Pūce negrasās atkāpties no amata

1 komentārs
Pūce negrasās atkāpties no amata
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Pašvaldību reforma rit arvien augstākos toņos – Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) pirmdien, 16. septembrī, sanāca uz ārkārtas sēdi, lai pieteiktu noraidījumu nozares ministram Jurim Pūcem (“Attīstībai/Par!”).

Viņam būtu jāatkāpjas, un administratīvi teritoriālās reformas virzība jāpārņem Ministru prezidentam, tā uzskata vietvaru pārstāvji, taču dzirdīgas ausis valdībā viņiem pagaidām neizdodas atrast.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais administratīvi teritoriālās reformas modelis paredz samazināt Latvijas pašvaldību skaitu no 119 līdz 36.

Jau kopš plāna prezentēšanas daudzas vietvaras bija pret to, un pirmdien pēc 19 novadu lūguma bija sasaukta LPS ārkārtas sēde. Organizācija ar 90 balsīm par, četrām pret un divām atturoties nolēma pieprasīt pašvaldību lietu ministra Jura Pūces demisiju un aicināt Ministru prezidentu pārņemt reformu savā pārraudzībā, izveidojot starpministru darba grupu, kurā būtu arī pašas pašvaldības. Vietvaras uzskata, ka Pūce tajās neieklausās.

“Tas norāda uz nopietnu problēmu, ja tik daudz pašvaldību vadītāju saka, ka nav pareizi,” norāda LPS priekšsēdētājs Gints Kaminskis (LZS).

Pašvaldības ne tikai pieprasa Pūces demisiju, bet arī aicina reformas konceptuālajā ziņojumā iekļaut modeli, kas paredzētu apriņķu ieviešanu, kā arī tās vērsušas Valsts kontrolē (VK), aicinot izvērtēt VARAM izdevumus saistībā ar reformu.

Pašvaldību vēlme var piepildīties vienā no trim variantiem – Pūce demisionē pats vai neuzticību viņas izsaka Saeima, vai viņu no amata atbrīvo valdības vadītājs Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”).

Premjers gan to negrasās darīt un akcentē, ka ar Pūces darbu ir apmierināts.

“Šī reforma ir nepieciešama mums kā valstij. Protams, ne visi vienmēr ir apmierināti ar izmaiņām. Tos cilvēkus es arī labi izprotu, bet man ir visa uzticība Pūces kungam, ka viņš šo reformu novedīs līdz galam,” norāda Kariņš.

Arī pats Pūce atzīst, ka doties prom negrasās. Viņš neesot atteicis nevienu tikšanos ar LPS vai kādas vietvaras vadītāju.

“Diemžēl Pašvaldību savienības pozīcijā saturīgs dialogs būtu tad, ja viņi runātu un ministrs klausītos. Acīmredzot viņi nav pieraduši, ka ministrija var aizstāvēt savu viedokli un kādā reizē arī neklausīt,” saka Pūce.

Jāpiebilst gan, ka ne visas pašvaldības ir vienisprātis. Piemēram, Reģionālo attīstības centru apvienība izplatījusi paziņojumu, aicinot LPS nerunāt visu vietvaru vārdā un norādot, ka vēlme apturēt reformu sašķels pašu organizāciju un vājinās tās ietekmi.