Pirmdien Levits stāsies prezidenta amatā; inaugurācijas dienā viņš cer iedibināt jaunu tradīciju

Pievienot komentāru

Pirmdien, 8.jūlijā, amatā stāsies jaunievēlētais prezidents Eglis Levits. Par godu viņa inaugurācijai notiks dažādi pasākumi.

Līdzīgi kā vairāki Levita priekšteči amatā, arī nākamais valsts vadītājs ir atteicies no inaugurācijas balles.

Pirmskara Latvijā nebija tradīcijas rīkot prezidenta inaugurācijas balli. Toreiz svinības aizstāja ārvalstu diplomātu un dažādu sveicēju pieņemšana, kas mēdza turpināties arī vairākas dienas pēc tam, kad valsts vadītājs bija stājies amatā.

Inaugurācijas balles sāka rīkot prezidents Guntis Ulmanis līdz ar viņa pilnvaru otro termiņu 1996.gadā. Balle notika Rīgas pils Svētku zālē. Viesiem tika uzsaukta glāze šampānieša un uzkodas. Par pārējo cienastu pieklājās maksāt pašiem. Bet pie pils bija pulcējušies piketēji. Viņi protestēja pret kases aparātu ieviešanu tirgos.

Savukārt Vaira Vīķe-Freiberga gan pirmo reizi, gan otro reizi stājoties amatā inaugurāciju svinēja ar balli Rundāles pilī.

Nākamais prezidents – Valdis Zatlers – inaugurācijas ballei bija izraudzījies citu pili. Viņa stāšanās amatā tika svinēta Jelgavas pilī. Tā kļuva par pēdējo balli, kurā viesu skaits bija mērāms simtos. Sarokošanās ar viesiem vien prasīja vairāk nekā divas stundas.

Valda Zatlera pēctecis amatā Andris Bērziņš no ballēšanās atteicās.

Pēc oficiālajiem inaugurācijas pasākumiem viņš ieradās Nītaures skolā, kur reiz mācījies. Noskatījies priekšnesumus, kas jauno prezidentu aizkustināja līdz asarām, viņš apsolīja pirmo algu ziedot skolai.

Balli nerīkoja arī Raimonds Vējonis. Tās vietā bija svinīga pieņemšana Melngalvju namā, kas Rīgas pils remonta dēļ bija prezidenta pagaidu rezidence.

Un tradīciju rīkot inaugurācijas balli nav nolēmis atjaunot arī nākamais prezidents Egils Levits. Stāšanos amatā viņš atzīmēs ar svinībām Gaismas pilī.

Levita padomniece Aiva Rozenberga to sauc par “pilsoniski demokrātisku sarīkojumu”.

“Tas tiešām būs tāds lietišķi priecīgs notikums, kur [būs] arī pirmā iespēja sarunāties ar Valsts prezidentu. Un šeit nekādas balles nenotiks, dejas nebūs. Tas būs ļoti, ļoti ciešs un draudzīgs tāds pasākums,” norāda Rozenberga.

Egils Levits gan cer iedibināt jaunu tradīciju – inaugurācijas dienā pie Brīvības pieminekļa uzrunāt tautu. Tā notiks pusdienas laikā.

Iepriekš jau ziņots, ka Saeima 29. maijā Levitu ievēlēja Valsts prezidenta amatā. Par Levitu nobalsoja 61 deputāts.

Lasi vēlKas ir jaunievēlētais prezidents Levits?