Politologs: ”Jaunā Vienotība” biežāk nāk klajā ar citu kritiku, nevis savu pozitīvo piedāvājumu

1 komentārs
Politologs: ”Jaunā Vienotība” biežāk nāk klajā ar citu kritiku, nevis savu pozitīvo piedāvājumu
Foto: LETA

Partija ”Vienotība” kopā ar vairākām reģionālajām partijām izveidojusi apvienību ”Jaunā Vienotība”. Apvienības jaunais līderis un kandidāts uz premjera amatu – eiroparlamentārietis Krišjānis Kariņš – jau aicinājis vēlētājus ”Vienotībai” noticēt vēlreiz.

”Tas, ko es saku šiem cilvēkiem, neuzdodiet cerību. Es neesmu uzdevis cerību. (..) Es esmu tas, kurš palīdz pārgrupēt mūsu cilvēkus. Līdzīgi kā tas sportā notiek – mums jau tie spēlētāji nav tie sliktākie, bet nepieciešams ir kāds, kas palīdz to savienot un vest uz konkrētu mērķi,” tā intervijā “900 sekundēm” atzina Kariņš.

Kopš iepriekšējām vēlēšanām partijas atbalsts sabiedrībā dramatiski krities, bet pēdējos mēnešos politiskā spēka reitings nedaudz pieaudzis. Pēdējā aptaujā 4,9% respondentu atbildējuši, ka balsotu par “Vienotību”, padarot to par ceturto populārāko partiju valstī. Tas liek domāt, ka ”Jaunajai Vienotībai” ir vismaz cerība iekļūt nākamajā Saeimā.

”Īsi sakot, “Vienotība” vai “Jaunā Vienotība” nav norakstīta. Ir sasniegts kaut kāds tas zemākais posms, un tad ir tāds neliels, neliels pieaugums. Bet tas patiešām ir neliels pieaugums,” partijas reitingus komentē politologs, Latvijas  Universitātes profesors Jānis Ikstens.

Ekspertu vērtējumā ”Jaunā Vienotība” joprojām ir identitātes meklējumos. Ja partijas ”Vienotība” vadītājs Arvils Ašeradens paveica “melno darbu”, izslēdzot no partijas sabiedrībā nepopulāro bijušo ”Vienotības” līderi Solvitu Āboltiņu, tad tagad priekšvēlēšanu līdera loma uzticēta Krišjānim Kariņam, kurš strādā Eiroparlamentā, tāpēc var it kā no malas kritizēt valdību par muļļāšanos. To pašu valdību, kurā strādā pieci ”Vienotības” ministri.

Politologs Filips Rajevksis gan atgādina, ka vēlētājiem atmiņā ir iepriekšējā – ”Vienotības” pārstāves Straujumas vadītā – valdība, kas daudziem asociējas ar stagnāciju. Arī Ikstens vērtē, ka pašlaik ”Jaunā Vienotība” biežāk nāk klajā ar citu kritiku, nevis savu pozitīvo piedāvājumu.

Uz jautājumu, ar ko ”Jaunā Vienotība” atšķiras no citiem politiskajiem spēkiem, apvienības līderis kā pirmo nosauc politiskā spēka eiropeiskās vērtības. ”Mēs esam vienīgā partija, kas ar pilnu krūti un dvēseli saka, ka Latvijai jābūt Eiropas Savienībā. Mēs ļoti aizstāvam šo politisko veidojumu, saskatām, – mūsu valsts nākotne ir tieši ES. NATO arī.”

Savukārt Rajevskis norāda, ka sestdien “Saskaņa” arī paziņoja, ka tā ir vienīgā eiropeiskā partija. Līdz ar to rodas jautājums, kas tad īsti ar to tiek domāts.

”Jaunās Vienotības” galvenais solījums vēlēšanās būs iedzīvotāju labklājības celšana un ienākumu palielināšana. Kariņš arī apliecināja, ka ”Jaunās Vienotības” vēlēšanu kandidātu sarakstos vieta atradīsies arī Lolitai Čigānei, Intam Dālderim, Aleksejam Loskutovam un Andrejam Judinam, kuri pērn partiju pameta, taču vēlāk pārdomāja un nolēma savu nākotni politikā tomēr saistīt ar ”Vienotību”.

Jāpiebilst, ka LNT Ziņu dienests turpina iepazīstināt ar tām politiskajām partijām, kas šogad cīnīsies par vēlētāju balsīm. Katru pirmdienas rītu raidījumā “900 sekundes” tiek izvaicāts kāds no partiju redzamākajiem pārstāvjiem.