaišanai pauda koalīcijas deputāti.

Es uzdevu jautājumu Oļegam Burovam: ja viņam būtu iespēja pašatlaisties, vai viņš šo domi atlaistu. Ziniet, kāda bija atbilde? ”Jā, es atlaistu šo domi.” Ja? Ko jūs pretojaties, ka šis cilvēks grib atlaist. Pat pats mērs grib atlaist šo domi,” uzvēra Saeimas deputāts Mārtiņš Bondars (A/P!).

Vēl pirms liktenīgā balsojuma Saeimā bija jaušama priekšvēlēšanu gaisotne. Deputāti izmantoja iespēju un kāpa tribīnē vairākkārt.

“Mums bija trīs mēri arī – Jānis Bordāns, Juta Juraša (Starpsauciens.)… Juta Strīķe un Juris Jurašs. Bet nu tas jau ir viens un tas pats. Jūs jau sapratāt. Viņi arī pie prezidenta iet kopā. Tā kā nu tur uzvārda maiņa ir tikai laika jautājums,” sēdē pauda parlamentārietis Aldis Gobzems.

Pēc domes atlaišanas saimniekot galvaspilsētā sāks trīs ierēdņu pagaidu administrācija, kuru vadīs reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs.

Pirmā diena, kad prezidents var izsludināt domes atlaišanas likumu, ir 24. februāris. Ja prezidents likumu izsludinās pirmajā iespējamajā dienā, tad ārkārtas Rīgas domes vēlēšanas var notikt jau 25. aprīlī. Aplēses liecina, ka to sarīkošana izmaksās vairāk nekā 850 tūkstošus eiro.