Komentāri

Par braukšanu dzērumā sodu izcietušais Saeimas deputāts Veiko Spolītis ir izstājies no partijas Vienotība, taču joprojām skaitās Vienotības Saeimas frakcijas deputāts. Ja Spolīti  izslēgs no frakcijas vai arī viņš pats no tās izstāsies, premjeres partijai parlamentā būs par vienu deputāta mandātu mazāk un koalīcijā pieaugs Zaļo un Zemnieku savienības ietekme.

Politikas eksperti pieļauj, ka valdības vadītājas krēsla šūpošana sāksies vasarā, kad beigsies Latvijas prezidentūra Eiropas savienības padomē.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Veiko Spolītis ir pirmais Saeimas deputāts, kurš, amatā esot, iesēdināts aiz restēm. Uzreiz pēc atbrīvošanas viņš stājās savu partijas biedru priekšā un pēc Vienotības valdes sēdes paziņoja par lēmumu izstāties no partijas. Spolītis gan joprojām ir Vienotības Saeimas frakcijas deputāts un izstāties negrasās.

Atbilstoši parlamenta kārtības rullim, Saeimas frakcijā drīkst būt vienas partijas deputāti vai arī tie, kuri vēlēšanās kandidējuši no viena saraksta. Spolītis ir izstājies no partijas, taču kandidējis no Vienotības saraksta. Tuvākajā laikā Vienotība frakcijas sēdē varētu izlemt Spolīša likteni.

Ja viņam nāksies kļūs par neatkarīgo deputātu, Vienotībai Saeimā būs 22 deputātu vietas, Zaļo un zemnieku savienībai par vienu mandātu mazāk. Premjeres partijas biedru publiskie izteikumi liecina, ka Vienotība jau rēķinās ar viena deputāta vietu mazāk. Viņi arī neizslēdz, ka tas varētu būt iegansts, lai Zaļo un Zemnieku savienība sāktu šūpot Straujumas valdību.

Zaļzemnieki jau iepriekš pauduši skaļu neapmierinātību ar Straujumas otrās valdības veidošanas gaitu. Taču viņi vienmēr ir uzsvēruši, ka par valdības gāzēji nebūšot.

Politikas eksperti pieļauj, kamēr Latvija ir prezidējošā valsts Eiropas savienībā neviens no koalīcijas partneriem neuzdrošināsies torpedēt valdības kuģi. Pēc tam varētu sākties tirgošanās par amatiem un naudu.

Politologs Ivars Ījabs uzskata, ka viena mandāta zaudēšana vēl nenozīmē Laimdotas Straujumas valdības beigas.

Spolīša lietu varētu skatīt arī Saeimas mandātu un ētikas komisijā. Tās vadītājs Vitālijs Orlovs aicina izvērtēt vai par braukšanu dzērumā sodītais deputāts pārkāpis parlamentāriešu ētikas kodeksu, neinformējot viņus par šo pārkāpumu. Pats Spolītis šādu aktivitāti uzskata par absurdu, uzsverot, ka par savu pārkāpumu sodu jau ir saņēmis.

Lasi vēl