Komentāri

Romualds Ražuks pirms vēlēšanām pamanījies saņemt finansējumu no trešās personas – organizācijas, kurā pats ir valdes loceklis. Pa tiešo juridiskas personas partijām ziedot nevar. Bet, ja ziedo kā trešā persona, par to likumā teikts nekas nav.

Saeimas deputāts Romulds Ražuks ir viens no 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības vadītājiem. Nedēļu pirms vēlēšanām biedrība 100 000 eksemplāros izdeva īpaši pirms vēlēšanām radītu ”Barikāžu avīzi”, kurā publicēta intervija ar Ražuku, slavinājuma vārdi, kurus par Ražuku teikuši Dainis Īvāns un Džemma Skulme. Ražuks redzams arī kopā ar eksprezidenti Vairu Vīķi-Freibergu, premjerministri Laimdotu Straujumu un Lietuvas prezidenti Daļu Gribauskaiti. Avīzē ir arī Vienotības reklāma, tomēr ar partiju tās izdošanu Ražuks neesot saskaņojis.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Saeimas deputāts Romulds Ražuks (Vienotība)
Nu, varbūt vajadzēja kaut ko saskaņot un tā, bet, tā kā tas nebija kaut kāds ar partiju saistīts izdevums, īpaši nekas skaņots netika. Izdevumā tiku pieminēts es, ka kandidēju no Vienotības, bet tas ir barikāžu biedrības izdevums, tas nav partijas izdevums, un tādā veidā partija netika pieminēta.

“Ražuks ir, tā garāmejot, varbūt jautājis par šo tēmu, bet, protams, ņemot vērā, ka partijai no pirmās dienas kampaņai kategoriski uzstādījumu bijis pret šo trešo personu iesaistīšanu, mums šodien tādu lielu komentāru post factum nevar būt, jo šī trešā persona ir aģitējusi ārpus likuma, ārpus partijas saskaņošanas. Vienīgais, ko tas nozīmē ir, ka partijai, visticamāk, par to būs jāmaksā sods,” norāda Vienotības ģenerālsekretārs Artis Kampars.

Biedrības saņēmusi dāsnu atbalstu no valsts. 2002. gadā Saeima ar speciālu likumu uzdāvināja biedrībai ēku Vecrīgā, kur šobrīd ir Renāra Zaļā vadītais muzejs. Likumu izstrādāja tolaik Latvijas ceļa deputāts Ražuks. Biedrība tagad izīrē komersantiem brīvās telpas. Tas gadā ienes 48 000 eiro.

Ražukam izdevās izkārtot biedrībai arī speciālas dotācijas. Tās viņš panāca kā Reformu partijas deputāts budžeta izskatīšanas pēdējā brīdī tā saucamo deputātu kvotu ietvaros. Taču ne uzreiz. 2011. gadā Ražuks sniedza budžetā priekšlikumu piešķirt 25 000 latu ekspozīcijas izveidošanai barikāžu muzejā. Viņam tika atteikts, jo naudas piešķiršana paša Ražuka pārstāvētajai organizācijai pēc deputāta Ražuka lūguma būtu klajš interešu konflikts. Nākamos divus gadus Ražuks lūgumus budžetā iesniedza, izmantojot Reformu partijas frakciju. Šāda pieeja bija sekmīga. 2012. gadā Saeima biedrībai piešķīra 25 000, bet vēl gadu vēlāk 19 000 latu. Tas veido aptuveni ceturto daļu no biedrības ienākumiem. Vēl ir īres naudas un Kultūras ministrijas atbalsts barikāžu muzeja izturēšanai.

Foto: LETAReformu partijas frakcijas vadītājs Edmunds Demiters:
2013. gada budžeta projektam, 2014. gada budžeta projektā frakcija atbalstīja Romualda Ražuka iniciatīvas un lēma par to, ka gan vienā gadā, gan otrā finansējumu barikāžu muzejam mēs atvēlam. Jā, tā bija normāla prakse. Katrs deputāts nāca ar savu iniciatīvu, frakcijā šīs iniciatīvas izskatīja un konkrēti šis priekšlikums bija no Romualda Ražuka puses.

Ražuks apgalvo, ka viņa noorganizētajai valsts subsīdijai barikāžu fondam neesot nekāda sakara ar atbalstu uz vēlēšanām. Biedrības vadītājs Renārs Zaļais ir reizē arī Ražuka deputāta palīgs. Viņš apgalvo, – valsts nauda ieguldīta muzejā.

Gan Ražukam, gan Zaļajam barikādes ir viņu dzīves skaistākais posms. Pirmais bija Tautas frontes priekšsēdētājs, otrs milicis no Bauskas, kas stājās pretim Omonam. Popularizēt barikāžu piemiņu un izveidot pirmklasīgu muzeju Zaļais uzskata par savu pienākumu.

Foto: LETANekā personīga: Bez Ražuka to nevarētu izdarīt, vai ne?
1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības vadītājs Renārs Zaļais: Ja viņš nebūtu iesniedzis tādu priekšlikumu. Godīgi sakot, viņš ir palīdzējis pie ekspozīcijas tapšanas.

