Pūce: Atklātie pārkāpumi Garkalnes novada domē ir šokējoši

20 komentāri

Naudas nelietderīga tērēšana un pat izšķērdība – Valsts kontrole atklājusi vairākus pārkāpumus Garkalnes novada domes vadības darbā. Pat pašvaldības uzraugošais ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”) revīzijas rezultātus nosaucis par šokējošiem un aicinās ministrijas juristus vērtēt katras amatpersonas vai domes darbinieka tiešo atbildību.

Valsts kontroles revīzijā kā summāri lielākais atklātais pārkāpums Garkalnes novada domes vadības darbā ir pērn un aizpērn iztērētie vairāk nekā trīs miljoni eiro. Tas ir bijis pretrunā pašvaldības pieņemtajam budžetam, ko savukārt regulē likums.

“Domes vadība, pārkāpjot šo domes apstiprināto budžetu, ir iztērējusi 3,4 miljonus vairāk. Tas ir klajš finanšu disciplīnas pārkāpums. Valsts vai pašvaldību iestāde var tērēt tik naudas, cik paredzēts tās budžetā,” saka Valsts kontroles padomes loceklis Edgars Korčagins.

Tāpat Valsts kontrolei ir aizdomas, ka daļa no 215 000 eiro nepamatoti izmaksāti degvielas kompensācijās deputātiem un darbiniekiem, kad viņi nebija veikuši amata pienākumus. Nevarot arī izsekot, cik lietderīgi iztērēti 27 000 eiro komandējumos. Savukārt, nenosakot skaidrus kritērijus dažādu nodokļu atvieglojumu piešķiršanā uzņēmējiem un iedzīvotājiem, pašvaldībai zudusi iespēja ieņemt 137 000 eiro. Bez skaidriem kritērijiem piešķirti 315 000 eiro sporta aktivitātēm. Turklāt neesot skaidrs, cik pamatoti Garkalnes dome iztērējusi 217 000 eiro prēmijās un naudas balvās, ko Valsts Kontrole sauc par dāsnām.

“Mēs redzējām, ka tas ir rezultējis piemaksās, kas ir piešķirtas domes administrācijas darbiniekiem, kas ir piešķirtas bez pietiekama pamatojuma, bez izvērtējuma, vai tiešām šis darbinieku ieguldījums domes mērķu sasniegšanai ir bijis piemaksu cienīgs. Nav iespējams saprast, par ko šiem cilvēkiem ir piešķirtas piemaksas,” skaidro Korčagins.

Ar apstrīdēšanas iesniegumu Garkalnes novada domes priekšsēdētājs noraida Valsts kontroles izteiktos pārmetumus, tos sauc par nepatiesiem un faktus – sagrozītiem.

Priekšsēdētāja skaidrojumus medijiem klātienē vēlējās dzirdēt arī Valsts Kontroles darbinieki, kas ceturtdien ieradās Garkalnes domē, taču viņiem lūdza telpas pamest nevēlamās klātbūtnes dēļ un bija jāpaliek aiz durvīm.

Garkalnes pašvaldības vadītājs Mārtiņš Gunārs Bauze-Krastiņš (LZS) revīzijas skaļāko secinājumu par virsnormas iztērētajiem 3,4 miljoniem eiro saka – nauda izlietota mērķim.

“3,4 miljoni ir kredīta nauda, kas ir paņemta ar mērķi skolas celtniecībai Upesciemā, kas ir izlietots, kura izlietojumu pārbaudījuši auditorfirma, finanšu ministrija,” norāda Bauze-Krastiņš.

Savukārt Garkalnes novada domes projektu attīstības vadītājs Gundars Krievs pauž: “Kredīts mums bija jāizmanto līdz 2019. gadam. Valsts kontroles ieskatā mums vajadzēja pēc celtnieku izpildes domes ārkārtas sēdi.”

Valsts kontrole vēlreiz uzsver, – šādas milzu saistības domes vadība nedrīkstēja uzņemties bez visu deputātu balsojuma. “Satraukumam ir gan iemesls, jo, ja domes vadība sāk neievērot pati sev noteiktos budžeta rāmjus, tas ir ļoti liels iemesls satraukumam,” bilst Korčagins.

Pašvaldības uzraugošais ministrs Juris Pūce pauž šoku par visiem atklātajiem pārkāpumiem Garkalnes novada domē.

“Šokējoši! Turklāt šie likumu pārkāpumi ir būtiski – mērāmi miljonos eiro. Faktiski varam konstatēt, ka pašvaldība ir ignorējusi likuma prasības un ir lielā apmērā lietojusi nodokļu maksātāju budžeta naudu neatbilstoši tam, kā tas ir likumā paredzēts. Tas ir nozīmīgs pārkāpums,” saka Pūce.

Visus šos gadus informācija ir tikusi maksimāli slēpta.

Atvieglojumu par Valsts kontroles revīziju pauž Garkalnes domes opozīcijas deputāte Inese Andersone (VL-TB/LNNK). Viņai jau ilgāku laiku bijušas aizdomas par nodokļu maksātāju naudas neatbilstošu tērēšanu, jo priekšsēdētājs ar saviem pietuvinātajiem cilvēkiem cenšoties slēpt informāciju pat no deputātiem.

“Pietiekami daudz lietu, par kurām uzdodam jautājumus, bet nesaņemam atbildi. Man nav bijis iespējams pārliecināties, ka nauda ir iztērēta lietderīgi un pamatoti. Vienmēr esmu centusies norādīt uz riskiem, sastādot budžetu aiz slēgtām durvīm,” atklāj Andersone.

Reģionālās attīstības ministrijas juristi tagad gatavos vērtējumu, kuras amatpersonas un domes darbinieki par Valsts kontroles revīzijā atklāto varētu būt sodāmi. Pūce neizslēdz iespēju, ka varētu rosināt Garkalnes novada domes priekšsēdētāja atlaišanu: “Ministram ir dotas tiesības gan atstādināt domes priekšsēdētāju, gan atkārtota pārkāpuma gadījumā rosināt novada domes atlaišanu. Tie, protams, ir skarbi ministrijas soļi. ”

Tikmēr Andersone aicinu pārējos domes deputātus apsvērt viņas priekšlikumu sasaukt ārkārtas sēdi un izteikt neuzticību domes priekšsēdētājam līdz lietas noskaidrošanai.

Garkalnes novada domes vadības pieļautie vairāki pārkāpumi esot tādi, par kuriem Valsts kontrole tagad vērsusies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) un Ģenerālprokuratūrā.

20 komentāri