Politikas vērotāji: Gobzems nav “plāns B”, viņš vienkārši ir nākamais

3 komentāri

Šonedēļ, kad pienāca laiks nosaukt nākamo kandidātu valdības izveidošanai, Valsts prezidents Raimonds Vējonis nominēja Aldi Gobzemu (“KPV LV”).

Atšķirībā no Jāņa Bordāna “KPV LV” šajā nedēļā rīkotajos sarunu raundos izdevies visus sešus potenciālās koalīcijas partiju politiķus noturēt pie sarunu galda. Tas gan bijis iespējams, jo nekādas konkrētas vienošanās tā arī nav panāktas un sensitīvi jautājumi apieti ar līkumu.

Jutīgākais temats pagaidām ir bijis saistībā ar Gobzema pielaidi, bet ārpus sarunu kabinetu durvīm vējoja Gobzema izslēgšana no advokātu rindām. “LNT Ziņu TOP 10” pētīja, kādas ir izredzes, ka pēc “10 raundiem”, kuru jau tagad solās būt vairāk, ringa stūrī nokautēts nebūs arī nu jau otrais premjera amata kandidāts?

Kopš Saeimas vēlēšanām drīz būs pagājuši divi mēneši. Taču, ja parlamentā šajā laikā izdevies ievēlēt gan Saeimas priekšsēdētāju, Prezidiju kopumā, kā arī komisiju vadītājus, valdības izveide buksē.

Bijusi viena nosaukta un pēc tam atsaukta premjera amata nominācija, un viena aktīva. Šeit gan ir vērts atgriezties notikumos pirms nedēļas. Valsts prezidents viesojoties “900 sekundēs” partijām veltīja kritiku, biedējot ar “plānu B”, kas partijām varētu nepatikt.

“Katrs sēž savos ierakumos un kaut ko gaida, gaida, ka prezidents sauks kādu kandidātu. Tā kā līdz pirmdienai ir trīs dienas, partijas spēs saturīgi izmantot iespējamo risinājumu vairākuma valdībai,” pauda Vējonis.

Taču, pienākot pirmdienai, izrādījās, ka Vējonis, runājot pokera terminoloģijā, “blefo” un rīkojas tieši tā, kā partijas vēlas. Sauc kandidātu, turklāt no iepriekš iezīmētās trijotnes – Bordāns, Gobzems, Pabriks.

Gobzems nav “plāns B”, Gobzems vienkārši ir nākamais – sarunā ar “LNT Ziņu TOP 10” atzīst politikas vērotāji.

Anita Daukšte
“Neatkarīgās Rīta Avīzes” galvenā redaktore

Tas, ka Valsts prezidents pats mainīja savus kritērijus, turklāt nemotivējot, izraisa jautājumus. Tā kā tas bija pārsteigums. Vēl pirms Bordāna nominācijas prezidents bija izteicis kritērijus, ko sagaida no kandidāta, tai skaitā minēja tādu lietu kā pielaidi valsts noslēpumam.

Starp vairākiem nosacījumiem, kurus Vējonis iepriekš bija minējis partijām, nosacījums par pielaidi valsts noslēpumam tiešām bija. Aldis Gobzems politikā ir jaunpienācējs, iepriekš savā jurista karjerā vadījis Maksātnespējas aģentūru, darbojies kā advokāts. Šo visu summējot, Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītājs Jānis Maizītis ir pieļāvis, ka Gobzema pārbaude varētu ievilkties.

“Sabiedrība, kas ir balsojusi, jau nezina ļoti daudz ko. Ko personas, kas piedalās politiskajā cīņā ir darījušas vai dara. Noteikti, personai, kurai nav šīs atļaujas, nav tiesību strādāt ar valsts noslēpumu saturošu informāciju, kur nu vēl NATO noslēpumiem,” skaidro Maizītis.

Un šeit ir jautājums, vai prezidents ir gājis pats pret saviem principiem un riskē, vai tomēr, SAB ir veicis priekšpārbaudi, kas būtiskas problēmas nav uzrādījusi.

Filips Rajevskis
politologs, “Mediju tilts” līdzīpašnieks

Neticu, ka viņš var nosaukt premjera kandidātu, kuram nebūs pielaides. Es domāju, ka viņš zina potenciālo situāciju un kādas iespējas ir Gobzemam saņemt. Tas nozīmē, ka viņam problēmu nav.

Taču šķiet, pat Gobzems par sevi nav pārliecināts. Vienā no valdību veidošanas sarunu posmiem partneri tika informēti par vizītes pieteikšanu prezidentam, lai runātu par sistēmas maiņu. Sākotnēji uzskatot, ka visiem ievēlētajiem, kā arī premjeram un ministram pielaide pienāktos automātiski, bet pēc sarunām ar citu partiju pārstāvjiem, aicināts pārbaudes termiņu saīsināt līdz dažām nedēļām.

“Maizīša kungam ir skaidri un gaiši sabiedrībai jāpasaka, kāpēc ir nepieciešama padziļināta pārbaude, kāpēc tas nav izdarīts pēdējā pusgada laikā, jānosauc fakti,” uzskata Gobzems.

