Rēzeknē pašvaldība vēlētājus vilina ar bezmaksas koncertiem un sabiedrisko transportu

Komentāri

Rēzekni pēdējos astoņus gadus var dēvēt par “Saskaņas” mēra Aleksandra Bartaševiča karalisti. Galvassāpes viņam sagādā tikai maza, lai arī aktīva opozīcija. Ko dalīt Rēzeknē, tiešām netrūkst – pēdējos gados te tapuši lieli, visai Latgalei svarīgi projekti, un tagad tiek plānoti nākamie.

Rēzekne ir kontrastu pilsēta, kur padomju laika blokmājas mijas ar modernām koncertzālēm un sporta centriem. Līdzīgi kontrasti vērojami arī vietējā politikā, kur opozīcija mēru saukā par diktatoru, bet viņš opozicionārus par sliņķiem.

Pēdējos astoņos gados ir izremontētas Rēzeknes centrālās ielas, starp vietējām blokmājām pacēlies olimpiskais sporta centrs, koncertzāle “Gors”, radošo pakalpojumu centrs “Zeimuļs”. Pie jauna korpusa tikusi arī vietējā augstskola. Tikai, kas to visu sasniedzis, atkarīgs no tā, kam jautā – ja pašreizējam mēram Aleksandram Bartaševičam, tad viņš strādājis vaiga sviedros, lai salabotu savu priekšteču šķībi greizi saplānotos projektus. Ja opozīcijai – tad mērs šobrīd guļ uz svešiem lauriem. Rēzeknieši gan, šķiet, tādos smalkumos neiedziļinās.

Pēdējais pirms Bartaševiča laika Rēzeknes mērs bija Juris Guntis Vjakse. Viņam, kā pilsētā runā, esot labi padevies izmantot tolaik “Tautas partijas” iecienīto praksi lojālus pašvaldību vadītājus atalgot ar naudu grandioziem projektiem. Ar to arī esot skaidrojams gan “Gors”, gan “Zeimuļs”. Tagad atkal nomērķējis uz mēra krēslu, Vjakse dod mājienus, ka vēsture var atkārtoties.

Juris Guntis Vjakse
Rēzeknes domes deputāta amata kandidāts (ZZS)

Dažādu apstākļu sakritības un virzību dēļ, šobrīd esmu varas partijā. Pārstāvu zaļo partiju, līdz ar to ir pietiekami daudz saikņu arī ar Latvijas valsts vadošajiem cilvēkiem, lēmējiem. Es domāju to vajag izmantot.

 

Tikmēr Bartaševičs, kurš sākotnēji, būdams opozīcijā, iebilda pret “Goru” un citiem megaprojektiem, tagad tieši ar tiem saista pilsētas nākotni. Tas ir – Rēzekne kļūšot par Latgales tūrisma centru. Tādēļ viens no Saskaņas programmas stūrakmeņiem ir jaunas 100 numuriņu viesnīcas projekts Kovšu ezera krastā. To uzcelšot par Eiropas fondu naudu un izīrēšot privātajam investoram, kuram savukārt būs jāveido SPA centrs. Kopā ar kultūras celtnēm un plāniem paplašināt sporta centru, tas viss likšot cilvēkiem beidzot saprast, ka Rēzeknē ir ko darīt. Mērs sola futbola un basketbola laukumiem blakus uzbūvēt arī hokeja laukumu, bet tā ledus saldēšanā radītais liekais siltums būšot vairāk nekā pietiekams, lai visu cauru gadu bez papildus tēriņiem sildītu atvērto baseinu, kas vasarās pievilkšot sportistus no visas valsts.

Aleksandrs Bartaševičs
Rēzeknes mērs (Saskaņa)

Vasaras laikā Latvijā visi baseini ir slēgti. Ne vairākums, bet visi. Varbūt viens visā Latvijā darbojas. Un ne sacensības nevar organizēt, ne trenēties. Protams, ka tas ir unikāls, piesaistīs arī uzmanību Rēzeknei vairāk. Tas iet kopā ar tūrisma attīstības koncepciju.

 

Kritiķi gan aizrāda, ka šis pats baseins var kalpot kā ilustrācija mēra un pilsētas kabatu saaugšanai. Peldbaseinu cēla Bartaševiča sievas Olgas un brāļa Mihaila būvfirma “Latgalija”. Šai būvfirmai Barataševiča valdīšanas laikā itin labi veicies domes iepirkumos. Vēl jo vairāk, ielas, kuru remonts solīts jaunākajā Saskaņas vēlēšanu programmā, ved gar šā paša uzņēmuma mītni.

