Prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā prognozē sīvu cīņu un dažādas partiju taktikas

0 Komentāru
Prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā prognozē sīvu cīņu un dažādas partiju taktikas
FOTO: LETA

Valsts prezidenta vēlēšanu izbalsošanas sacensībā, par ko kļūs vēlēšanu 1. kārta, vislabākās izredzes uzvarēt, ir Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un Vienotības kandidātam Raimondam Vējonim. Politikas pētnieki gan neizslēdz arī vēlēšanas otro kārtu, jo aizklātā balsojumā rezultātu precīzi izspēlēt esot teju neiespējami. Tikmēr sabiedrības pārstāvji neslēpj vilšanos, ka politiķi aizmirsuši par solījumu atrast pašu labāko kandidātu, kas spētu Latvijas vārdu nest pasaulē.

Joprojām nav skaidrs, cik tieši kandidāti piedalīsies Valsts prezidenta velēšanu pirmajā kārtā. Diezgan droša ir triju  politiķu dalība –  Reģionālās  apvienības līderis Mārtiņš Bondars, partijas Saskaņa vecbiedrs Sergejs Dolgopolovs un Zaļzemnieku un Vienotības kopīgi virzītais aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis.

Tikmēr par No Sirds Latvijai (NSL) kandidāta Gunāra  Kūtra un Eiropas tiesas tiesneša Egila Levita kandidēšanu joprojām ir jautājumi. Pirmais varētu atteikties no kandidēšanas, saprotot mazās izredzes cīņā. Savukārt Nacionālā apvienība (NA) rīt valdes un frakcijas kopsēdē varētu nolemt Levitu nevirzīt, pietaupot viņa kandidatūru vēlēšanu otrajai kārtai. Tā notiks, ja par Vējoni pirmajā kārtā, neizdodas savākt 51 balsi.

Prezidenta vēlēšanas ir visai komplicēta padarīšana, jo tās ir aizklātas, kandidātam nepieciešams saņemt kā minimums 51 deputāta atbalstu un daudzajos balsojumos nedrīkst kļūdīties.

Politikas pētnieki pirmajā kārtā sagaida sīvu cīņu. Lai arī matemātiski priekšroka dodama Vējonim, arī viņš var palikt aiz strīpas.

Kažoka domā, ka Vējoņa ievēlēšana būtu izdevīga gan viņa paša partijai, gan arī Vienotībai, kurai būtu mazāk jāsatraucas par zaļo un zemnieku ambīcijām uz daudz ietekmīgāko premjera krēslu.

Neoficiāli jau izskanējis, ka pēc Straujumas valdības krišanas, kam par ieganstu varētu būt premjerministres veselība, krēslu varētu ieņemt Solvita Āboltiņa. Tikmēr sabiedrības pārstāvji, kuriem politiķi solīja atrast iespējami labāko Latvijas vārda nesēju pasaulē, Vējoņa kandidatūrā saskata kārtējo politiskā tirgus kompromisa figūru.

0 Komentāru