Komentāri

Pirms gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām LNT Ziņu dienests šonedēļ turpina vērtēt situāciju Vidzemē, un šodien ieskatīsimies partiju solījumos.

LNT Ziņu dienesta apkopotā informācija liecina, ka partijas programmās ne tikai paudušas savas apņemšanās, bet arī kritizējušas un pamācījušas patlaban jau pie varas esošos, kā arī iekļāvušas dažādus citātus un sakāmvārdus.

Kāda partija programmas sākumā minējusi Kārļa Ulmaņa citātu: ”Pagriez savu seju pret sauli un gaismu, tad ēnas ir aiz muguras! Ej savu dzīves ceļu tā, lai ēnas tevi nespiež!”

Kādā citā programmā minēti leģendārie Raiņa vārdi ”Pastāvēs, kas pārvērtīsies!” Savukārt vēl kāda partija atgādina sakāmvārdu ”Ko sēsi, to pļausi!”, aicinot arī iedzīvotājus vadīties pēc šā sēšanas likuma un vēlēšanās izvērtēt – ko tieši sēt.

Programmās netrūkst arī tēlainu frāžu un moto. Piemēram, ”Tavas vēlmes – mūsu mērķi”, ”Vairāk darīt, mazāk solīt!”, ”Mums svarīgs katrs novada iedzīvotājs!”

Vidzemē partiju programmās visbiežāk redzamie darbības vārdi ir ”atbalstīsim”, ”turpināsim”, ”nodrošināsim” un ”veicināsim”, bet solījumi ir gan visai izplūduši, gan konkrēti.

Piemēram, partijas sola veicināt tautsaimniecības attīstību, vienlaikus saudzējot dabu, paplašināt medicīnas pakalpojumu pieejamību un rūpēties par vecāko paaudzi. Citas konkrēti norāda, ka līdz nākamā gada decembrim noteiktās apdzīvotās vietās būs jaunas bērnu dārza telpas, pieaugs bērna piedzimšanas pabalsts līdz 250 eiro vai arī – latvāņu apkarošanas programmai ik gadu atvēlēs līdz 20 tūkstošiem eiro. Runājot par konkrētām jomām, aktuālākās visās pašvaldībās ir līdzīgas.

Vidzemē liela uzmanība pievērsta uzņēmējdarbības atbalstam, tostarp tūrismam. Vairākas partijas sola nekustamā īpašuma nodokļa atbrīvojumus uzņēmējiem, piemēram, Cēsīs tādu kāda partija paredz jaunajiem uzņēmējiem pirmajos divos gados.

Savukārt Valkas novadā ir partija, kura vēlas panākt īpašās ekonomiskās zonas statusu.

Ja pēc tikšanas pie varas partijas pildīs solīto, daudzās pašvaldībās gaidāmi ceļu uzlabošanas darbi un taps jauni veloceliņi. Valmierā tiek solīts ik gadu noasfaltēt divus līdz četrus kilometrus grantēto ielu, bet Amatas novadā pat tiek solīts dot iespēju katram iedzīvotājam par saprātīgu cenu iegādāties smilti un granti, lai uzlabotu piebraucamos ceļus uz savām mājām. Savukārt Alojas novadā tiks atbalstīta veloceliņa izbūve vecās dzelzceļa līnijas garumā.

Sociālā atbalsta un veselības aprūpes sfērā daudzās pašvaldībās svarīgs ir plāns piesaistīt jaunos mediķus. Vēl tiek solīti labumi atsevišķām iedzīvotāju grupām, piemēram, Ogrē vairākas partijas sola iedzīvotāju karti bezmaksas braucieniem sabiedriskajā transportā pensionāriem un bērniem. Tikmēr Valkas novadā tiek solīts samazināt daudzdzīvokļu māju komunālo maksājumu izmaksas par 18 procentiem.

Nozīmīga sfēra ir arī izglītība, kur tiek domāts gan par pedagogiem, gan skolu saglabāšanu, gan mācību saturu.

Beverīnas novadā kāda partija sola ieviest praktisko dzīves iemaņu apgūšanu mājturības stundās, bet Varakļānu novadā izskan apņemšanās pasargāt kādu pamatskolu no slēgšanas.

Attiecībā uz drošību vairākās pašvaldībās partijas sola ieviest videonovērošanu, kā arī stiprināt vai izveidot pašvaldības policiju.

Partiju solījumus citos reģionos turpināsim analizēt turpmākajās nedēļās. Seko līdzi!

Lasi vēl