Potenciālais pašvaldību lietu ministrs Pūce ir skeptisks par Rīga domes atlaišanas juridiskajiem argumentiem

2 komentāri

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas, visticamāk, tomēr nenotiks. Aizejošais pašvaldību lietu ministrs Kaspars Gerhards (NA) gan sola sagatavot likumprojektu, ar kuru Nila Ušakova (Saskaņa) vadītā dome tiktu atlaista. Taču tas, vai likums nonāks Saeimā, būs atkarīgs no jaunās valdības. Potenciālais pašvaldību lietu ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”) ir skeptisks par domes atlaišanas juridiskajiem argumentiem.

Par likumprojektu, ar kuru tiktu atlaista Rīgas dome, Gerhards paziņoja decembra vidū, pēc tam, kad KNAB aizdomās par plaša mērogā kukuļošanu aizturēja vairākas “Rīgas satiksmes” amatpersonas. Taču likumprojekta virzību apturēja tehniskās valdības vadītājs Māris Kučinskis (ZZS), kurš atteicās to iekļaut darba kārtībā. Kopš tā laika likumprojekta virzība ir apstājusies.

Gerhards gan apgalvo, ka par iedeju atlaist Ušakova domi nav aizmirsis. Otrdien, 15. janvārī, paredzēta pēdējā saskaņošanas sapulce, kurā juristi apstiprināšot likumprojekta galīgo anotāciju. Tā esot papildināta ar detalizētāku pamatojumu domes atlaišanai.

Tā kā otrdien, visticamāk, ir pēdēja Kučinska valdības sēde, par likumprojekta virzīšanu uz Saeimu būs jālemj jaunajai Krišjāņa Kariņa valdībai. Par pašvaldību lietām atbildīgais Juris Pūce gan kļuvis skeptisks, vai Rīgas domes atlaišana ir juridiski pamatota. Viņš likumprojektu atbalstīšot tikai tad, ja to akceptēs juristi.

Jau tagad skaidrs, ka visu juristu pozitīvs slēdziens likumprojektam nebūs. Pret to iebilst Saeimas juridiskā biroja vadītāja Dina Meistere.

“Manuprāt, ir pilnīgi neatbilstoša anotācija, jo anotācijā ir norādīts uz pārkāpumiem, kurus izdarījusi iepriekšējā dome, un ļoti daudzi norādītie pārkāpumi ir jau novērsti. Manuprāt, anotācija ir absolūti nepilnvērtīga,” norāda Meistere.

Politiķiem ir arī bažas, ka ne visas opozīcijas partijas ārkārtas vēlēšanās tiktu ievēlētas Rīgas domē, turklāt neesot pārliecības, ka Ušakova vadītās “Saskaņas” un “Gods kalpot Rīgai” saraksts tajās zaudētu. Tomēr topošās koalīcijas politiķi vismaz vārdos turpina apgalvot, ka dome noteikti ir atlaižama, jo citādi korupcijas sērgu galvaspilsētā neizdosies apkarot.

Ja tomēr jaunā valdība nolemj virzīt likumprojektu uz Saeimu, visticamāk, Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas nenotiks viena dienā ar Eiroparlamenta vēlēšanām, jo ir bažas, ka tas vairotu atbalstu “Saskaņai”.

2 komentāri