Premjers noraida “Nacionālās apvienības” kritiku par nostāju Ungārijas jautājumā

12 komentāri
Premjers noraida “Nacionālās apvienības” kritiku par nostāju Ungārijas jautājumā
OKSANA DŽADANA, F64

Premjeram pirmdien, 28. jūnijā, nācās skaidroties koalīcijas partneriem – “Nacionālai apvienībai” – par pagājušajā nedēļā Eiropadomē pieņemto lēmumu pievienoties paziņojumam, kas kritizē Ungārijā pieņemto likumu, kas liedz jauniešiem piekļuvi informācijai par seksuālo minoritāšu jautājumiem, un premjers viņam izteikto kritiku noraidīja, vēsta TV3 Ziņas.

Likumprojekts, kuru pieņēmis Ungārijas parlaments, aizliedz izglītības programmas un materiālus, kas nepilngadīgo vidū popularizē homoseksualitāti, liedz jauniešiem piekļuvi grāmatām un filmām, kurās attēlotas seksuālās minoritātes. 13 Eiropas Savienības dalībvalstis, tostarp arī Latvija, Eiropas lietu ministru sanāksmē paudušas satraukumu un aicinājušas Eiropas Komisiju vērsties pret Budapeštu Eiropas Savienības Tiesā. Tikmēr “Nacionālā apvienība” paziņojusi, ka premjers, pievienojoties kolēģiem Briselē, rīkojies bezatbildīgi un vienpusēji valsts vārdā paudis nostāju par Ungārijas jauno likumu.

Imants Parādnieks, Saeimas deputāts (“Nacionālā apvienība”)

“No vienas puses, ir tā, ka šajā parakstītajā atklātajā vēstulē jau nav minēta Ungārija un viņu pieņemtie likumi, bet problēma, ka fons ir visiem zināms un kāpēc pēkšņi ir minēta šāda vēstule dienā, kas ir nozīmīga LGTB kopienai? 15. maijā bija Ģimenes diena, kāpēc tad mēs Eiropas Padomē nerosinām kādu atklātu vēstuli? Tas, uz ko mēs aicinājām, ka šādas lietas labāk būtu pārrunāt un vienoties sadarbības padomē, lai mums šādi pārpratumi un asumi nerastos.”

Premjers gan viņam izteikto kritiku noraida.

Krišjānis Kariņš, Ministru prezidents (“Jaunā vienotība”)

“Es neesmu neko parakstījis, neko izteicies par jebkuru Eiropas Savienības dalībvalsti, es esmu publiski parakstījis un aizstāvējis ES pamata vērtības, kas tai skaitā ir par iecietību un pret diskrimināciju. Mēs nevaram un nedrīkstam diskriminēt, balstoties uz dzimumu, tautību, reliģisko izvēli vai seksuālo orientāciju.”

Arī pārējie koalīcijas partneri premjera rīcībā kļūdas nesaskata.

“Man ir pilnībā saprotams šis ministru prezidenta solis, esmu iepazinies ar vēstules tekstu, tajā tiek aplūkotas Eiropas Savienības vērtības. Tāpat šī vēstule atsaucās uz ES dibināšanas līgumu un pamatvērtībām, kas ir nostiprināts mūsu starptautiskajās saistībās. Līdz ar to ”Attīstībai/Par!” Ministru prezidentam nav nekādu jautājumu,” pauda veselības ministrs Daniels Pavļuts (”Attīstībai/Par!”).

“”Konservatīvie” ar gandarījumu dzirdēja no premjera, ka viņš turpmāk arī koncentrēsies vairāk uz dokumentiem, kas sabiedrību vieno, nevis šķeļ – neesam iedziļinājušies šajos jautājumos, mēs konstatējam, ka vēstules parakstīšana nerada Latvijai juridiskas saistības,” teica tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).

Tikmēr “Nacionālās apvienības” valdes loceklis Jānis Iesalnieks jau pēc tikšanās ar koalīcijas partneriem “Twitter” ierakstījis turpmāk minēto.

Tikmer Parādnieks vērsa uzmanību, kas tas ir Iesalnieka personiskais redzējums. “Visiem ir labi zināms fakts, ka Jānis Iesalnieks ir strikts savās pozīcijās, un viņš pauda savu viedokli. “Nacionālās apvienības” valdes sēdē šis jautājums šādā formātā netika skatīts,” teica viņš.

Eiropas Komisija piedraudējusi Ungārijai ar kārtējo pārkāpuma procedūru saistībā ar jauno likumu. Ungārijas puse gan akcentē, ka likums ir pārprasts. Strīdīgās normas esot iekļautas plašākā Ungārijas likumu paketē, kas paredz stingrākus sodus par seksuāliem noziegumiem pret bērniem.
12 komentāri