Premjers joprojām nav atrasts, un Vienotība brūk… Kas sagaida jauno valdību?

Pievienot komentāru
Premjers joprojām nav atrasts, un Vienotība brūk… Kas sagaida jauno valdību?
Foto: F64

Jaunas valdības veidošana parasti ir sarežģīta, bet šoreiz tas ir jo īpaši sarežģīts uzdevums. Pat paši politiķi procesu jau nosaukuši par haotisku, dziļi nožēlojamu un pat murgainu. Valdības veidošanu strupceļā dzen partiju nespēja vienoties par premjera amata kandidātu, kurš bauda Saeimas vairākuma atbalstu.

Tika sagaidīts, ka Vienotība šonedēļ oficiāli nosauks citu kandidātu, jo Solvitai Āboltiņai trūkst balsu parlamentā, lai kļūtu par valdības vadītāju. Taču nekā.

Partijas valde par citu kandidātu nominēšanu nelēma, lai gan vēl īsi pirms sēdes demisionējusī premjerministre Laimdota Straujuma bija solījusi tomēr ierosināt izvirzīt kādu citu kandidātu, nevienu vārdā gan nesaucot.

Tiesa gan Vienotība apspriež arī citus kandidātus, taču tas notiek tik šaurā lokā, ka par notiekošo nav informēta pat visa valde un šīs partijas deputāti. Kritizējot šādu rīcību, kāds no Vienotības deputātiem ziņu aģentūrai BNS sacījis, ka “premjera kandidāts nav beigts suns, kuru būtu viegli paslēpt”. Kandidātu vārdu nepubliskošanu partijas līdere pamato ar taktiskiem apsvērumiem.

Tikmēr koalīcijas partneri – Zaļo un zemnieku savienība un Nacionālā apvienība – savus kandidātus nevirza un gaida, kāds būs Valsts prezidenta lēmums.

Viņš ir uzņēmies iniciatīvu meklēt premjera amata kandidātu. Lai apzinātu iespējamos pretendentus, Vējonis šonedēļ pārtrauca atvaļinājumu un sāka neformālas konsultācijas, kuras Prezidenta kanceleja tur slepenībā. Tomēr ir zināms, ka trešdien prezidents Jūrmalas rezidencē tikās ar Vienotības vadību un finanšu ministru Jāni Reiru. Vējonis Reiram piedāvāja kļūt par premjera amata kandidātu. Pēc dienu ilgas klusēšanas Reirs paziņoja, ka atsakās kandidēt.

Kā liels pārsteigums nāca ziņas, ka nākamajam prezidents piedāvājumu izteica Valmieras mēram Jānim Baikam. Taču arī viņš prezidentam atteica. Un tikai pēc šā atteikuma prezidents uzrunāja Kārli Šadurski, lai gan viņu kā galveno favorītu premjera amatam Vienotība kuluāros minēja jau pāris dienas. Šadurskis piedāvājumu nav noraidījis un sagaidāms, ka jau tuvākajās dienās prezidents viņu oficiāli nominēs.

Premjera amata kandidāta mokošos meklējumus politologs Ivars Ījabs skaidro ar Vienotības vājumu un sašķeltību, kas veicinājusi arī tās popularitātes straujo kritumu. Kopš Saeimas vēlēšanām pirms gada un trīs mēnešiem Vienotības reitings ir piedzīvojis graujošu kritumu – tas samazinājies teju četras reizes. Kā liecina SKDS aptauja, par Vienotību būtu gatavi balsot tikai seši procenti aptaujāto.

“Reitingi, tādā politiskās veiktspējas izpratnē, nav kaut kādi vienkārši cipari, kurus reizi mēnesī nopublicē. Tā ir arī tāda, kā saka, iekšēja sajūta, un tie politiķi jau jūt, vai ne. Proti, ja Vienotībai šobrīd būtu reitings nevis 5,5%, bet 25,5% protams, ka viņi atšķirīgi uzvestos un atšķirīgi arī virzītu savus kandidātus, un būtu krietni uzstājīgāki. Tas ir tas vējš, kurš pūš tajās burās. Un tad, kad tā vēja nav, tad vienkārši nevar pabraukt lāga,” saka Ījabs.

