Pieļauj iespēju, ka pēc jaunā prezidenta ievēlēšanas kritīs valdība

0 Komentāru
Pieļauj iespēju, ka pēc jaunā prezidenta ievēlēšanas kritīs valdība
FOTO: LETA

Arvien atklātāk tiek runāts par to, ka jaunā prezidenta meklējumus pavada arī koalīcijas partiju aizkulišu sarunas par amatu pārdalīšanu valdībā. Jau kopš Laimdotas Straujumas otrā Ministru kabineta apstiprināšanas pērn novembrī valdību pavadījušas runas par tās īso mūžu. Kā robežšķirtne minēta vasara, kad noslēdzas prezidentūra un ir ievēlēts jaunais Valsts prezidents.

Tagad visskaļāk par to sākusi runāt opozīcija. Saskaņas pārstāvis Andrejs Klementjevs pat nosaucis konkrētu laiku, kad kritīs valdība.

Opozīcijas politiķi nešaubās, ka prezidenta meklējumi ir saistīti ar amatu pārdali valdībā un izraugoties jauno prezidentu, varas partijas kalkulē, kādas izmaiņas prezidenta vēlēšanas var nest valdībā.

Partijas No sirds Latvijai deputāts Gunārs Kūtris

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Rezultātu var ietekmēt tieši šo partiju amatu sadales. Pieļausim domu, ka Vienotība mēģinātu virzīt savu kandidātu vai ZZS piekristu, vai “tēvzemieši” piekristu, ja Vienotībai paliek divi amati – premjers un prezidents? Iespējams, ka mīļā miera labad, lai nebūtu jāmaina valdības sastāvs, piekritīs kādam kandidātam, kurš nāk no konkurentu partijas.

Tieši ar cīņu par amatiem valdībā lielā mērā tiek saistīta koalīcijas nespēja vienoties par prezidentu. Savu kandidātu nav izdevīgi virzīt Vienotībai, jo tāda gadījumā var pieaugt Zaļo un zemnieku savienības ambīcijas sev iegūt premjera amatu. Bet, ja tiek ievēlēts ZZS kandidāts prezidenta amatā, tad “zaļzemniekiem” zūd cerības iesēsties valdības vadītāja krēslā.

Arī politologi secina, ka uz politiskās spēles laukuma šobrīd ir ne vien prezidenta amats, bet arī valdības portfeļi.

Tikmēr koalīcijas politiķi publiski akcentē, ka valdība apņēmusies strādāt visu pilnvaru laiku. Un arī premjere kā nepamatotas noraida runas par viņas atkāpšanos pēc dažiem mēnešiem.

Tomēr kuluāru informācija liecina, ka Vienotībā zūd atbalsts Laimdotai Straujumai un viņu partija varētu nomainīt ar kādu citu. Un, kā norāda politologi, neviena cita partija kā tikai Vienotība ir spējīga panākt valdības gāšanu.

Taču tad aktuāls kļūst jautājums, kurš būs jaunais valdības vadītājs?

Lielāku skaidrību par to, kāds liktenis gaida valdību, var nest nākamā nedēļa, kad tiek gaidīts koalīcijas partiju lēmums par prezidenta amata kandidātiem.

0 Komentāru