Savukārt Maizītis skaidro: “Ja cilvēks ir nodarbojies ar uzņēmējdarbību, tad, protams, to skaidrojamo jautājumu ir krietni vairāk. Tā veidojas šie dažādie termiņi, kas nepieciešami, lai pārbaudītu katru konkrēto personu.”

Tikmēr sarunas ar Saeimā ievēlētajiem politiskajiem spēkiem, izņemot “Saskaņu”, notiek par pamatu ņemot iepriekš izstrādāto “KPV LV” deklarāciju.

Lūk, daži no ietvertajiem punktiem:

  • Jau minētā pielaižu sistēmas reforma, slēgtas valdības sēdes, lielākas algas galvenajām valsts amatpersonām.
  • Vadot valdību “KPV LV” paredzējusi skolu nonākšanu valsts pārziņā, pagarinātu mācību gadu, savukārt, augstskolu skaitam jāsamazinās.
  • Veselības aprūpē tiks sperti izlēmīgi soļi farmācijas tirgus liberalizācijai.
  • No nākamā gada 1. jūlija tiks likvidēts elektroenerģijas obligātā iepirkuma mehānisms jeb OIK.
  • Tiks atvieglotas prasības darbaspēka ievešanai.

Līdz šim pretrunīgākie punkti sarunās izrādījušies konfidencialitātes līgums par to, ko partijas runājušas savā starpā, kā arī slēgtas valdības sēdes. Sarunu partneri no citām partijām par šīm iecerēm līdz šim izteikušies noraidoši, kas augstskolas “Turība” profesora Andra Pētersona ieskatā, ļauj cerēt, ka šis nebūs solis atpakaļ.

Andris Pētersons
biznesa augstskolas “Turība” Komunikācijas fakultātes dekāns

Tad ir zināms tikai iznākums, pozitīvais iznākums, kur esam vienojušies, bet pazūd tās debates, kur arī dažādi viedokļi izskan, pasaka skarbāku vārdu, kas sabiedrībai it kā nav jāzina. Bet sabiedrībai ir jāzina, par ko ir viena, par ko otra puse.

Daudz skaļākus solījumus Aldis Gobzems pirms vēlēšanām izteica savās “Facebook” tiešraidēs.

“Pirmais darbs. Koalīcijas padomes likvidēšana. Šo lietu mēs izdarīsim vienas dienas laikā. Manis veidots Ministru kabinets, pirmajā dienā atradīs Raimondam Paulam nozagto “Latvijas Krājbankā”.  Es pats personīgi ar savu parakstu, kad kļūšu par premjeru, pirmajā dienā no valsts pārvaldes, no diplomātijas korpusa uz visiem laikiem izmetīšu Solvitu Āboltiņu,” tā norādīja Gobzems.

Gobzems jau agrāk izteicies, ka šīs lietas ir tehniskas un deklarācijā nav iekļaujamas. Vai izpildāmas un tiks pildītas, ir retorisks jautājums.

Sanita Jemberga
Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” izpilddirektore

Par Gobzemu aizgāja nobalsot cilvēks, kurš jau tā bija vīlies, emigrācijā, gribēja noriskēt ar kaut ko jaunu. Viņam stāsta, ka pie visa vainīga koalīcijas padome, atdošu naudu Paulam, atlaidīšu Āboltiņu, bet pēc vēlēšanām – ā, nē mums būs, tas tas un tas.

Vienlaikus šis ir gadījums, kad konkrēto solījumu nepildīšana ir pieļaujama, jo tie uzskatāmi par klaju populismu. Tas, kas nav pieļaujams, lai šāda prakse kļūst par normu.

“Protams, tie solījumi ir doti pirms velēšanām. Iespējams, nepietiekami piedomājot, kā situācija izvērtīsies vēlāk. Tādas mazsvarīgas lietas kā naudas atdošana Paulam, amatpersonas atlaišana nav valstiski svarīga. Ja pamanītu, ka kaut kas valstiski svarīgs mainās, tad gan būtu jāceļ lielais troksnis,” norāda Pētersons.

No 10 valdības veidošanas sarunu plāna punktiem, partijas šobrīd ir aptuveni pusē. Par daļu jautājumu viedokļi sakrīt, par daļu atšķiras. Lai atrasto kopsaucēju, partijām atlikusi vēl nedēļa.

“Iespēja, ka Gobzema valdība tiek apstiprināta, patiesībā neizriet no matemātiskas vai politiskas. Tā izriet no nejaušības. Var pēkšņi notikt apstākļu sakritība, kur tā tomēr varētu tikt apstiprināta. Politiskās loģikas tur nav,” uzskata Daukšte.

Savukārt Jemberga min: “Tas, ko Vējonis nedrīkst, – nedrīkst premjera meklējumos iziet ārpus parlamenta. Mums ir tikko ievēlēts parlaments, viņiem ir jāstrādā četri gadi, viņiem ir jāvienojas. Vai ap Gobzemu? Manā ieskatā ne. Jauns kandidāts ar jaunu politikas piedāvājumu – jā.”

Vismaz šonedēļ sarunas turpina sešas no septiņām Saeimā ievēlētajām partijām. Rezultāta sasniegšanai Gobzemam vēl ir visa nākamā nedēļa.