Pedagogu arodbiedrība cer, ka par noziedzīgi iegūtiem atzītos 29 miljonus eiro varētu novirzīt algu celšanai

2 komentāri

Valsts budžetā varētu nonākt papildu 29 miljoni eiro, tā ir nauda, ko tiesa atzinusi par noziedzīgi iegūtiem līdzekļiem.

Pedagogu arodbiedrība jau izteikusi cerību, ka šī nauda varētu tikt novirzīta vismaz dažiem neizpildītajiem solījumiem, piemēram, pedagogu algu celšanai. Šādu iespēju neizslēdz arī izglītības ministre Ilga Šuplinska (JKP), taču sarunas par to vēl nav bijušas.

Kriminālprocesā, kuru uzsāka pirms trim gadiem aizdomās par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, Reģionālajā investīciju bankā glabājās 29 miljoni eiro. Pagājušo nedēļu Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa tos atzinusi par noziedzīgi iegūtiem un plāno ieskaitīt valsts budžetā. Tas dod cerību atrast līdzekļus skolotāju algu celšanai, jo tieši noziedzīgi iegūti līdzekļi ir viens no avotiem, kur algām naudu varētu meklēt.

“Jā, tas ir ierakstīts 54. pantā budžeta likumā. Un ir ierakstīts, ka patiešām no šiem, konkrēti noziedzīgu darījumu procesā, ja šis plāns pildās, tad, iespējams, ka tas ir viens no avotiem, kas tiek izmantots arī pedagogu algu kāpinājumam,” norāda Šuplinska.

Uz to šobrīd cer arī pedagogu arodbiedrība, kura pagājušonedēļ sasauktajā arodbiedrības ārkārtas sēdē lēma, – ja tuvākajā laikā nauda atrasta netiks, tā lems par protesta akcijas rīkošanu. 

“Tad šobrīd mēs redzam, ka 29 miljonu apmērā ir šādi līdzekļi, un to neviens neliedz novirzīt pedagogu darba samaksas paaugstināšanas nākamajam solim arī 2020. gadā. Tas nenozīmē, ka tā nauda būtu jānotērē 2019. gadā. Es domāju, ka nozares ministres uzstājība un iestāšanās par nozarēs strādājošajiem nebūtu mazsvarīga. Un, ja jau bija šis norādīts kā potenciālais avots, mēs ļoti ceram, ka ministre par to arī atgādinās valdības kolēģiem,” pauž pedagogu arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga.

Savukārt Šuplinska pauž: “Pagaidām es vēl neesmu nekur uzstājusi, jo mans darba grafiks nav paredzējis sarunas ar premjeru vai finanšu ministru, kas šobrīd nav Latvijā, bet jebkurā gadījumā droši vien tiks skatīts šis jautājums paralēli procesam, kas ir saistīts ar kopējiem atalgojuma grafikam noteiktajiem principiem.”

Kad sarunas varētu notikt, nav zināms. Taču nākamnedēļ pedagogu arodbiedrība plāno tikties ar ministru prezidentu, lai par solījumiem celt skolotāju algas nākamgad, atgādinātu arī valdības vadītājam.