Premjers sola nākamgad par miljonu eiro samazināt atbalstu partijām

4 komentāri

Starp valdības politiķiem otrdien varēja manīt gana daudz spriedzes. Virkne ļoti strīdīgu jautājumu dienaskārtībā. Valsts prezidents Egils Levits, uzrunājot Ministru kabinetu, arī izteica vērtējumu, ka pašlaik valstī vērojams reformu un politiskas kapacitātes deficīts.

Tikmēr premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) otrdien nāca klājā ar paziņojumu, ka piedāvās mazāk naudas novirzīt politisko partiju finansēšanai, ietaupīto finansējumu novirzot algām sabiedriskajos medijos.

Levits aizsācis jaunu praksi – apmeklēt valsts konstitucionālās iestādes, kāds ir arī Ministru kabinets, un atgādināt par tā lomu mūsu valstī. Viņš akcentēja, ka Ministru kabinets ir reformu motors, kam tās ir ne vien jārosina, bet arī jāīsteno. Piebilstot, ka ar to īpaši labi neveicas.

“Mēs esam reformu pašā mutulī, jo tā īsti vēl neviena nav pabeigta, piemēram, administratīvi teritoriālā reforma. Diskusijas, kā tā jāveic, bet skaidrs, ka tā ir nepieciešama,” norādīja Levits.

Pēc aptuveni divdesmit minūšu uzrunas ministriem sekoja premjera un prezidenta preses konference. Kariņš tajā paziņoja, ka vēlas sabiedrisko mediju atalgojumam nākamā gada budžetā papildus novirzīt miljonu eiro, naudu ņemot no politiskajām partijām iecerētā atbalsta.

“Es ierosināšanu, ka valdība no šiem pieciem miljoniem partiju finansēšanai vienu miljonu pirmajā gadā atvēl sabiedrisko mediju darbinieku algu palielināšanai. To speciāli arī tā nozīmējot, lai nevarētu apiet un šo naudu izlietot citiem – neparedzētiem – mērķiem,” skaidroja Kariņš.

Levits atzinīgi novērtēja ideju pakāpeniski ieviest jaunu partiju finansēšanas modeli, šobrīd tas esot nepilnīgs. Tomēr būtiskākais ir panākt, lai partijas darbojas neatkarīgi no sponsoriem.

“Šis finansējuma palielinājums ir nepieciešams, jo līdz šim tas bija mūsu demokrātijas trūkums, ka partijas, kas mūsu demokrātijā ir nepieciešamas, obligātas, ka tās vairāk vai mazāk finansē bagātnieki, un tas tā nevar būt,” pauda Levits.

Prezidenta ieskatā, palielinot finansējumu politiskajiem spēkiem, būtu arī jānosaka, ka partijām jāpalielina aktīvo biedru skaits un jābūt aktīvām arī starpvēlēšanu periodā.
4 komentāri