Veids, kā tika meklēts jaunās valdības vadītājs, tik ļoti nokaitināja koalīcijas partnerus, ka Vienotības rīcību viņi nosauca par “aklo vistiņu” spēlēšanu un pārbaudījumu sabiedrības pacietībai.

Gaidis Bērziņš uzskata, ka Vienotība kā vienota organizācija vairs nepastāv un arī Augusts Brigmanis no ZZS pauž pārliecību, ka tāds veidojums kā Vienotība nepastāv: “Agri vai vēlu, bet viņi savu partiju zaudēs. Diemžēl tā tas ir. Tiešā un pārnestajā nozīmē – gan spēles partiju, gan politisko partiju.”

Uz izteikumiem par Vienotības galu nav reaģējusi Solvita Āboltiņa, kura izpelnījusies arī asu bijušās Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas kritiku. Eksprezidente uzskata, ka tieši Āboltiņas rīcība ir ļoti kaitējusi pašas vadītajai partijai.

Un kā reiz Zaļo un zemnieku savienībai papildu uzmanību šonedēļ lika pievērst prezidents Vējonis, lai gan viņa nolūks bija gluži pretējs. Prezidents bija vēlējies iespējami mazāk pamanāmi tikties ar vienu no ZZS premjera amata kandidātiem Jāni Dūklavu. Pie viņa Zemkopības ministrijā Vējonis ieradās, neizmantojot labi pamanāmo prezidenta limuzīnu, kura numura zīmi rotā valsts ģerbonis, bet gan ar mazāk uzkrītošu apvidus auto. Šāda vizīte ir teju bezprecedenta gadījums, jo prezidenti tā nerīkojas. Viesi parasti tiek aicināti ierasties prezidenta rezidencē. Jānis Dūklavs, kurš ir viens no ZZS premjera amata kandidātiem, sākotnēji atbildēja izvairīgi, par ko abi runājuši ministrijā.

Lai gan Vējonis uzskata, ka arī jauno valdību ir jāvada Vienotībai, vienlaikus, viņš ir norādījis, ka jaunajam premjeram ir jābauda sabiedrības uzticība. Tas prezidenta izvēli sarežģī vēl vairāk, jo no Vienotības politiķiem populārs ir tikai iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis. Viņa reitings ir plus 22% punkti. Bet, piemēram, Jānis Reiram ir mīnus 6,2% punkti, Kārlim Šadurskim mīnus 18,5%, bet Solvitas Āboltiņas reitings ir mīnus 67,7% punkti. Viņa ir nepopulārākā no aptaujā iekļautā teju pussimta dažādu politiķu un amatpersonu.

Tomēr sociologs Arnis Kaktiņš prognozē, ka, izvēloties premjeru, visu izšķirs nevis reitingi, bet politiskā aritmētika: “Lai sastādītu valdību, svarīgi ir, lai parlamentā par šo valdību nobalsotu vismaz 51 deputāts. Un savukārt tam saistība ar to, vai šis kandidāts ir vai nav populārs sabiedrībā, ir tikai tāda pastarpināta nozīme. Citiem vārdiem, ja ir kaut kur kaut kāds politiķis, kurš ir spējīgs savākt koalīciju un nodrošināt sev balsis – no vienas puses – un no otras puses ir kaut kāds ļoti populārs cilvēks, kurš varbūt to nespēj, tad es nešaubos, ka beigās jau tomēr prezidents izvēlēsies to, kurš spēj sastādīt valdību un varbūt ir mazāk populārs.”

Politiķi, kuri vesela mēneša laika nebija spējuši tikt skaidrībā par jauno premjeru, bija cerējuši, ka prezidentam būs pieticis ar nedēļu un sagaidīja, ka premjera amata kandidāts tagad jau būs oficiāli nominēts. Tomēr tā kā tas nav noticis, visu skatieni pagaidām vēl vērsti uz Melngalvju namu, gaidot nākamo nedēļu, kas visticamāk būs Kārļa Šadurska zvaigžņu stunda. Vai viņš triumfēs arī Saeimas uzticības balsojumā, vēl pāragri spriest, jo priekšā sarežģītas sarunas par amatu dalīšanu valdībā, kas jau ir sākušās.

Skaties video!

Lasi vēl