Premjers prasa paskaidrojumu, kā pieņemti lēmumi par projekta “Tava klase” īstenošanu

2 komentāri

Premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) pieprasījis paskaidrojumu izglītības ministrei Ilgai Šuplinskai (JKP), kā pieņemti lēmumi par attālināto mācību projekta “Tava klase” īstenošanu televīzijas kanālos.

Ministrei ir jāsniedz atbildes, lai novērstu aizdomas par labas pārvaldības principu trūkumiem projektā.

Attālināto mācību televīzijas satura izveide ”Tava klase” un pārraidīšana kanālos “ReTV” un “Sporta Centrs” valstij izmaksā 365 000 eiro. Neapmierinātību pauž Latvijas Televīzija – kāpēc, kad idejai nauda parādījās, Izglītības ministrija projekta īstenošanu nepiedāvāja sabiedriskajam medijam.

Tikmēr premjers Krišjānis Kariņš pieprasījis paskaidrojumu Jaunās Konservatīvās partijas (JKP) izglītības ministrei Ilgai Šuplinskai par to, kā par projekta izpildproducentu kļuvis ministres partijas biedrs Andris Gross. Lai arī viņam personīgi autoratlīdzībā par apjomīgo divu mēnešu projektu ietāmēta salīdzinoši neliela summa – 4800 eiro pirms nodokļu nomaksas – daļai sabiedrībai, pēc premjera domām, varot rasties jautājumi. Proti, Andris Gross ir JKP biedrs, bijis ministres Šuplinskas padomnieks. Pēc Saeimas sniegtās informācijas, Gross šobrīd ir JKP Reiņa Znotiņa deputāta palīgs. Znotiņš ir arī Izglītības ministrijas parlamentārais sekretārs, kurš ieteicis Grosu šim projektam.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAM) šajā gadījumā nesaredz interešu konfliktu, taču Izglītības ministrijai vajadzējis piedomāt par labas pārvaldības principiem.

“Jautājums ir, – vai tas veicina sabiedrības uzticību? Tas paliek atklāts jautājums, jo tieši šobrīd ir svarīga sabiedrības uzticība valsts pārvaldei. Mēs to vērtētu, – tā nav labā prakse. Protams, šādā ārkārtējā situācijā var uzrunāt un savus pakalpojumus piedāvāt. Ja lēmums ir bijis vienpersonisks, tad tam apakšā ir jābūt ļoti stingram pamatojumam, kas ir atklāts un sabiedrībai pieejams,” norāda  KNAB 1. pārvaldes priekšniece Anna Aļošina.

Ministres Šuplinskas viedokli TV3 Ziņām neizdevās uzzināt, jo viņas preses padomnieki neatrada laiku intervijai. Taču Šuplinskas partijas biedrs, Izglītības ministrijas parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš skaidro, – ministrijā izlēmuši ņemt Andri Grosu par projekta režisoru un producentu nevis partejiskās piederības – JKP – dēļ, bet gan novērtējot viņa profesionālās prasmes. Grosam ir pieredze kino režijā un aktierspēlē, viņš strādājis televīzijā. Turklāt no ministrijas citiem uzrunātajiem vienīgi Gross bijis gatavs projektu īstenot tik ierobežotā laikā, tādā apjomā un kvalitātē.

“Mēs viņu iesaistījām kā konsultantu agrīni projektā. Viņš palīdzēja saprast, kamēr mēs divas nedēļas lolojām šo projektu, vispār bez finansējuma un tādām lietām, vai šādu projektu var iznest, vai tehniski tas ir iespējams, kā varam nofilmēt skolotājus, kuriem nav šādas pieredzes, un pēc tam, kad viņš bija ieguldījis darbu, kad viņš par šīm divām nedēļām nesaņēma ne kapeiku, tad, jā, mēs viņu izvēlējāmies piesaistīt pilnā laikā šim projektam,” skaidro Znotiņš.

Eksperts Andris Grafs uzsver, – tik ātri, kvalitatīvi un tādā apjomā izveidotais attālināto mācību projekts “Tava klase” tiešām ir labais piemērs. Taču, no otras puses, ārkārtas situācijā, kad nav jārīko publiskā iepirkuma konkurss, sabiedrībai ir tiesības uzdot jautājumus.

“Pēc kādiem principiem šie lēmumi ir pieņemti. Īpaši tāpēc, ka ir redzama saikne ar vienu politisko spēku. Vēlos uzdot to lielo jautājumu, kur tad mēs novilksim robežu krīzes laikā, – kur šie lēmumi tiek pieņemti, iesaistot savus tuvos domubiedrus, bet kur īstenojama kāda procedūra, lai sacenstos labākie ātrā laikā? Lai būtu atbildes uz jautājumiem, pēc kādiem principiem attiecīgie lēmumi ir pieņemti,” saka labas korporatīvās pārvaldības eksperts Andris Grafs.

Pats Gross saka, – ārkārtējās situācijas apstākļos, kad svarīgākais bijis iespējami ātri sākt attālinātās mācību stundas televīzijā, neesot aizdomājies, ka vajadzētu no ministrijas piedāvājuma atteikties tikai tādēļ, ka ir tajā pašā partijā, kur izglītības ministre.

“Tad jau beigās iznāk, ka es nevaru darīt neko, jo kaut kur, kaut kāds, kaut kā var spekulēt. Es to varu darīt, tas ir mans darbs. Vēlreiz uzsveru, – kad šis projekts iesākās, naudas un finanšu līdzekļi vispār nebija tam paredzēti. Viss, ko darījām, bija paredzēts uz brīvprātības principiem. Arī skolotāji. Es būtu bijis ar mieru to darīt arī tad, ja par to neviens nemaksātu,” saka Gross.

Savukārt Znotiņš norāda: “Ja mēs šādi vēršamies pret jebkuru cilvēku, kas ir iesaistījies partijā, nedrīkst iesaistīties nevienā ar valsti saistītā projektā, tad droši vien jūs demotivējat cilvēkus iesaistīties jebkādās politiskajās aktivitātēs. Ja tas ir tas, ko mēs gribam panākt, varat darīt, bet es neuzskatu, ka tā ir pareizā politika, pareizā stratēģija.”

Lai turpmāk novērstu bažas un aizdomas valsts iepirkumos, premjers Kariņš uzdevis ministrijām ievērot Valsts kontroles ieteikumus, rīkojoties ar valsts finansējumu ārkārtējās situācijas laikā. Tāpat dots rīkojums nodrošināt iepirkumu procedūru caurskatāmību, tos publicējot.