 

Nekā personīga: Nesanāk tā, ka valsts iedeva un jūs kampaņai izlietojāt?
Saeimas deputāts (Vienotība) Romualds Ražuks: Nē, nekādā veidā, valde par to lēma, mums ir septiņi cilvēki barikāžu biedrības valdē no trim politiskajām partijām.
Nekā personīga: Jūsu palīgs, es saprotu, ir arī priekšsēdētājs.
Saeimas deputāts (Vienotība) Romualds Ražuks: Jā. Nu varbūt tas nebija īpaši korekti, bet nu viss tika atklāti darīts, paziņots KNAB no paša sākuma, ka tāda avīze ir izdota. Ņemot vērā, ka tā nauda barikāžu muzejam tika ieguldīta stipri agrāk, es nesaskatīju, ka tur varētu būt kaut kādas problēmas. Nu varbūt arī nepareizi.

Tomēr dīvaini zemas ir Ražuka un Zaļā oficiāli uzrādītās avīzes izmaksas. Vispirms Ražuks nāca klajā ar skaitli 1150. Arī viņa palīgs minēja līdzīgas izmaksas. Pēc tam, kad Ražukam vaicājam, vai tiešām tik lēti iespējams izdot avīzi 100 000 eksemplāros, tāme jau mainās uz augšu. Nekā personīga aptaujātie partiju kampaņu rīkotāji min pavisam citas aplēses, cik izmaksā avīze 100 000 eksemplāros.

“Četri varētu būt tā izplatīšana provizoriski, nu druka arī varētu kādi 7 līdz 10 būt. Plus vēl tas radošais darbs. Tās aplēses varētu būt… Kādi 15 000 eiro provizoriski varētu izmaksāt tāda avīze,” uzskata Zaļās partijas ģenerālsekretārs Aivars Tavars.

“Nu un iespiešana plus, teiksim, avīzes sagatavošana, nu varētu būt kaut kādi 18, 17 000 eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli,” lēš Latvijas attīstībai ģenerālsekretārs Juris Pūce.

Foto: LETAVienotības ģenerālsekretārs Artis Kampars: Apmēram, ne mazāk kā 10 000 eiro.
Nekā personīga: Nevis pusotrs, kā saka Ražuks?
Artis Kampars: Nezinu, Ražuka kungam varbūt ir kādi cita veida piegādes kanāli varbūt, kaut kā viņš izplatījis savādāk, es nevaru komentēt, bet nu objektīvas izmaksas apmēram ir šādas.

KNAB neesot saņēmis ne no Ražuka, ne no barikāžu fonda deklarāciju par pirmsvēlēšanu avīzi, kā to prasa likums. Birojs šonedēļ ir uzsācis divas pārbaudes. Vienu par to, vai Ražuks nav pārkāpis interešu konflikta likumu, noorganizējot savai biedrībai labvēlīgu balsojumu Saeimā par naudas piešķiršanu. Otru – par to, vai Ražuks nav izraisījis partiju finansēšanas likuma pārkāpumu.

Foto: LETAKNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja Inga Jaunskunga:
Šeit ir saskatāmas pazīmes, ka šai personai saistība ar deputāta kandidātu ir ļoti cieša, un līdz ar to te varētu būt un veidoties tāda situācija, ka mēs šo biedrību atzīsim par saistītu ar partiju, un līdz ar to šie izdevumi būtu pieskaitāmi pie attiecīgas partijas izdevumiem. Šī avīze viennozīmīgi ir vērtējama kā priekšvēlēšanu aģitācija. Šaubu te nav. Ja viņa ir to darījusi saistībā ar deputāta kandidātu, tad šie izdevumi nevar tikt atzīti par trešo personu, viņi būs pieskaitīti pie partijas izdevumiem.

Vienotības vadītāja Solvita Āboltiņa Ražukam vairs neko nevarot padarīt, jo viņš ir ievēlēts deputāts. Kāds Vienotības biedrs Nekā personīga teica, ka ir bažas, ja Vienotība mēģinās piedzīt no deputāta sodu, kādu partijai varētu uzlikt KNAB, Ražuks vienkārši varētu atstāt partiju ar visām sevis sagādātajām problēmām un aiziet pie citas. Deputātam aiz muguras ir politiskā pieredze Latvijas ceļā, tad Pilsoniskajā savienībā, no kuras viņš aizgāja uz Zatlera Reformu partiju.

Vienotības priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa:
Šeit būtu grūti runāt par morāli ētisku rīcību, tomēr katram cilvēkam ir jāatbild par savu sirdsapziņu, vai tu šo budžeta naudu, prasot šai organizācijai, kurai tiešām vajag līdzekļus, lai šo muzeju uzturētu, šādā veidā šis muzejs to atkal tērē šādiem mērķiem. Nu tad mums ir tāds apburtais loks, un droši vien pēc šīm vēlēšanām ir pietiekami daudz likumu, kuros ir jāskatās.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl