“Progresīvie” Eiropas Parlamenta vēlēšanās cer uz diviem mandātiem

1 komentārs
“Progresīvie” Eiropas Parlamenta vēlēšanās cer uz diviem mandātiem
IEVA LENIŠA, LETA

Pēc 120 dienām Latvijā notiks Eiroparlamenta vēlēšanas. Tāpēc sestdien, 26.janvārī, sācies oficiālais aģitācijas periods.

Partijas jau sākušas rosīties, izvirzot sarakstu līderus. Tā piemēram, tieši sestdien ar savu kandidātu sarakstu iepazīstināja partija “Progresīvie”.

Līdz ar aģitācijas perioda sākumu partijas priekšvēlēšanu izdevumos varēs tērēt līdz 430 000 eiro. Latvijai astoņi deputāti Eiropas Parlamentā būs jāievēlē 25.maijā, un sagaidāms, ka par mandātiem cīnīsies visas lielākās partijas.

Politikas pētnieks Andris Sprūds prognozē ļoti sīvu konkurenci, neizslēdzot pat iespēju, ka astoņas partijas varētu iegūt pa vienam mandātam.

“Šeit noteikti ir zināms turpinājums Saeimas vēlēšanām, savstarpējā cīnīšanās notiek. No otras puses, visi ir jau daļēji noguruši no vēlēšanām, tāpēc būs ļoti svarīgi spēt mobilizēt savu vēlētāju. Noteikti būs jāuzstāda tie lozungi, ka šīs ir izšķirošas vēlēšanas, ka šis ir zināms referendums, ka tas ir par Latvijas vietu Eiropā, ka mēs varam ietekmēt Eiropas procesus, par to, ka mums ir jābūt kodolā beigu beigās,” norāda Sprūds.

Pagājušajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās 2014.gadā Latvijā vēlētāju aktivitāte bija vien aptuveni 30%.

Izšķiroša loma vēlēšanās sagaidāma politisko spēku lokomotīvēm, savukārt partiju programmas lielākais uzsvars paredzams uz nākamo Eiropas Savienības daudzgadu budžetu – kohēzijas un lauksaimnieku tiešmaksājumu naudu.

Sestdien, atskanot Eiropas Parlamenta vēlēšanu kampaņas starta šāvienam, uz pārstāvju sapulci sanāca pirms diviem gadiem dibinātā partija “Progresīvie”.

“Progresīvajiem” stars rudenī gaidāmajās Saeimas vēlēšanās nebija veiksmīgs, un parlamentā tie neiekļuva. Tomēr izdevās pārvarēt divu procentu barjeru un partija tiks pie valsts finansējuma partijas darbībai. Patlaban “Progresīvie” piesaka ambīcijas uz Eiropas Parlamentu.

Partijas biedri sanāca viesnīcā “Tallink”, un to ievadīja trīs himnas – Latvijas, Eiropas, kā arī par sociālistu himnu dēvētā Džona Lenona dziesma “Imagine”. “Progresīvie” uzskata, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanu specifika, uz tām pārsvarā ejot proeiropeiskajiem vēlētājiem, varētu nākt partijai par labu.

“Vismaz viena vieta noteikti ir nepieciešama, lai piedāvātu alternatīvu “Saskaņai”, kas pilnīgi noteikta nav partija, kura aktīvi pārstāv to, ko Latvijas sabiedrībai vajadzētu Eiropas līmenī. Līdzīgi ar otru savu pārstāvi būtu konkurenti “zaļo” partiju grupā. Ideālā gadījumā divas vietas – divi pārstāvji, lai mēs varētu nosegt gan sociāldemokrātisko pusi, gan zaļo pusi,” saka partijas “Progresīvie” vadītājs Putnis.

Viņš būs otrais numurs “Progresīvo” sarakstā, savukārt lokomotīve – cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas “Sustento” vadītāja Gunta Anča.

“Progresīvie” saņēmuši pārmetumus, ka Ančas invaliditāti izmanto kā sabiedrisko attiecību gājienu, nevis cenšas izcelt viņas kompetenci. Tomēr pati Anča to kategoriski noraida.

“Ak, Dievs, ratiņkrēslā! Kā “Progresīvajiem” nav kauna?”. Tad man šķita, kas man tagad būtu jādara? Es nevaru nebūt sieviete, es nevaru nebūt ratiņkrēslā. Es nevaru paņemt groziņu, kurā es iekrautu savu pieredzi, kompetenci zināšanas, nolikt priekšā un “Skatieties uz manu groziņu, nevis uz mani!”,” saka Anča.

Anče Eiropas Parlamentā vēlētos pievērsties sociālajiem jautājumiem. Iesniegt kandidātu sarakstus Eiropas Parlamenta vēlēšanām varēs martā.

1 komentārs