Piketi un plašas debates – reportāža, kā Saeimā lemj par 2020. gada budžetu

3 komentāri

Trešdien, 13. novembrī, Saeima ārkārtas sēdē lemj par 2020. gada valsts budžetu. Opozīcijas deputāti aktīvi izmanto iespēju kāpt tribīnē un kritizēt nākamā gada budžeta projektu. Kā zināms, tas būs līdz šim lielākais budžets, kas sasniegs 10 miljardus eiro.

Budžeta deficīts plānots 0,3% apmērā no iekšzemes kopprodukta, un tas plānots, rēķinoties ar 2,8% IKP pieaugumu. Lauvas tiesa papildu finansējuma jeb 228 miljoni eiro atvēlēti sociālajai aizsardzībai, galvenokārt pensiju indeksācijai. Būtisks papildu finansējums tiks novirzīts arī pašvaldību funkciju nodrošināšanai, mediķu un pedagogu algām un neapliekamā minimuma paaugstināšanai.

Iespēju izteikties par katru no nākamā gada budžetu pavadošajiem likumprojektiem, kā ierasts, garām nelaida opozīcija. Visbiežāk Saeimas tribīnē kāpa pie frakcijām nepiederošais deputāts Aldis Gobzems, kuru vairākas reizes nācās pārtraukt arī Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (VL-TB/LNNK). Uz parlamenta ēku Gobzems bija atnesis arī skaņu pastiprinošo iekārtu. Par to vēl pirms sēdes sākuma bija informēta arī Mūrniece.

Gobzems dienas laikā skaļruni neizmantoja, un to uzraudzīt tika lūgti arī vairāki policisti. Taču deputāts tā vietā lūdza ievērot klusuma brīdi, tādējādi pieminot mediķiem lauzto solījumu par 20% nākamgad palielināt viņu zemākās algas. Vairākas minūtes opozīcija stāvēja kājās, bet parlamenta sēdē nācās izsludināt piecu minūšu tehnisko pārtraukumu.

Lasi vēlGobzems Saeimā panāk ”klusuma brīdi” neizpildītajam solījumam par mediķu algu celšanu

Visplašākās debates dienas laikā izpelnījās lēmums uzlikt par pienākumu pašvaldībām līdzfinansēt 1. līdz 4. klašu skolēnu brīvpusdienas, kas līdz šim nodrošinātas tikai no valsts budžeta līdzekļiem.

Saeimas deputāts Jānis Krišāns (“Saskaņa”) debatēs pauda: “Aizbrauksim uz lauku skolām! Pusdienas dažiem bērniem, ja jūs pajautāsiet, tā ir vienīgā reize, kad viņš ir paēdis. Un jums vajadzētu redzēt… Jā, lūdzu, rīt nesēžam šeit, nedeldējam bikses, aizbrauciet man līdzi! Kā 1. klases bērniņi lasa drupačas.”

Budžeta debates pavadīja arī divi piketi. Pirmais notika no paša rīta un starp nedaudzajiem protestētājiem bija redzami partijas “Progresīvie” pārstāvji.

Mītiņa dalībnieki pie Saeimas bija izvietojuši stilizētu bagātnieka galdu, kurā servētas ”kaviāra maizītes”, dažādi augļi, ”dārgs alkohols” un galda spēles ”Monopols” naudas banknotes. Fotogrāfijā uz galda attēlots un saistībā ar budžetu citēts parlamenta Budžeta un nodokļu (finanšu) komisijas priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars (“Attīstībai/Par!”).

Savukārt priekšpusdienā pie parlamenta ēkas aptuveni 40 cilvēku protestēja pret gaidāmo alkohola akcīzes palielināšanu par 30% no 2020. gada 1. marta.

Palielinot akcīzes nodokli, igauņi vairs nebrauks uz Latviju pirkt alkoholiskos dzērienus, un tas palielinās bezdarbu vietējo iedzīvotāju vidū, akcentēja otra piketa dalībnieki. Viņi mudina Latviju sekot Igaunijas piemēram.

Ainažu veikala “Veikals ALKO 1000” vadītājs Oskars norādīja: “Uz ko viņi pacēla savu ekonomiku, tikai uz somu tūristiem. Tā neskaitās nodzirdīšana, ja tā ņem. Kas mums galvenais, mums taču valstij vajag naudu?”

Tomēr, visticamāk, valdības sagatavotais budžeta projekts būtiskas pārmaiņas Saeimā nepiedzīvos, tā prognozēja Budžeta komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars (“Attīstībai/Par!”), kurš nekritizēja opozīcijas vēlmi plaši debatēt.

“Ļoti normāli, ļoti normāli, tā vajadzētu būt. Un visu viņu priekšlikumi tiek noraidīti. Nu, tā politiskā kārtība tai dzīvē ir iekārota,” bilde Bondars.

Pretējās domās ir opozīcija. “Tas ir jaunums šajā Saeimā, ka ne tikai tiek noraidīti pilnīgi visi opozīcijas priekšlikumi, bet pat nenotiek kvalitatīvas diskusijas, neargumentē, kāpēc tiek teikts nē, aukstasinīgi tiek spiestas pogas pret visiem priekšlikumiem,” norādīja Saeimas deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Garākā Saeimas sēde, kurā skatīts valsts budžets, bija ekonomiskās krīzes laikā – 2008. gada decembrī. Sēde ilga 28 stundas un 14 minūtes. Puspiecos no rīta tika pieņemts 2017. gada valsts budžets. No šīs pieredzes parlaments mācījās un pēc gada budžetu pieņēma divās dienās. Prognozes, cik ilgi tiks skatīts šis budžets, atšķiras. Viena no tām – vēlā vakara stundā sēdē tiks izsludināts pārtraukums, un tā atsāksies jau ceturtdien no rīta.