Līvija Plavinska
Rēzeknes domes deputāta amata kandidāte (Vienotība)

Ja mēs tā skaisti paskatāmies tajā kartē, tad nezin kāpēc tajā teritorijā atrodas uzņēmums “Latgaļja”, kas ir ļoti stingri saistīts ar pastāvošās varas ģimeni. Re kur ir Viļakas iela, un re kur ir komunālā iela. Un, re, kur ir SIA” Latgaļija”.

Viņa ir viena no retajiem Rēzeknes opozicionāriem, kuri uz domi kandidē cerībā gāzt Bartaševiču. No pieciem sarakstiem, kas šobrīd pārstāvēti domē, aktīvā opozīcijā ir tikai trīs deputāti. Pārējie sadarbojas ar Saskaņu, kurai patiesībā arī bez viņiem pietiktu balsu varas noturēšanai. Un vietējās politikas vērotāji atzīst – izredzes, ka spēku samēri domē pēc vēlēšanām mainīsies, ir niecīgas.

Gunārs Strods
Rēzeknes tehnoloģiju augstskolas rektora vietnieks

Es nejūtu, ka pilsētā būtu kaut kāda milzīga konkurence, būtu runas par to, par ko mēs balsosim. Jo, manuprāt, tas rezultāts lielai daļai liekās jau prognozējams. Divus sasaukumus ir bijusi viena vara pilsētā un iespējams, ka cilvēki ir noskaņojušies, ka tā arī paliks.

Par spīti skandāliem, Bartaševičam ir arī ar ko palielīties vēlētāju priekšā. Piemēram, ilgu laiku Rēzeknē bija vieni no augstākajiem apkures tarifiem Latvijā, bet tagad tie ir tuvi Latvijas vidējiem. Turklāt dome nekautrējas izmantot daudzās pašvaldībās iecienītās sevis slavēšanas metodes. Piemēram, 200 000 eiro nodokļu maksātāju naudas atvēlēti stāstīšanai par pašvaldības labajiem darbiem medijos.

Līdzīgi kā Rīgā, arī Rēzeknē nedēļu pirms vēlēšanām notiks populāru mūziķu bezmaksas koncerti. Bartaševičs gan taisnojas, ka Laima Vaikule un “Carnival Youth” uz Rēzekni braukšot festivāla “Seven Hills” ietvaros, un šādu festivālu pašvaldība rīko ik pārgadus jau ceturto reizi. Tajā, ka divas no četrām festivāla reizēm sakrīt ar pirmsvēlēšanu laiku, viņš neko mulsinošu nesaskata.

Tikmēr opozīcijai šādu iespēju zīmēties neesot. Deputāts no partijas “Alternative” Vjačeslavs Dubovskis sūrojas, ka dome liek visus iespējamos šķēršļus vēlētāju uzrunāšanai – nesaskaņo vides reklāmas, atsaka telpas, kur tikties ar vēlētājiem.

Vjačeslavs Dubovskis
Rēzeknes domes deputāta kandidāts (Alternative)

Piemēram, iepriekšējās vēlēšanās bija tā – mēs mēģinājām izmantot Raiņa parku, tur atveda 2-3 kravas ar smilti un pasaka, ka viņš ir slēgts uz renovāciju. Pēc vēlēšanām savāc to smilti un viss – renovācija ir beigta.

Viņš gan ir optimistisks par cerībām panākt pārmaiņas pilsētā – pat, ja Saskaņa uzvarēs, cerības gāzt Bartaševiču esot lielas. Jo mēra autoritārais stils esot nokaitinājis daudzus arī paša partijā, kuriem negāja pie sirds viņa lēmums likvidēt visu vietējo pašvaldības policiju dēļ konflikta ar tās priekšnieku.

Vjačeslavs Dubovskis
Rēzeknes domes deputāta kandidāts (Alternative)

Rēzekni pārvalda teiksim tā totalitārs vai autoritārs režīms. Un daži cilvēki baidās teikta, ka neatbalstīs varu, jo baidās no sekām. Un viņi pa kluso es domāju 3. jūnijā aizies un nobalsos pret esošo varu.

Tikmēr Bartaševičs šādas runas sauc par destruktīvās opozīcijas muldēšanu. Viņaprāt, pretiniekiem trūkstot pašiem savu ideju, tādēļ nekas cits neatliek kā kritizēt.

Bartaševičs norāda, ka opozicionāri vienkārši mēģina aizsegt pasivitāti ar it kā autoritatīvu vadības stilu.

Kopskaitā uz Rēzeknes domi šoreiz kandidē 11 saraksti.

FOTO: Rēzekne vēlēšanu gaidās

Lasi vēl